چگونه قاعدگی را قطع کنیم؟/ قطع اورژانسی پریود!

آخر هفته پاگشا دعوتم.. ولی امروز سه شنبه پریود شدم. اصلاً دوست ندارم اونروز پریود باشم. راهی برای قطع اورژانسی پریود وجود داره؟ چگونه می توانیم قاعدگی را قطع کنیم؟؟؟

بعد از شروع پریود نمی توان جلوی خونریزی را گرفت و قاعدگی را قطع کرد زیرا بافت دیواره رحم شروع به ریزش کرده است اما می توان با استفاده از راهکارهایی سرعت ریزش بافت دیواره رحم و یا خونریزی پریودی را افزایش داد و در نتیجه دوره پریودی را کوتاهتر کرد.

چگونه قاعدگی را قطع کنیم؟

افراد ممکن است بخواهند به دلایل مختلفی دوره قاعدگی را جلو بیندازند مثل تعطیلات یا مهمانی. این بخصوص مربوط به افرادی است که دارای چرخه‌های نامنظم هستند که برنامه ریزی برای آنها سخت‌تر است. هیچ روش بدون خطایی برای قطع اورژانسی پریود وجود ندارد اما بعضی از روشها می‌توانند خونریزی که در هنگام قاعدگی از رحم خارج می‌شود، تسریع کنند که ممکن است دوره پریودی را کوتاه کنند.

ورزش کردن برای قطع زودتر قاعدگی
ضخامت رحمتان، طول چرخه قاعدگی شما و کیفیت مایعی که از آن خارج می‌شود، تعیین می‌کند. زنانی که به رحمشان کمی ضخمیتر است و مقدار بالاتری چربی در بدنشان دارند اغلب پریودی دردناکتر و شدیدتر و قاعدگی سنگینتر دارند. به همین دلیل لازم است که دوباره آن را خودتان منظم کنید.

حرکت دادن عضلات از طریق ورزش نیز ممکن است به خروج بیشتر خون رحم کمک کند که بطور بالقوه کاهش دهنده دوره پریودی است. ورزش نیز می‌تواند به رفع درد شکم در بعضی از افراد کمک کند. باز هم می‌گوییم تحقیق چندانی در این مورد انجام نشده اما ارزش انجام دارد چون ورزش فواید بسیار دیگر هم دارد. البته اگر به هنگام پریود درد دارید ورزش موثر نخواهد بود.

خودداری از استفاده از تامپون برای قطع زودتر قاعدگی
تامپونها خون پریودی را جذب می‌کنند اما ممکن است تا حدودی جریان خون از واژن را مسدود کنند که می‌تواند زمان خونریزی را افزایش دهد. پدهای بهداشتی نباید مانع از جریان خون شوند بنابراین بعضی از افراد احساس می‌کنند که استفاده از آنها می‌تواند کمک کند پریود زودتر تمام شود.

نوشیدن آب کافی برای قطع قاعدگی
آبرسانی مناسب بدن در هر لحظه از زندگی ضروی است اما در این مورد، می‌تواند به کاهش یا توقف پریود کمک کند. مقادیر بالای آب نیز نفخ و کرامپ در طول پریودی را نیز کاهش دهد. در مجموع برای آبرسانی مناسب، شما باید از نوشیدن نوشیدنیهای گازدار و کافئین‌دار اجتناب کنید به دلیل اینکه آنها به میزان زیادی مسئول زیاد شدن دردهای شکمی به هنگام پریودی هستند.

روشهای قطع پریود برای مدت طولانی قبل از شروع قاعدگی
افراد می‌توانند پریودشان را به مدت طولانی با استفاده از روشهای کنترل هورمونی متوقف کنند. پزشکان به این وضعیت توقف قاعدگی می‌گویند. روشهای طولانی مدت برای توقف پریود شامل موارد زیر هستند:

ابزار داخل رحمی (IUD)
ابزار داخل رحمی (IUD) نوعی روش جلوگیری از بارداری است که پزشک از طریق دهانه رحم (سرویکس) آن را داخل رحم می کند. افراد می‌توانند یک IUD هورمونی یا غیر هورمونی را استفاده کنند. IUD هورمونی توقف پریود را تا ۸۰ درصد موارد انجام می‌شود.

یک IUD یک راه حل طولانی مدت برای پیشگیری از بارداری است که بسته به نوع و برند آن باید پس از ۳ تا ۱۰ سال عوض شود. البته برداشتن زود هنگام این وسیله ممکن است برای افرادی که می‌خواهند باردار شوند یا دوست ندارند IUD داشته باشند، امکان پذیر است.

قرص هورمونی ترکیبی برای قطع قاعدگی
قرصهای ضد بارداری ترکیبی حاوی هورمونهای استروژن و پروژسترون است که می‌تواند تخمک گذاری را مهار کرده و دیواره رحم را حفظ می‌کند. افراد قرصها را به مدت ۳ هفته مصرف می‌‌‌کنند و سپس مصرف قرصهای دارونما یا هیچ دارویی را به مدت ۱ هفته انجام می‌دهند.

یک روش برای توقف پریود این است که یک هفته دارونما یا بدون دارو را رد کنند و در عوض یک بسته جدید را در عوض آن استفاده کنند. این مقدار ثابتی از هورمونها را می‌رساند و باید از رخ دادن پریود جلوگیری کند. با توجه به تخمینها این روش برای ۸۰ درصد موارد موثر است. چندین قرص تجویزی موجود است که باعث می‌شود که هر سه ماه یکبار پریودی ایجاد شود. افراد می‌توانند این گزینه را با پزشکشان مورد بحث قرار دهند.

آمپول پروژسترون برای قطع قاعدگی
آمپول DMPA نیز که با نام برند Depo-Provera مشهور است، یک نوع پروژستین تزریقی است که پزشکان زیر جلدی یا عضلانی تزریق می‌کنند. این دارو مانع از سیکل قاعدگی می‌شود. بعد از ۱ سال تزریق هر سه ماه یکبار، حدود ۷۰ درصد زنان پریود نمی‌شوند.

ایمپلنت‌های پیشگیری از بارداری برای قطع قاعدگی
ایمپلنت پیشگیری از بارداری یک وسیله کوچک است که در زیر پوست بازوی شخص قرار می‌گیرد. ایمپلنت حاوی پروژستین است که به ممانعت از تخمک گذاری و پیشگیری از بروز فولیکول کمک می‌کند در نتیجه باعث غیاب پریودی یا کمتر شدن تعداد آن می‌شود. این روش به توقف پریود در حداکثر ۴۱/۲۵ درصد افراد پس از سه سال کمک می‌کند.

آیا توقف پریود به مدت طولانی بی خطر است؟
به گفته شبکه ملی سلامت زنان هیچ مدرکی وجود ندارد که قطع پریود با استفاده از قرص ضد بارداری برای سلامتی مضر است. البته اثرات جانبی گرفتن مصرف انواع خاصی از قرصهای هورمونی کنترل موالید طی چندین سال اثراتی دارد.

به عنوان مثال به گفته انجمن سرطان آمریکا استفاده طولانی مدت از قرص ضد بارداری ممکن است خطر انواع خاصی از سرطان را برای شخص افزایش دهد. بر خلاف آن ممکن است خطر بعضی دیگر از سرطانها را کاهش دهد.

همه روشهای گفته شده که در بالا ذکر کردیم عملی شدنشان بستگی به شخص دارد. برای شخصی ممکن است بطور چشمگیری خونریزی قاعدگی را افزایش دهد در حالی که برای دیگری باعث توقف پریود خواهد شد. قطعا بهتر است قبل از شروع پریود این مشکل را حل کنید. به دلیل اینکه این دوره بی خطرترین چیز برای چرخه قاعدگی است.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
 1. خواص ضد التهابی زنجبیل در تولید پروستاگلاندین اختلال ایجاد می کند. این هورمون در طول دوران قاعدگی ترشح می شود و باعث می شود رحم، بافت داخلی اش را بیرون بریزد.
  زنجبیل همچنین در طب چینی برای به تاخیر انداختن قاعدگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
  احتیاط
  اگر شما از اختلالات خونریزی رنج می برید یا داروهایی مصرف می کنید که جلوی لخته شدن خون را می گیرند، از این درمان استفاده نکنید چون زنجبیل، یک رقیق کننده خون است.
  پریودتان را با لوبیا سبز متوقف کنید.
  یک رژیم غذایی متعادل، چرخه قاعدگی شما را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد.
  لوبیاهای سبز بخاطر توانایی شان برای کاهش جریان قاعدگی و حتی متوقف کردن قاعدگی در برخی زنان، در کتاب ها و مقالات مختلف مورد توجه قرار گرفته اند.
  آنها را در رژیم غذایی تان جای دهید و اثرات آن را روی بدنتان ببینید.
  لوبیاهای سبز، غنی از کلسیم هستند و همچنین می توانند به کاهش درد قاعدگی کمک کنند.
  پریودتان را با چای تمشک متوقف کنید.
  آنچه نیاز خواهید داشت:
  یک مشت برگ تمشک خشک شده یا تازه
  ۲ فنجان آب
  کاری که باید انجام دهید:
  برگهای تمشک را در آب با شعله کم برای چند دقیقه بجوشانید.
  اجازه دهید جوشانده سرد شود.
  این چای گیاهی را صاف کنید و یک فنجان از آن بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *