چگونه سریع بفهمیم حامله هستیم یا نه؟!

سریع ترین زمان برای فهمیدن حاملگی، انجام آزمایش خون حداقل ۱۰ روز پس از تخمک گذاری است.

تعدادی از نشانه‌ها و علائم بالینی هستند که بر مراحل اولیه حاملگی دلالت دارند ولی هیچ‌کدام جز آزمایش خون، علت قطعی بارداری نیستند.

HCG هورمونی است که به اصطلاح، هورمون حاملگی نامیده می‌شود و کشف آن در خون و ادرار مادر، پایه و اساس تست‌های هورمونی حاملگی است.

این هورمون تقریبا به طور انحصاری در جفت تولید می‌شود ولی به مقدار بسیار کم در بافت‌های مردان و همچنین در زنان غیرحامله نیز تولید می‌شود.

با وجود این، شناسایی HCG در خون یا ادرار، تقریبا همیشه نشانه حاملگی است.

چگونه سریع بفهمیم حامله هستیم؟

 مهم ترین علائم بارداری!

تعویق افتادن عادت ماهانه
اولین نشانه بارداری می تواند به تعویق افتادن عادت ماهانه باشد؛ اما توجه داشته باشید که این اتفاق نمی تواند دلیل محکم و قطعی برای حاملگی باشد زیرا تاخیر قاعدگی می تواند دلایل دیگری اعم از استرس، مسافرت، ورزش شدید و … داشته باشد. ممکن است بعد از به تعویق افتادن عادت ماهانه تغییراتی مانند درد و سنگینی در پستان مادر احساس شود، این تغییرات نیز می تواند نشانه ای از حامله بودن باشد.این تغییرات هم مانند سایر نشانه ها می توانند دلایل دیگری داشته باشند.

درد شکم و لکه بینی
نشانه بعدی درد شکم و لکه بینی است. لانه گزینی تخمک بارور شده بر روی دیواره رحم زن معمولا با خونریزی همراه است. البته هر درد و لکه بینی نمی تواند نشانه بارداری باشد، زیرا برخی افراد نیز قبل از دوره ماهیانه درد شکم و لکه بینی دارند. معمولا خونریزی لانه گزینی نسبت به خون عادت ماهانه روشن تر است.

احساس خواب آلودگی، خستگی، حالت تهوع و استفراغ از علائم بارداری
با تولید هورمون های بارداری در بدن خستگی شدید به سراغ زن حامله می آید و اغلب اوقات احساس خواب آلودگی می کند. همچنین تغییرات سریع هورمونی پس از لقاح باعث احساس تهوع و استفراغ در زن می شود. حساس شدن به بو و موادغذایی نیز از نشانه های بارداری می باشد.

کاهش سطح قند خون در بدن در زنان باردار
تغییرات ناشی از لقاح تخمک می تواند نشانه های دیگری اعم از کاهش سطح قند خون در بدن، تکرار ادرار، سردرد، یبوست، کمردرد، نفخ شکمی یا احساس پری در شکم و … داشته باشد.

البته قرار بر این نیست که بدن هر زن حامله ای همه ی علائم و نشانه های بارداری را بروز دهد، ممکن است فردی همه علائم را داشته باشد و دیگری تنها یک نشانه.

از کجا بفهمیم باردار نیستیم؟

بعد از انجام لانه گزینی تخمک بارور شده، بدن زن باردار شروع به ترشح هورمون HCG می کند که هورمون بارداری نام دارد.بعد از ترشح این هورمون با انجام آزمایش هایی می توان فهمید که فرد باردار است یا نه؟

این آزمایش ها به شرح زیر است:

آزمایش خون: اولین و بهترین روش برای اطمینان از بارداری انجام آزمایش خون است. در این روش پس از گرفتن نمونه خون با انجام آزمایش های لازم برروی آن بارداری و یا عدم آن مشخص می شود. اگر خون دارای هورمون حاملگی (HCG) باشد فرد حامله است. برای این که از صحت نتیجه آزمایش اطمینان کافی را داشته باشید بهتر است که این تست پس از گذشت ۱۰ روز از تخمک گذاری انجام شود، یعنی باید ۳ تا ۴ روز از لانه گزینی تخمک بارور شده در دیواره رحم زن گذشته باشد.

آزمایش ادرار: هر زنی که در انتظار حامله شدن است می تواند با انجام آزمایش ادرار از باردار بودن خود باخبر شود. برای نتیجه ی بهتر توصیه می شود این آزمایش پس از گذشت ۱۲ روز از تخمک گذاری (یا پس از ۶ تا ۷ روز از لانه گزینی تخمک بارور شده در بدن زنان) انجام بگیرد.

استفاده از بی بی چک: اگر امکان دسترسی به بیمارستان و انجام آزمایش را ندارید می توانید از بی بی چک استفاده کنید. کیت های تست بارداری خانگی را می توانید از داروخانه ها تهیه کرده و با استفاده از چند قطره ادرار بر روی آن از باردار بودن خود مطلع شوید. البته ناگفته نماند که پزشکان زنان این شیوه را روش مناسبی برای اطمینان از حاملگی نمی دانند؛ پس توصیه می شود با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش از باردار بودن و یا عدم آن مطمئن شوید.

از بین رفتن دوره ماهانه در زن باردار: از بین رفتن دور ماهانه در زن حامله یکی دیگر از راه های تشخیص بارداری می باشد و اگر فرد دسترسی به آزمایشگاه و کیت های تست بارداری ندارد با از بین رفتن دوره ماهانه می تواند حدس بزند که باردار است. همانگونه که گفته شد این روش دلیل محکمی برای بارداری به شمار نمی آید.

چند مورد از روش های خانگی برای تشخیص حاملگی! 
اگر شک کرده اید که حامله هستید، در ظرفی مقداری سفید کننده را با ادرار خود مخلوط کنید اگر سفید کننده شروع به کف کردن کرد مشخص می شود که حامله هستید اما اگر هیچ تغییری در وضعیت ظاهری سفید کننده ایجاد نشد تست بارداری شما منفی است.

به یاد داشته باشید که این کار را در حمام یا فضای بسته انجام ندهید زیرا ممکن است مشکلی برای مجرای تنفسی شما به وجود بیاورد. همچنین می توانید کمی خمیر دندان سفید رنگ را با قطرات ادرار ترکیب کنید و منتظر بمانید تا واکنش دهند اگر خمیر دندان تغییر رنگ داد و سفیدی اش به آبی تبدیل شد نشانه مثبت بودن تست و حامله بودن شماست، اما اگر همانطور سفید ماند شما حامله نیستید.

از دیگر روش های تشخیص حاملگی در خانه می توانید مقداری شکر را درون ظرفی قرار دهید و ادرار خود را بر روی آن بریزید، می دانید که شکر ماده ای حل شونده در مایعات است اگر شروع به حل شدن کرد نتیجه تست منفی است اما اگر پس از ریختن ادرار شکر شروع به تشکیل توده هایی کرد می توان گفت که نتیجه تست مثبت است و شما حامله هستید.

راهکار های خانگی دیگری برای اطلاع از بارداری وجود دارد که ما در اینجا به اختصار چند نمونه را برای شما ذکر کردیم. فراموش نشود که همه این روش ها می تواند دارای عیب هایی باشد و نتواند نتیجه قاطع را به شما گزارش کند، پس بهتر است برای اطمینان خاطر به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و با انجام آزمایش های لازمه و با توجه به علائم حاملگی از باردار بودن خود اطمینان حاصل نمایید؛ و بعد از ازاطلاع از بارداری حتما تحت نظر پزشک متخصص قرار گیرید تا تمام مراحل رشد و نمو جنین زیر نظر متخصصین باشد. بهتر است اگر مشکلی است در زمان حاملگی متوجه شوید زیرا پس از تولد دیگر شانسی برای برگرداندن سلامت جنین ندارید. 

منبع خبر : yjc،nininama

اشتراک‌گذاری
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *