کم خونی دارم چی بخورم؟/ درمان سریع کم خونی با تغذیه!

برای کم خونی چی بخوریم خوبه؟ ۲۳ سالم هست و به علت کم خونی سرگیجه دارم و بی حال و خسته و زودرنج شدم. چطور می تونم سریع درمانش کنم اگر نخوام فروس سولفات یا قرص آهن نخورم؟ برای کم خونی که دارم چی بخورم خوبه؟

یافتن علت ایجاد کم خونی مهم است. کمبودهای تغذیه ای از علل نسبتا شایع کم خونی هستند. بیشتر کم خونی های ناشی از تغذیه در صورتی درمان می شوند که پابه پای آهن، اسید سیتریک، اسید مالیک، تارتاریک و ویتامین C نیز به بدن برسد.

خوردن مواد غذایی حاوی اسید هم چون دوغ، ماست، میوه های ترش و آبدار، انواع مرکبات ترش به جذب آهن کمک می کنند و بالعکس مواد قندی و نشاسته ای از یک سو به علت تحریک ترشح شیره های قلیایی، هضم و از سوی دیگر به علت آن که تاب تحمل رشد باکتری های مفید روده را ندارند جذب آهن را کاهش می دهند. 

افراد مبتلا به زخم معده که بر اثر خون ریزی دچار کم خونی شده اند تا موقعی که ترکیبات قلیایی کننده ی معده را مصرف می کنند بدن آنها قادر به جذب آهن نخواهند بود.

هر رژیم غذایی که از حیث پروتئینی و ویتامینهای B کافی باشد و به وسیله ی منابع طبیعی به بدن برسد از نظر آهن نیز کاملا کافی و مناسب خواهد بود، ولی مصرف مواد کافئین دار مانند قهوه، چای، نوشابه های شیرین و بستنی های صنعتی به مقدار قابل توجهی مصرف آهن را کاهش می دهند.

کم خونی به خودی خود یک بیماری نیست، بلکه همیشه معلول عوامل دیگری می باشد و معمولا کم خونی معلول از دست دادن مزمن خون (قاعدگی، جراحی) و یا فقدان مواد غذایی کافی به ویژه آهن است. بدن انسان برای ساختن گلبول های قرمز نیاز به مواد مغذی و مواد معدنی و ویتامین ها دارد. موادی چون: پروتیین، آهن، مس، اسید فولیک، ویتامین B , B12 و ویتامین C . بنابراین کمبود هر یک از این مواد می تواند علتی برای کم خونی باشد.

چند نوع کم خونی وجود دارد که علایم همه ی آنها تقریبا مشابه است. در هر یک از حالات کم خونی کاهش اکسیژن قابل دسترسی برای سلول های بدن باعث کاهش کارایی بدن می شود. در نتیجه مغز نسبت به فقدان اکسیژن با سردرد، سرگیجه، سستی، از دست دادن حافظه، عصبانیت، بی حوصله گی و خواب آلودگی واکنش نشان میدهد.

سایر علایم کم خونی عبارتند از: ضربان تند قلب، احساس کرخی یا سوزش در انگشتان و پنجه ها، زنگ زدن گوش، ظهور لکه های سیاه در مقابل چشمان، رنگ پریدگی، عوارض روحی، سوزش و قرمز شدن زبان، به خواب رفتن دست، پشت درد، اختلال هاضمه، تحریک پذیری، افسردگی، قاشقی شدن ناخن ها، کاهش بازدهی کار و از دست دادن وزن.

براي درمان كم خوني چه بخوريم؟

برای درمان کم خونی باید هر روز صبح آب غوره ی بی نمک را به تمام بدن مخصوصا به پشت و ناحیه ی شکم و کلیه ها و پاها مالش دهید، مدتی صبر کنید و بعد زیر دوش بروید، سپس در آفتاب استراحت کنید و یا حمام آفتاب بگیرید.

• ده روز، همه روزه ساعت ۱۱ یک موز رسیده را له کرده و با دو قاشق عسل و کمی خامه مخلوط کنید و بخورید و هر روز ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم توت فرنگی بخورید. 

• بیست گرم جو پوست کنده را در یک لیتر آب سرد بجوشانید و قبل از این که به جوش آید. آب آن را دور بریزید و در یک لیتر دیگر آب بجوشانید و پس از ۱۵ دقیقه جوشیدن صاف کرده و قبل از هر غذای روزانه یک فنجان از آب آن را بنوشید و پس از تمام شدن دوباره تازه درست کنید. و بعد از هر وعده غذای روزانه ۵ تا ۶ عدد فندق خام بخورید.

• هر روز یک وعده غذای روزانه ی خود را ذرت بو داده یا فرنی ذرت قرار دهید.

• سی گرم پوست سبز گردو یا برگ های خشک گردو را در یک لیتر آب جوش ۱۲ دقیقه دم کنید، بعد صاف کرده و قبل از هر غذای روزانه یک استکان از آب آن را بنوشید.

• سی گرم برگ و ساقه ی گزنه ی خشک را در نیم لیتر آب سرد بریزید و روی آتش ملایم تا ۵ دقیقه جوشانده و ۱۰ دقیقه دم کنید، سپس صاف کرده و روزی سه تا چهار فنجان از آب آن را بنوشید. . هر روز قنطریون یا تخم شنبلیله یا سنبل خطایی و یا گل زرفا را دم کنید، يا بجوشانید و آب آن را بخورید. و هر روز پوست سنگ دان مرغ خشک کرده را نرم بسایید و بخورید.

• ده گرم ریشه ی ریوند چینی را در یک لیتر آب جوش ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دم کنید، سپس صافکرده و بعد از هر غذا یک فنجان از آب آن را بنوشید.

• پنج گرم برگ یا گل افسنطین را در یک لیتر آب جوش بریزید و درب ظرف را ببندید و بجوشانید، بعد ۱۲ دقیقه دم کنید، سپس بگذارید تا سرد شود و بعد از سرد شدن صاف و شیرین کرده، هر روز قبل از ناهار و قبل از شام، هر بار یک استکان از آب آن را بنوشید.

• سنبل الطیب یا والریان را دم کنید و آب آن را به مرور بخورید.

• بیست گرم از ساقه های گلدار و خشک پونه کوهی را در یک لیتر آب جوش ۱۲ دقیقه دم کنید، بعد آب آن را صاف و با عسل شیرین کرده و قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید. هر روز به جای صبحانه انگور زرد و رسیده یا آب انگور میل کرده و تا ظهر هیچ چیز دیگری نخورید و ۴۰ روز این کار را ادامه دهید. و هر روز صبح نان برشته را با پنیر و پرتقال بخورید.

• شلغم را پوست کنده و برش برش کنید، بعد کمی آب نمک روی آن بپاشید و نگه دارید، هر از روز چند بار آنها را به همراه تره و سالاد سبزی های خام بخورید.

• سی گرم برگ بارهنگ خشک را در نیم لیتر آب ۳ دقیقه بجوشانید، بعد ۱۵ دقیقه دم کنید، و سپس صاف و آب آن را با عسل شیرین کرده و هر روز سه تا پنج فنجان به نوبت بنوشید. . هر روز صبح، ظهر و شب بعد از هر غذا یک فنجان نوشابه ی کومبوچا بنوشید.

ضمنا برای نتیجه ی بهتر لازم است پرهیز کنید از خوردن ترخون و مصرف دخانیات. نیز از خوراکی هایی که خون ساز هستند زیاد استفاده کنید، مانند:

انجير، بادام، موز، انار، آب لیمو، سیب درختی، گلابی، سنجد، ذرت بوداده، فندق، انگور، زردآلو، پسته، توت فرنگی، توت شیرین، خرما، کوبیده ی مغز گردو با خرما، آلو، خربزه، زالزالک، آب هویج (صبح ناشتا)، آب هویج همراه با آب اسفناج، کشمش، شیر و موز، اسفناج، جعفری، لوبیا، شاهی، عدس، بادمجان رسیده و خام پوست کنده، کلم برگ، کلم قمری، نخود سبز، لوبیا سبز، گندم، کاهو، باقلا، زردک، چغندر خام، برگ چغندر، جوشانده ي اکلیل کوهی، شربت یونجه، بلوط ، آب جوشانده ی کاکل ذرت، عسل، قاووت با پودر نارگیل و نبات، قارچ، دارچین، شیره انگور، جوانه ی گندم، کباب، شیر گاو، شیر گاومیش، گوشت مرغ، گوشت جوجه ی مرغ، گوشت جوجه ی کبوتر، گوشت گاو، جگر سیاه، تخم مرغ آب پز با تخم شاه تره و روغن نخود.

تعریف کم خونی چیست؟
سلول های قرمز خون یا گلبول های قرمز در مغز استخوان به وجود می آیند. طی یک برآورد مشخص شده است که در بدن یک فرد بزرگسال تندرست تقریبا در هر دقیقه یک بیلیون گلبول قرمز تولید می شود. در هر میلی متر مکعب خون که یک مکعب فرضی با ابعاد ۰٫۰۴ اینچ می باشد به طور طبیعی در حدود ۵/۰۰۰/۰۰۰ گلبول وجود دارد؛ این عدد شماری خون نامیده می شود.

با این وجود برای تندرست بودن، هر یک از این گلبول ها باید حاوی مقداری هموگلوبین باشد که با اکسیژن ترکیب شده و آن را در خود نگه دارد. تقریبا نیم فنجان خون باید ۱۵ گرم هموگلوبین را در خود داشته باشد؛ هرگاه شماره ی خون شما از ۴۰۰/۰۰۰ گلبول قرمز یا از ۱۲ گرم هموگلوبین کمتر باشد، کم خونی وجود دارد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *