چگونه شیر شب کودک را قطع کنیم؟!

چگونه کودک را از شیر شبانه بگیریم؟

حذف وعده شير شب کودک را به آرامی و به تدریج شروع کنید. به طور کلی گرفتن شیر شب از بچه هایی که شیر خشک می خورند بسیار راحتتر از بچه هاییست که شیر مادر میخورند. به این دلیل که شیر مادر سریعتر هضم‌ میشود و بنابراین کودک زودتر گرسنه میشود. تقریباً اکثر بچه هایی که شیر خشک میخورند، به راحتی میتوانند حدود ۶ ماهگی با رقیق کردن تدریجى شیر و تبدیل شدنش به آب، خوردن شیر شب را ترک کنند و خوب بخوابند.

در طول شب اگر مادر به فرزند شیر می دهد، مدت زمان شیردهی را کوتاهتر کند، اگر از شیر خشک استفاده می شود، حجم شیر را کمتر و به تدریج آن را رقیق تر کنید. فاصله زمانی بین وعده های شیردهی را طولانی تر و اگر بیدار شد سعی کنید بدون بغل کردن، فقط با زدن به پشت، او را به خواب برگردانید.

چگونه شیر شب را قطع کنیم

مطمئن شوید که کودک در طول روز به اندازه کافی غذا میخورد و کالری دریافت می کند
با بزرگتر شدن کودک، فعالیت او نیز بیشتر می شود و به همین دلیل شاید در طول روز آنقدر سرگرم بازی باشد که تمایل کمتری به خوردن شیر داشته و به همین دلیل بخواهد این کمبود را در طول شب جبران کند. برای اینکه مطمئن شوید در طول روز به اندازه کافی شیر می خورد، برای زمان وعده های شیر او برنامه ریزی کنید. در طول روز سعی کنید که شیر را در فضایی آرام و خلوت به او بدهید تا شلوغی های اطراف، حواس او را پرت نکنند. اگر مطمئن نیستید که فرزند شما به اندازه کافی شیر میخورد، حتما با دکتر او مشورت کنید. نمودار رشد او میتواند به شما بگوید که رشد قدی و وزنی او در چه شرایطی است.

شب قبل از خواب، حجم وعده شیر او را بیشتر کنید
اگر کودک شما با شکم کاملا سیر بخوابد، احتمال اینکه در طول شب به دلیل گرسنگی بیدار شود کمتر است. شاید حتی لازم باشد، قبل از اینکه بخوابید او را یک بار بیدار و شیر آخر شب بدهید.

اگر در زندگی کودک تغییراتی در حال رخ دادن است، گرفتن شیر شب کودک را به تعویق بیاندازید
مثلاً اگر در حال بازگشت به کار هستید و یا یک سفر تفریحى خانوادگی در پیش دارید. اگر در طول روز به دلیل مشغله کارى وقت کمتری را با کودک خود می گذرانید، سعی کنید که شب قبل از خواب وقت بیشترى براى بغل کردنش بگذارید، این باعث می شود که او با شما ارتباط بیشتری برقرار کند، کمبود آغوش شما را کمتر حس کرده و در طول شب به دنبال آغوش شما نباشد و بهتر بخوابد.

در طول شب، وقتی کودک گریه می کند، برای آرام کردنش از همسرتان کمک بگیرید
اگر به طور کلى شما آن کسی هستید که همیشه در طول شب مراقب فرزندتان است، به احتمال زیاد بوى بدن و شیر شما کودک را متمایل به خوردن شیر بیشتر میکند. به همین دلیل در طول این دوره (گرفتن شیر شب) از همسرتان براى آرام کردن گریه هاى کودک در طول شب کمک بگیرید. اگر کودک در اتاق شما میخوابد، تختش را در کنار همسرتان قرار دهید.

وعده های شیر را به صورت تدریجی قطع کنید، هر بار یک وعده
بعد از حذف هر وعده، هر بار که فرزندتان برای خوردن شیر بیدار می شود، به آرامی او را نوازش کرده و آرامش کنید. برای او توضیح بدهید که الان وقت شیر خوردن نیست، بلکه وقت خواب است و صبح وقتی که بیدار شد میتواند شیر بخورد. در حالیکه آرام به پشتش میزنید و یا شکمش را نوازش می کنید، این جملات را آرام و قاطع به او بگویید، ولی بغلش نکنید. شاید فکر کنید که او خیلی کوچیک است که معنی کلمات شما را بفهمد، ولی باور کنید که به مرور زمان متوجه معنی حرف های شما خواهد شد و آنوقت فقط با حضورتان در کنارش، آرام خواهد بود.
در بیشتر موارد بچه ها فقط یک یا دو شب گریه کرده و بعد به نخوردن شیر شب عادت می کنند. اگر سعی کردید که شیر شب کودک را بگیرید و او چندین شب پشت سر هم گریه کرد و نخوابید، دوباره به روتین قبل خود برگردید. کمی به او زمان دهید و بعد از یک هفته دوباره این فرایند را تکرار کنید.

بیشتر پدر و مادرها بعد از بدنیا آمدن فرزندشان دوست دارند که هر چه زودتر به روتین خواب شبانه خود بازگردند و مانند گذشته یک خواب خوب، طولانى مدت و عمیق داشته باشند، ولى در عین حال نگرانند که مبادا در طول شب فرزندشان گرسنه بماند. اکثر بچه ها معمولا بین سن ۴ تا ۶ ماهگی در طول روز آنقدر کالری دریافت می کنند که بتوانند در طول شب حداقل ۵ تا ۶ ساعت بدون خوردن شیر بخوابند. ولى همیشه یادتان باشد که بچه ها با یکدیگر متفاوتند و بنابراین زمان گرفتن شیر شب آنها نیز میتواند متفاوت باشد. حتى متخصصان اطفال هم در این زمینه نظریه هاى مختلفی دارند، در کل همه چیز به آمادگی فیزیکی کودک برمی گردد، اگر از آمادگی فیزیکی او مطمئن نیستید، حتما با پزشک مشورت کنید.

با این وجود که هیچ سن خاص و تعریف شده ای برای گرفتن شیر شب برای همه کودکان وجود ندارد، ولی چارچوب هایی برای زمان و تعداد دفعات شیر دهی در طول شب وجود دارد که به نظر میرسد بین اکثر بچه ها شبیه است.

تولد تا ۳ ماهگی : هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار
۳ تا ۴ ماهگی : ۲ تا ۳ بار یا هر ۳ تا ۶ ساعت یکبار
۵ تا ۶ ماهگی : ۱ یا ۲ بار
۷ تا ۹ ماهگی : ۱ بار و گاهی اوقات ۲ بار
۱۰ تا ۱۲ ماهگی : گاهی اوقات ۱ بار
بعد از ۱۲ ماهگی : هیچی! بچه معمولا شب تا صبح میخوابد.

البته تغییرات رشد و تکاملی، مریضی و دندان در آوردن کودک، همه و همه جز عواملی هستند که میتوانند در این مرحله از زندگی اختلال ایجاد کنند. بنابراین در زمان هر کدام از این اتفاقات، فرایند گرفتن شیر شب کودک را برای مدتی متوقف کنید، حتی ممکن است در این زمان کودک شما به خوردن شیر بیشتری نیاز داشته باشد!

تجربه ثابت کرده است که به طور کلی گرفتن شیر شب از بچه هایی که شیر خشک می خورند بسیار راحتتر از بچه هاییست که شیر مادر میخورند. به این دلیل که شیر مادر سریعتر هضم‌ میشود و بنابراین کودک زودتر گرسنه میشود. تقریباً اکثر بچه هایی که شیر خشک میخورند، به راحتی میتوانند حدود ۶ ماهگی با رقیق کردن تدریجى شیر و تبدیل شدنش به آب، خوردن شیر شب را ترک کنند و خوب بخوابند.

هر کودکی برای رشد خود نیاز به دریافت مقدار مشخصی کالری در طول روز دارد، و اگر کمی از این کالری را در طول شب دریافت کند، آن وقت در طول روز به مقدار کافی غذا نمیخورد، و اگر در طول روز به مقدار کافی غذا نخورد، آنوقت در طول شب برای خوردن شیر بیدار میشود. بعضی وقت ها کودک واقعا در طول شب گرسنه میشود ولی به این معنی نیست که او نمیتواند تمام طول شب را بدون خوردن شیر به سر ببرد، بلکه به این معنیست که او نیاز به غذای بیشتر در طول روز دارد. فرایند گرفتن شیر شب کودک وقتگیر، همراه با گریه های شبانه و خسته کننده است، اما کاریست که باید انجام شود.

منبع خبر : banooyeshahr

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *