کدام تغییرات واژن در بارداری طبیعی است؟!

با بزرگ شدن شکم مادر بر اثر بارداری تغییر شکلی در واژن ها بوجود می آید مخصوصا اگر قرار است زایمان طبیعی داشته باشید و از آنجایی که مشاهده واژن برای مادر در طول روز خیلی ممکن نیست تغییرات آن شاید قابل لمس نباشد. اما همه تغییرات در شکل واژن برای خانم ها طبیعی نیست و باید پیگیر وضعیت فیزیکی بدن خود در دوران بارداری باشید.

بدانید بارداری چگونه می‌ تواند بر سلامت واژن حتی بعد از زایمان و تولد فرزند اثر داشته باشد. اگر بدانید چه تغییراتی در خصوص واژن در بارداری نرمال است بهتر می‌توانید با عوارض دوران بارداری روبرو شوید.

واژن در بارداری چه تغییری می کند؟!

افزایش ترشحات واژینال
pH واژن در دوران بارداری تغییر می کند و می تواند باعث ایجاد تغییرات ظریف در بو واژن شود و آن را کمی اسیدی تر کند، بعضی از خانمهای باردار به سادگی نسبت به بو حساس هستند، اما اگر خارش یا سوزش واژن وجود نداشته باشد ، هیچ نگرانی برای شما وجود ندارد.

پس از مهم‌ترین تغییرات دوران بارداری افزایش ترشحات واژن (لکوره) به دلیل بالا رفتن سطح استروژن و پروژسترون است که افزایش حجم شکم و صد البته گردش خون در آن ناحیه، یکی از دلایل این موضوع است. ترشحات با نزدیک شدن به زمان زایمان غلیظ تر می شوند.

بوی ترشحات نباید شما را آزار بدهد اما اگر همراه با خارش و درد است پیشنهاد می کنیم با پزشک خود مشورت کنید.

رنگ آبی واژن در دوران بارداری
وقتی فکر می کنید قسمت خاصی از بدن تبدیل به رنگ آبی شود، معمولاً به واژن فکر نمی کنید اما این دقیقاً همان چیزی است که می توانید هنگام تازه بارداری رخ دهید.

این علامت به عنوان علامت چادویک شناخته شده است و ناشی از افزایش جریان خون در پایین است.

این اتفاق می تواند در سه ماهه اول و دوم رخ دهد، بنابراین به یاد داشته باشید که هرگونه تغییری را با همسر خود در میان بگذارید! زیرا این سطح از فشار خون می تواند منجر به حساسیت و ناراحتی شود.

رنگ واژن بصورت معمولی صورتی است اما در دوران بارداری احتمال تغییر رنگ آن به آبی یا ارغوانی وجود دارد که نشانه از بارداری خانم ها است که دلیل این تغییر رنگ افزایش جریان خود در شش هفته ابتدایی بارداری است.

خونریزی در واژینال بارداری
بارداری به معنای پایان ۹ ماهه دوران قاعدگی است اما تا ۳ ماهه اول بارداری لکه بینی یک مسئله رایج در خانم ها است. اصولا خونریزی در دوران ابتدایی بارداری نشانه از لانه گزینی جفت در دیواره رحم و تشکیل جفت است.

اما خونریزی واژینال در ۳ ماهه دوم و سوم بارداری خیلی جدی است. این خونریزی اگر به دلایل زیر واقع شده باشد حتما با پزشک خود مشورت کنید.

دکولمان یا جدا شدن زودرس جفت
باز شدن زودهنگام دهانه رحم
زایمان زودرس
پارگی رحم
اما لکه بینی می تواند تحت تاثیر عفونت های قارچی باشد، اصولا لکه بینی مسئله مهم و خطرناکی نیست فقط اگر با درد و گرفتگی عضلات رحم همراه باشد با متخصص خود مشورت کنید.

خونریزی واژینال ممکن است ۲ تا ۶ هفته بعد از زایمان ادامه داشته باشد. خونریزی شدید به رنگ قرمز روشن که دارای لخته‌های خونی هم باشد در ۲۴ ساعت اول بعد از زایمان نرمال است.

بعد از آن، خونریزی باید به تدریج کاهش پیدا کند. بعد از زایمان احتمالا احساس می‌کنید واژن نسبت به قبل بازتر و گشادتر شده است. بیشتر حالت کشسانی و انعطاف پذیری واژن بعد از حدود ۶ هفته به حالت قبل بر می‌گردد.

تمرینات کگل و سایر تمرینات عضلات کف لگنی که در حین بارداری و بعد از زایمان انجام می‌شود به تون (هماهنگی) واژن کمک کرده و خطر افتادگی اندام را در واژن کاهش می‌دهد.

زنانی که از سینه خودشان به بچه شیر می‌دهند سطح استروژن آنها پایین‌تر بوده و احتمال اینکه احساس خشکی واژن داشته باشند بیشتر است. استفاده از روغن‌های پایه آب و مرطوب کننده های طبیعی باعث کاهش خشکی و درد واژن در رابطه جنسی، خارش و سوزش واژن می‌شوند.

احتمال وجود رگ های واریسی
به دلیل فشار و وزن اضافی شکم ، ایجاد این رگ های خونی بنفش ، بنفش در پاهای شما در دوران بارداری غیر معمول نیست اما آن را باور کنید یا نه، آنها می توانند در اندام خصوصی شما نیز به چشم بیایند.

حتما تعجب کردید اما بدانید که همیشه واریس را در ساق و مچ پا مشاهده کرده اید اما این رگ ها در کشاله های ران، قسمت واژن و لگن به دلیل بزرگ شدم رحم و افزایش جریان خون قابل مشاهده است.

عموما ۲۰ درصد خانم ها در بارداری های دوم و سوم در ناحیه فرج (قسمت خارجی آلت تناسلی) خود، واریش را شدید تر تجربه می کنند.

این واریس ها زودگذر هستند و در طول ۶ هفته بعد از زایمان برطرف می شوند اما اگر از دیدن آن ها آزار می بینید، در ادامه چند روش برای از بین بردن واریس های دهانه رحم به شما آموزش می دهیم.

روش های درمان رگ های واریسی

پوشیدن لباس زیر مخصوص بارداری با ویژگی های فشرده سازی
با استفاده از کمپرس های خنک در منطقه آسیب دیده
از نشستن یا ایستادن بیش از حد طولانی خودداری کنید
مصرف آب را افزایش می دهد
در صورت امکان پاها و باسن خود را بالا ببرید
احساس پارگی در اندام های خصوصی
این حس یکی از نادرترین احساسات بارداری است اما گفتن آن خالی از دانش نیست. زمانی که این احساس را تجربه می کنید ممکن است در نهایت وحشت با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا فکر می کنید در حال مرگ هستید.

اما به طور کلی، هیچ چیز نگران نباشید و یک عارضه جانبی حاملگی است که با عنوان "بند رعد و برق" شناخته می شود. (بله ، واقعاً.)

این ناشی از فشار آوردن عصب به برخی از اعصاب یا به دلیل تغییر گردن رحم یا فشار آوردن نوزاد به شکم شما است، و اغلب در سه ماهه سوم رخ می دهد که در مواقع خاص رخ می دهد.

مواقعی که می نشینید، دراز می کشید یا از خواب بلند می شوید.

اگر احساس کردید این اتفاق رخ داده است، کاری را که برای راحت شدن خود انجام می دهید، انجام دهید. در قسمت زیر چند روش برای خلاص شدن از این احساس را مشاهده می کنید.

فعال و پرتحرک ماندن
محدود کردن حرکات مثل خم شدن یا بلند کردن اجسام
ماساژ بارداری را امتحان کنید
شنا کردن در استخر
سینه بند های مناسب

ایجاد ورم واژینال
جریان خون در یک خانم باردار به دلیل مراقبت بدن از کودک، به نسبت افراد دیگر باعث سنگین شدن قسمت واژن آن ها شود. این ذخیره اضافی موجب افزایش حساسیت و آزار در خانم ها می شود.

صد البته این مقدار حجم خود می تواند شما را نیز برای داشتن یک رابطه جنسی تحریک کرده و برانگیخته کند.

این تغییرات کاملا تغییرات عادی هستند و نباید نسبت به آن ها حساس شوید.

اما اگر با درد و خارش همراه است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

عفونت واژینال
با تغییر طرح PH در طول بارداری سطح pH واژن تغییر پیدا می‌کند. این امر می‌تواند منجر به تغییرات نامحسوس در بو و رایحه واژن شده و آن را اسیدی کند برخی از این عفونت ها شامل ۳ مورد زیر است:

عفونت قارچی
عفونت باکتریایی
تریکومونیازیس
حساسیت نسبت به بوی واژن یک مسئله شخصی است اما اگر این بو همراه با خارش هست حتما بخاطر احتمال عفونت به پزشک مراجعه نمائید.

تولید صداهایی از واژن در بارداری
به دلایل بسیاری مانند بزرگ شدن شکم، تغییر شکل نزدیک زن و مرد، ضعیف شدن عضلات بدن و … با تحت فشار قرار گرفتن واژن موجب می شود تا هوای جمع شده داخل آن به شکل گاز و با نوعی صدا از واژن خارج شود که این مسئله هم اصلا جای نگرانی نیست.

ایجاد خارش واژن در بارداری
تغییرات بدنی در این دوران، باعث ترشح هورمون های بارداری مختلفی می شود که می تواند باعث رشد بیش از حد باکتری های واژن و ایجاد قارچ شود که با ترشحات زرد رنگ (درعفونت قارچی) یا سفید مایل به خاکستری ( در واژینوز باکتریال) همراه است که به شکل دیوانه کننده ای ایجاد خارش می کند.

این مسائل رایج در دوران بارداری است که خوشبختانه با مراجعه به متخصص قابل درمان است. اما از درمان‌های خانگی و مصرف دارو بدون نسخه پزشک خودداری کنید.

اگر ترشحات سفید رنگ (مثل سفیده تخم مرغ) دارید، نگران نباشید. آنها کاملا طبیعی است. دهانه رحم و واژن در طول بارداری تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار گرفته و مخاط‌های دهانه رحمی و ترشحات واژنی افزایش پیدا می‌کند. این ترشحات در ابتدا غلیظ و چسبناک هستند و هرچقدر به پایان بارداری نزدیک می‌شوید رقیق و آبکی می‌شود.

تغییر شکل واژن بعد از زایمان
فارغ از اینکه زایمان به چه صورتی انجام شده باشد. ورم، کبودی و درد بعد از زایمان طبیعی است. حتی ممکن است در هنگام ادرار و مدفوع درد داشته باشید.

در بیشتر موارد این علائم بعد از چند هفته محو می‌شوند. اما اگر در حین زایمان واژن پاره شده، یا اگر پوست بین واژن و مقعد (پرینه) برای کمک به خروج بچه پاره شده باشد زمان بیشتری نیاز است.

نکاتی بر حفظ سلامت واژن در بارداری
در ادامه نکاتی برای مراقبت بهتر از سلامت واژن در دوران بارداری و بعد از زایمان ذکر شده است:

بعد از هر شست و شو مثل دست شویی، حمام، شنا و … حتما با سشوار خنک یا دستمال های مناسب واژن را از جلو به پشت خشک کنید.
در دوران بارداری به هیچ عنوان از دوش واژینال یا نوار بهداشتی و تامپون معطر استفاده نکنید
از هیچ نوع ماده عطری ای برای شست و شوی واژن استفاده نکنید.
از پوشیدن لباس های چسبان خودداری کنید.
بصورت منظم و بیشتر از قبل لبنیات مخصوصا ماست بخورید
قند و شیرینی جات تاثیر مناسبی بر روی واژن ندارند پس از آن ها بپرهیزید.
نوشیدن مناسب آب و مایعات می تواند تا حدود بسیاری به شما در سلامت نگه داشتن واژن تان کمک رسان باشد.
ورزش و فعالیت های مرتبط با تقویت واژن را فراموش نکنید.
اگر پزشک شما را منع نکرده است حتما رابطه جنسی را جدی بگیرید 

منبع خبر : برگرفته از radiokodak

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *