کم خوابی خطر سکته قلبی را ۲ برابر می کند!/ حداقل خواب شبانه چند ساعت باید باشد؟

سر گیجه ، حالت تهوع و سر درد از عوارض جانبی شایع کمبود خواب هستند. این عوارض جانبی حتی بعد از دو شب بدون خواب زیاد نیز محسوس هستند …

 اغلب افرادی کار زیادی دارند که باید انجام دهند ولی، وقت کافی ندارند. این باعث افزایش ساعت‌های کاری و کاهش ساعت خواب برای انجام کار‌های باقی مانده می‌شود. مردم نمی‌دانند که با محرومیت از خواب عملکرد بدن خود خصوصاً مغز را مختل می‌کنند. در نتیجه، عملکرد نورون‌های محروم شده از خواب مختل شده و باعث بروز تغییرات رفتاری می‌شود.

عوارض جانبی فوری
شما ممکن است در نواحی مختلف اطراف گردن سر احساس درد داشته باشید. همچنین ممکن است در سر خود احساس سنگینی کنید.
چشم‌ها ممکن است احساس خستگی کنند ، پلک‌ها ممکن است احساس سنگینی کنند و تمرکز کردن روی رایانه/ تلویزیون ممکن است برای شما دشوار باشد.
اگر به اندازه‌ی کافی نخوابیده‌اید، به تغییرات اطراف چشم‌های خود توجه کنید. لکه‌های سیاه زیر چشم‌ها قابل مشاهده خواهند بود.
شما ممکن است برای تمرکز کردن روی کار‌های روزانه‌ی خود با مشکل مواجه شوید
.

عوارض جانبی فیزیولوژیکی
کمبود خواب می‌تواند باعث درد حاد در ماهیچه‌ها شود.
سر گیجه ، حالت تهوع و سر درد از عوارض جانبی شایع کمبود خواب هستند. این عوارض جانبی حتی بعد از دو شب بدون خواب زیاد نیز محسوس هستند.
تحریک پذیری احتمالاً اولین عارضه‌ی جانبی قابل مشاهده کمبود خواب است. تحریک پذیر بودن برای کسی که شب قبل نخوابیده است عادی است.
از دست دادن حافظه و توهم نیز از عوارض جانبی حاد کمبود خواب هستند
.
افرادی که از کمبود خواب رنج می برند در مقایسه با افرادی که خواب کافی دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند.
همه‌ی این عوارض جانبی در فردی که از کمبود خواب رنج می‌برد قابل مشاهده هستند. ولی، چنین عوارض جانبی می‌توانند بسیار شدید‌تر باشند.

عوارض جانبی جدی
کمبود خواب هورمون‌های رشد را سرکوب می‌کند و منجر به بالا رفتن سطح واکنش به استرس می‌شود ، میل جنسی را کاهش می‌دهد ، دستگاه ایمنی را مختل می‌کند و غیره. این بدین معناست که فرد شروع به دست از دادن کنترل خود می‌کند.
تحقیقات نشان می‌دهند که محرومیت از خواب و جنون با یکدیگر ارتباط دارند. فردی که از کمبود خواب رنج می‌برد بیشتر در معرض ابتلا به جنون قرار دارد.
کمبود خواب توانایی بدن برای ترمیم زخم‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کمبود خواب REM و خواب NREM باعث کاهش توانایی ما برای ترمیم زخم‌ها می‌شود. کمبود خواب همچنین دستگاه ایمنی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و از اینرو، مبارزه با بیماری‌ها را دشوار می‌کند.
این عارضه‌ی جانبی چیزی است که تقریباً همه ممکن است آن را تجربه کرده باشند. اگر شب به قدر کافی نخوابید، روز بعد انجام فعالیت‌های روزمره برای شما دشوار خواهد بود. کمبود خواب باعث مختل شدن توانایی‌های ما می‌شود.
همچنین مشخص شده است که کمبود خواب با چاقی ارتباط دارد. پس، برای پیشگیری از چاقی نه تنها باید از رژیم غذایی سالم استفاده کنید بلکه همچنین باید خواب کافی داشته باشید.
همه‌ی این عوارض جانبی بعد از مدتی محرومیت از خواب شروع به نمایان شدن می‌کنند. یک شب بی ‌خوابی باعث چاقی شما نخواهد شد ولی، سبک زندگی همراه با بی خوابی منظم باعث چاقی می‌شود.
تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که کمتر از ۷ ساعت می‌خوابند خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی را در خود دو برابر می‌کنند.
تأثیرات مضر محرومیت از خواب مطمئناً ترسناک هستند. پس، بهتر است روزانه ۷-۹ ساعت بخوابید تا از این عوارض جانبی در امان بمانید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *