چگونه زودتر باردار شوم؟

۱. تغذیه سالم: اختلال در تخمک‌گذاری یکی از رایج‌ترین علل ناباروری ناشناخته است که مطابق تحقیقات انجام شده شاهدیم رژیم غذایی تاثیر بسزایی بر آن دارد. نکات تغذیه‌ای زیر تا حد زیادی بر تخمک‌گذاری اثر مثبت دارند:

•افزایش مصرف چربی‌های تک غیر اشباع مثل روغن زیتون و پرهیز از چربی‌های ترانس که معمولا در خوراکی‌های طبخ شده و فست فود‌ها وجود دارند.

•افزایش مصرف پروتئین‌های گیاهی مثل سویا و کاهش مصرف پروتئین‌های حیوانی مثل گوشت قرمز.

•افرایش مصرف غذاهای پرفیبر و غذاهایی که شاخص گلایسمی پایینی دارند از جمله غلات سبوس‌دار، میوه و در مقابل کاهش کربوهیدرات‌های تصفیه شده و قندهای ساده.

•اعتدال در مصرف لبنیات پر چرب (پنیر، بستنی، خامه، کره و… )

۲. مهار وزن: مطالعات نشان داده شاخص توده بدنی خیلی کم یا خیلی زیاد سبب اختلال در تعادل هورمون‌ها و تخمک‌گذاری می‌شود.

۳. کاهش استرس: تحقیقات نشان داده کاهش استرس سبب افزایش احتمال باروری می‌شود. برای داشتن یک زندگی آرام بهتر است یا از تنش‌ها دور بمانید یا اصلا به آن‌ها اهمیت ندهید.

باروری و چرخه قاعدگی

اگرچه برخی زوجین خوش شانس به محض اقدام به نزدیکی باردار می‌شوند اما باردار شدن برای بسیاری از همسران زمان می‌برد. مهم‌ترین نکته در نزدیکی موفقیت‌آمیز توجه به زمانی است که تخمک به رحم نزدیک شده است. هر خانم هر ماه یک تخمک از تخمدان‌هایش آزاد می‌کند که تنها در چند روز مشخص قابلیت بارور شدن را دارد. به همین دلیل لازم است هر خانمی چرخه قاعدگی خود را به دقت زیر نظر داشته باشد و همچنین تمامی نکات لازم را در هر روز این چرخه یادداشت کند:

•اندازه گیری روزانه دمای پایه بدن و ثبت آن

•ثبت روزانه مقدار ترشحات

•ثبت روز شروع خونریزی (که‌‌ همان آغاز چرخه است)

•ثبت تاریخ نزدیکی

اگرچه اکثر زوج‌هایی که قصد بارداری دارند ظرف ۵-۶ ماه به خواسته خود می‌رسند اما در دست داشتن اطلاعات چرخه باروری باعث می‌شود بدانند در کدام روز‌ها احتمال موفقیت‌شان بالا است.

اندازه‌گیری دمای پایه بدن

در طول تخمک‌گذاری بدن هورمون پروژسترون ترشح می‌کند که طی يكي دو روز آینده دمای بدن را نيم تا يكدرجه بالا می‌برد. هر خانمی باید روزانه دمای بدنش را اندازه بگیرد و زمانی که متوجه افزایش دما شد بداند تخمک‌گذاری او صورت گرفته است. دمای بدن از این تاریخ تا ابتدای چرخه بعدی بالا می‌ماند.

 برای اندازه‌گیری دمای بدن به نکات زیر توجه کنید:

•اندازه‌گیری دمای بدن را از اولین روز عادت ماهانه شروع کنید.

•هر روز اندازه‌گیری دما را سر ساعت مشخصی انجام دهید که بهتر است صبح قبل از بلند شدن از رختخواب باشد.

•قبل از گذاشتن دماسنج در بدن هیچ کاری نکنید، چیزی نخورید، ننوشید، سیگار نکشید و حتی تکان نخورید.

•دمای بدن‌تان را می‌توانید به کمک هر نوع دماسنجی که دارید (چسبی، مقعدی، واژنی، دهانی) اندازه بگیرید اما هر روز از‌‌ همان دماسنج استفاده کنید.

•تقویمی بردارید و دمای بدن‌تان را هر روز در‌‌ همان روز یادداشت کنید.

•می‌توانید یک نمودار بکشید و محور افقی آن را روز و محور عمودی آن را دمای بدن قرار دهید و برای هر روز نقطه‌ای روی نمودار بکشید و سپس نقطه‌ها را به هم وصل کنید. ممکن است به ندرت الگوی نمودار نامتوازن باشد که جای نگرانی ندارد اما اگر در دمای بدن‌تان بی‌نظمی قابل توجهی را دیدید، بهتر است با متخصص زنان مشورت کنید.

بررسی ترشحات

برخی تحقیقات نشان داده‌اند ررسی ترشحات نتیجه دقیق‌تری از اندازه‌گیری دمای بدن دارد. هنگامی که خانم در حال تخمک‌گذاری نیست یا به زمان تخمک‌گذاری نزدیک می‌شود مخاط دهانه رحم از رسیدن اسپرم به رحم جلوگیری می‌کند. با نزدیک شدن به روز تخمک‌گذاری میزان ترشحات بیشتر و کشسان‌تر می‌شود، مثل قوام سفیده تخم‌مرغ. در این حالت مخاط از اسپرم حفاظ می‌کند و آن را به تخمک می‌رساند.

خانمی که چرخه‌ای ۲۸ روزه دارد با الگوی ترشح زیر مواجه است:

•روز ۱-۵: خونریزی

•روز 9 -6: واژن خشک است و تقریبا ترشحی ندارد.

•روز ۱۰-۱۲: ترشحات ضخیم و چسبناک که در ‌‌نهایت غلیظ‌تر و سفید می‌شود.

•روز ۱۳-۱۵: ترشحات رقیق، شفاف و مشابه سفیده تخم‌مرغ: این بازه زمانی اوج باروری ماهانه یک خانم است.

•روز۱۶-۲۱: ترشحات دوباره ضخیم و چسبناک می‌شوند.

•روز۲۲-۲۸: واژن خشک می‌شود.

موقعیت واژن

قبل از تخمک‌گذاری دهانه رحم خشک و سفت است و در طول تخمک‌گذاری این ناحیه کمی بالا‌تر کشیده می‌شود و نرم و مرطوب است.

کیت‌های تشخیصی

به کمک این محصولات می‌توانید میزان هورمون LH ادرار را به طور کیفی اندازه بگیرید. میزان این هورمون ۱۲-۳۶ساعت قبل از تخمک‌گذاری رو به افزایش می‌گذارد. البته سطح این هورمون در خانم‌هایی که تخمدان پلی‌کیستیک دارند، همیشه بالاست.

اشتراک‌گذاری
4 نظر
 1. این عوامل مانع بارداری می شود:

  ۱. نداشتن رابطه زناشویی به اندازه کافی
  مطمئنا وقتی نوبت به بچه دار می شود هیچ کدام از زوجین نمی خواهند که مرتکب کوچکترین اشتباهی شوند اما نگران نباشید. اصلاح کردن این اشتباه خیلی هیجان انگیز و لذت بخش خواهد بود. شاید با خودتان فکر کنید که کم کردن تعداد مقاربت هایی که در طول ماه با همسرتان دارید اسپرم های او را برای روزهای تخمک گذاری شما ذخیره می کند و یا شاید صبر کنید تنها رابطه داشتن در روزهایی که تخمک گذاری تان بیشتر است باعث می شود که سریع تر باردار شوید. اگر چنین تصوراتی دارید باید بدانید که صد در صد در اشتباه هستید. اگر رابطه تان را فقط به زمان هایی که فکر می کنید تخمک گذاری دارید محدود کنید به راحتی ممکن است یک دوره باروری خود را در یک ماه از دست بدهید. در ضمن خیلی از خانم ها نمی توانند زمان درست تخمک گذاری شان را به درستی تعیین کنند و در نتیجه شانس شان را برای باردار شدن در یک ماه از دست می دهند.

  ۲. داشتن رابطه زناشویی به تعداد دفعات خیلی زیاد
  خیلی از زوج ها هم هستند که با خودشان فکر می کنند هر چه قدر بیشتر رابطه زناشویی داشته باشند سریع تر باردار می شوند. البته داشتن مقاربت به تعداد دفعات زیاد آنقدر که بعضی ها فکر می کنند هم روی اسپرم آقایان تاثیر منفی نمی گذارد اما مسلما مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت. به عنوان مثال اگر هر روز یا روزی دو، سه نوبت با همسرتان رابطه زناشویی داشته باشید ممکن است باعث شود که میل تان را برای مقاربت در روز تخمک گذاری و دوره باروری تان در یک ماه از دست بدهید.

  ۳. وسواس نشان دادن در مورد یک پوزیشن خاص
  شاید شنیده باشید که بعضی پوزیشن های خاص می تواند شانس شما را برای باردار شدن افزایش دهد و شاید به شما توصیه شده باشد که بعد از رابطه زناشویی دراز بکشید و پاها را بالاتر از بدن تان قرار دهید تا اسپرم ها سریع تر به رحم برسند ولی خیلی در مورد این مساله وسواس نشان ندهید. به محض اینکه انزال رخ می دهد اسپرم ها از بدن مرد خارج شده و با مخاط واژینال ترکیب شده و راه خود را به سوی رحم باز می کند. این اتفاق ظرف چند ثانیه می افتد و به همین خاطر دیگر نیازی به بالا بردن پاها پس از پایان رابطه زناشویی نیست.

  ۴. مقصر دانستن خانم ها در تاخیر باروری
  خیلی از مردها و حتی خود خانم ها به محض اینکه تاخیری در باردار شدن برای شان پیش می آید انگشت اتهام خود را به سمت خانم می گیرند و تصور می کنند که مشکلات او باعث این تاخیر شده است. در حالی که اگر می خواهید بارداری تان سریع تر اتفاق بیفتد هم زن و هم مرد باید به طور همزمان مساله را در کلینیک های ناباروری پیگیری کنند تا همزمان اقدامات درمانی و بررسی ها برای شان آغاز شود.

  ۵. اشکال در محاسبه سن تخمک گذاری
  تعیین زمان دقیق تخمک گذاری به این آسانی هم که شما فکر می کنید، نیست. درست است که معمولا در سیکل های منظم بیست و هشت روزه تخمک گذاری در روز چهاردهم اتفاق می افتد و روز اول پریود به عنوان روز اول سیکل محاسبه می شود اما اغلب خانم ها سیکل های منظم ندارند و یا نمی توانند به درستی زمان تخمک گذاری را محاسبه کنند. از جمله علائم تخمک گذاری در خانم ها بالا رفتن دمای پایه بدن به اندازه سه روز متوالی، تغییر ترشحات واژن و درد خفیف در شکم است.

  ۶. محدود کردن رابطه جنسی به روز تخمک گذاری
  اگر از کیت تخمک گذای استفاده می کنید و می دانید که در چه روزی تخمک گذاری دارید ممکن است با خودتان تصور کنید که رابطه داشتن در روز تخمک گذاری شانس باردار شدن را بیشتر می کند در حالیکه این مساله خیلی هم درست نیست. یادتان باشد که تخمک فقط تا ۲۴ ساعت در بدن شما زنده می ماند درحالیکه اسپرم در بدن شما تا یک هفته زنده است. بنابراین از بیست و چهار تا ۳۶ ساعت قبل از تخمک گذاری برای مقاربت داشتن با همسرتان اقدام کنید. در ضمن اگر به اشتباه روز تخمک گذاری خود را محاسبه کرده باشید مجبور خواهید شد که تا ماه بعد برای باردار شدن صبر کنید.

  ۷. استفاده از لوبریکانت
  لوبریکانت ها یا روان کننده ها روی سرعت حرکت اسپرم تاثیر می گذارد و باعث می شود که اسپرم نتواند به سرعت خودش را به تخمک برساند و آن را بارور کند. در ضمن بهتر است از لوبریکانت های طبیعی مانند روغن سبزیجات، روغن بچه یا روغن زیتون استفاده کنید.

 2. برای حامله شدن نزدیک به زمان تخمک گذاری، روزی یکبار رابطه جنسی داشته باشید. اینکار احتمال حامله شدن را بالاتر می برد. بااینکه غلظت اسپرم همسرتان هر بار که آمیزش داشته باشید کمی پایین می آید اما در مردهای سالم این کاهش چندان مهم نیست.

  -انتخاب های سالمی در زندگی داشته باشید. وزنتان را در حد سلامت نگه دارید و فعالیت های جسمی را جزء برنامه روزانه تان قرار دهید. رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید، مصرف کافئین را محدود کنید و استرستان را هم کنترل کنید. عادات خوب در زندگی هم برای خودتان و هم برای فرزندتان حین بارداری مفید است.

 3. اگر در ابتدای دهه سی سالگی خود هستید و شما و همسرتان از سلامتی کامل برخوردارید، یکسال قبل ازاینکه با پزشک مشورت کنید، خودتان امتحان کنید. اما اگر ۳۵ سال به بالا هستید یا یکی از شما مشکل باروری خاصی داشته باشد بهتر است با پزشک مشورت کنید.

  ناباروری در خانمها و آقایون به یک میزان اتفاق می افتد و درمان های زیادی هم برای آن وجود دارد. متخصص زنان شما با شناسایی علت مشکل به شما کمک خواهد کرد.

 4. ببخشید اما پوزیشن چهار دست و پا و پشت به همسر کمک می کند اسپرم بیشتری در رحم بماند و اسپرم سریعتر حرکت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *