کاهش فشارخون با یوگا/ ورزش مناسب برای فشار خون

دانشمندان هندی می‌گویند:

یوگا ممکن است به کاهش فشار خون در افراد در معرض خطر بیماری پرفشاری خون کمک کند.
به گزارش هلث دی دکتر آشوش آنگریش، متخصص قلب در بیمارستان سر کانگرام در دهلی نو و همکارانش تاثیر یوگای در افراد دچار پیش – پرفشاری خون (بالا بودن اندک فشار خون که به حد تعریف بیماری پرفشاری خون می رسد) برریسی کردند.

آنان ۶۰ نفر دارای پیش- پرفشاری خون را به طور اتفاقی به ۲ گروه تقسیم کردند.

یک گروه که تعییرات معمول در سبک زندگی برای کاهش فشار خون را به همراه تمرین های یوگای هاتا انجام دادند و گروه شاهد که فقط سبک زندگیشان را تغییر دادند.

تمرین های یوگا شامل حرکت های کششی، تمرین های کنترل تنفس و انجام مراقبه برای یک ساعت در روز بود.

سه ماه پس از شروع این تحقیق، در گروه یوگا فشار خون حداقل یا دستولی شبانه روی و فشار خون دیاستولی شبانه حدود ۴.۵ میلی متر جیوه و فشار خون میانگین شریانی ۴.۹ میلی متر جیوه کاهش یافت، در حالیکه در گروه شاهد تغییر چندانی به وجود نیامد.

به گفته آنگریش گرچه این میزان کاهش فشار خون با انجام یوگا ممکن است چندان زیاد به نظر نرسد، اما از لحاظ بالینی اهمیت دارد. حتی کاهش فشار خون حداقل به اندازه ۲ میلی متر جیوه می تواند خطر انسداد شریان های خونرسان به عضله قلب (شریان های کورونری) و خطر سکته مغزی (از جمله سکته معزی ناقص) را تا ۱۵ درصد پایین بیاورد.

یافته هایی این بررسی در اجلاس سالانه جامعه متخصصان قلب هند اعلام شد.

یافته های پژوهش هایی را که در اجلاس های علمی تا زمانی که در ژورنال های معتبر با بازبینی همتراز منتشر نشونند، مقدماتی شمرده می شوند.

منبع خبر : همشهری

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *