چگونه پریود را عقب بیندازیم؟/ پیشگیری از قاعدگی به دلیل سفر زیارتی

بهترين دارو براي به تعويق انداختن زمان عادت ماهيانه در گروه سني ۱۵ تا ۴۸ سال قرص‌هاي جلوگيري از بارداري است، به شرط اينكه منع خاصي براي مصرف اين قرص‌ها وجود نداشته باشد. صد البته اين امر هم بايد با نظر پزشك باشد.

موارد منع مصرف قرص‌هاي ضدبارداري عبارت‌اند از:

• شك به بارداري

• سابقه ضايعات مشكوك و يا شناخته شده سرطان پستان

• سابقه بيماري خاصي كه به تشكيل لخته خون در پا و يا ساير اعضاي بدن منجر شود.

• سابقه بيماري كبدي كه به كاركرد نامناسب كبد منجر شود.

• سابقه خون‌ريزي نامرتب رحمي كه در اين مورد بايد حتما با متخصص زنان مشاوره به عمل آيد.
• فشارخون كنترل نشده

• خانم‌هاي بالاي ۳۵ سال سيگاري

• سابقه چربي خون بالا كه در اين مورد نيز مشاوره با پزشك توصيه مي‌شود.

• سابقه سردردهاي ميگرني با علايم عصبي خاص

بهترين قرص جهت مصرف، قرص خوراكي ضدبارداري از نوع كرم رنگ يا LD مي‌باشد ولي در موارد خاصي به توصيه پزشك معالج مي‌توان قرص سفيد رنگ يا HD استفاده نمود ولي به هيچ وجه توصيه به مصرف قرصهاي سه رنگ و قرص شيردهي جهت جلوگيري از پريود نمي‌شود. در اين مورد، در هر صورت تصميم با پزشك شما است.

زمان صحيح شروع مصرف قرص‌هاي جلوگيري از بارداري خوراكي از روز پنجم بعد از شروع خونريزي مي‌باشد كه بصورت روزانه يك عدد مصرف مي‌گردد.

اگر زائران محترم فرصت كافي در اختيار دارند مي‌توانند شروع دارو را يك يا دو ماه قبل از عزيمت داشته باشند و در ماه اول يا دوم دارو و بصورت دوره‌اي مصرف گردد و بدين ترتيب بعد از اتمام يك بسته، دارو قطع گردد و سپس روز اول خونريزي را در نظر گرفته و از روز پنجم بعد از شروع قاعدگي مجدداً مصرف روزانه يك قرص را ادامه دهند و زماني كه عازم سفر مي‌باشند دارو حتي بعد از اتمام يك بسته قطع نمي‌گردد و بدون وقفه ادامه مي‌يابد.

در طي مصرف مستمر قرص گهگاه لكه‌بيني ايجاد مي‌شود كه غيرطبيعي نبوده و نبايستي باعث اضطراب و ترس گردد و با مراجعه سريع و به موقع به پزشكان در برطرف كردن آنها اقدام نمايند.

مصرف قرص‌ها بايد هر شب و بدون وقفه تا آخر سفر ادامه داشته باشد. اگر به طور اتفاقي مصرف قرص يك شب فراموش شود به محض به ياد آمدن، قرص فراموش شده را ميل نموده و قرص بعدي سر زمان قبلي خود مصرف گردد.

اگر دو شب پشت سر هم مصرف قرص فراموش شود، بايد دو روز متوالي روزي ۲ عدد قرص ميل شود و از آن به بعد شبي يك عدد قرص تا انتهاي سفر ادامه يابد.

يكي از عوارض جانبي قرص‌هاي ضدبارداري، تهوع و استفراغ است كه اين عارضه موقتي بوده و با گذشت زمان از شدت آن كاسته مي‌شود. به منظور كاهش اين عارضه توصيه مي‌شود كه:

• قرص‌ها شب هنگام ميل شود.

• نيم ساعت قبل از مصرف قرص جلوگيري از بارداري از يك قرص ضدتهوع استفاده كنيد.

• مصرف مايعات را محدود نكنيد و از مصرف بيش از حد موادغذايي همچون چاي، قهوه، نوشابه، هندوانه و… كه سبب افزايش برگشت اسيد معده به مري مي‌شود، خودداري كنيد.

• در مصرف قرص‌هاي جلوگيري از بارداري، احتمال ايجاد سرگيجه و تشديد سردرد به‌خصوص در افرادي كه سابقه سردردهاي ميگرني دارند وجود دارد پس اگر دچار اين عارضه شديد با پزشك مشاوره كنيد.

عارضه مهم ديگر كه براي زاير خطرآفرين است، احتمال ايجاد لخته خون در پا است كه تحت عنوان ترومبوفلبيت از آن ياد مي‌شود كه علامت شايع آن درد ساق پا و ورم يك طرفه اندام‌ها است. بنابراين در مواردي كه به اين عارضه شك كرديد، به سرعت به پزشك مراجعه كنيد زيرا در صورت تاييد بيماري مصرف قرص بايد قطع گردد.

به زايران خانم توصيه مي‌شود كه حتما قبل از سفر يك مشاوره پزشكي جهت مصرف قرص‌هاي ضد بارداري داشته باشند. اگر خانمي به عنوان روش جلوگيري از بارداري از آي‌يو‌دي استفاده مي‌كند و تمايل به استفاده از قرص‌هاي جلوگيري از بارداري براي به تعويق انداختن زمان قاعدگي دارد، توصيه مي‌كنيم قبل از استفاده از قرص اقدام به خروج آي‌يو‌دي كند.

نكته ديگري كه بايد به آن توجه شود احتمال تداخلات دارويي در اثر مصرف هم‌زمان قرص‌هاي جلوگيري از بارداري با ساير داروها است كه مي‌توانند روي آثار يكديگر تاثير بگذارند لذا اگر دارو مصرف مي‌كنيد و يا طي سفر مجبور به استفاده از دارو مي‌شويد، در زمينه تداخلات دارويي، مشاوره پزشكي به عمل آوريد.

باز هم توصيه مي‌كنيم از اقدامات خودسرانه در جهت تغيير زمان خون‌ريزي‌هاي ماهانه خودداري كنيد تا بتوانيد طي اين سفر، درگير مشكلات و عوارض ناشي از مصرف نا به جاي داروها نشده و بيشتر به اعمال و مناسك بپردازيد.

عوارض به تعویق انداختن عادت ماهیانه

قرص‌های ضدبارداری با کاهش‌دادن ضخامت جدار رحم، مانع خونریزی می‌شوند و تا زمانی که فرد به مصرف قرص ادامه دهد، دچار لکه‌بینی و عادت ماهیانه نخواهد شد. از سوی دیگر مصرف مداوم این قرص‌ها باعث ناباروری می‌شود. استفاده از قرص‌ ضدبارداری قبل از بارداری اول بسیار خطرناک است و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. درواقع با مصرف‌طولانی مدت، هورمون‌های موجود در قرص‌ها باعث اختلال در کارکرد هیپوفیز می‌شود و این اختلال مانع مصرف تخمک‌گذاری و بارداری خواهد شد.

– برخی افراد غافل از عوارض این داروها، برای به تعویق انداختن زمان دوره عادت ماهیانه خود از آنها استفاده می‌کنند ولی این کار اگر به مدت طولانی انجام شود، باعث نازک‌ترشدن قطر لایه داخلی رحم (یعنی آندومتر) خواهد شد و به مرور زمان لکه‌بینی را در پی خواهد داشت. در ضمن مصرف قرص‌های قدیمی ضدبارداری که دوز بالایی از اتینیل استرادیول (نوعی استروژن) دارند، در افراد بالای ۴۰ سال باعث لخته‌شدن عروق پا و عروق مغزی می‌شود.

– مصرف قرص‌ها در افراد مبتلا به مشکلات قلبی‌-عروقی باعث تصلب شرایین و افزایش فشارخون می‌شود. به علاوه برای زنان بالای ۳۵ سال، زنان سیگاری یا خانم‌هایی که برای مسافرت یا رفتن به مکان‌های زیارتی مثل سوریه، مکه، کربلا و…. برای به‌تعویق انداختن قاعدگی به دفعات قرص می‌خورند، افرادی که سابقه سرطان پستان دارند (مصرف این قرص‌ها در سنین بالا احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد) و خانم‌هایی که سابقه ابتلا به فشارخون در یکی از افراد درجه یک خانواده آنها وجود دارد به شدت مضر است.

مصرف قرص ضدبارداری اندازه فیبروم افراد مبتلا به فیبروم رحمی را افزایش می‌دهد. استفاده از این قرص‌ها برای زنانی هم که مستعد ابتلا به بیماری‌های سرطان دهانه رحم و سرطان روده و… هستند، ممنوع است چرا که آثار ناشی از مصرف آنها باعث تاخیر در شناسایی و درمان بیماری می‌شود. این قرص‌‌ها گاهی خطر لخته‌شدن خون در وریدها و آمبولی لخته‌ها را بالا می‌برند، عارضه‌ای که در برخی موارد مرگبار است.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *