چگونه دوقلو باردار شوید: عوامل، احتمال و نکاتی که باید امتحان کنید

چگونه دوقلو باردار شوید: عوامل، احتمال و نکاتی که باید امتحان کنید

ایده دو قلو باردار شدن می تواند جذاب باشد. زن می تواند به صورت تصادفی (فاکتورهای ژنتیکی) یا بر اثر برخی از درمان های پزشکی دوقلو یا چند قلو باردار شود. هیچ روش مطمئنی برای دو قلو باردار شدن وجود ندارد. این متن به شما کمک می کند تا درک کنید که چگونه دوقلو باردار می شوید، احتمال دوقلو داشتن چقدر است، و عواملی که احتمال تولد دوقلو را افزایش می دهد و درمان باروری موثر برای آن چیست.

چگونه دوقلو باردار شوید؟

دو نوع دوقلو وجود دارد، دوقلو های همسان (همزاد) و غیر همسان (غیر همزاد).

دوقلو های همسان (همزاد): تقریبا یک سوم دوقلو ها همسان هستند، که همچنین با نام «دوقلوهای مونوزیگوتیک» شناخته می شوند. این به طور تصادفی رخ می دهد و زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک توسط اسپرم بارور شده و به دو جنین جداگانه تقسیم می شود. آنها ترکیب ژنتیکی و جفت یکسان دارند. دوقلوهای همسان می توانند در زنانی که تحت روش های درمانی باروری قرار گرفته اند، رخ دهد.

دوقلوهای غیر همسان (غیر همزاد): که با نام «دوقلوهای دو تخمکی» شناخته می شوند، زمانی رخ می دهد که تخمک ها توسط دو اسپرم بارور می شوند. آنها یکسان نیستند و ترکیب ژنتیکی یا جفت را به اشتراک نمی گذارند. از آنجا که دوقلوهای غیرهمسان تنها نیمی از ترکیبات ژنتیکی را دارند، همیشه از یک جنس نیستند.

احتمال عمومی داشتن دوقلو آمار قرن بیست و یکم نشان می دهد که احتمال داشتن دوقلو ۳ درصد است، یعنی ۳ نفر از بین هر ۱۰۰ نفر جمعیت عمومی. آمارها همچنین نشان می دهد که از ابتدای دهه ۱۹۸۰، تقریبا به میزان ۶۱ درصد افزایش داشته است. به روزرسانی اخیر مرکز ملی آمار بهداشت ایالات متحده نشان می دهد که میزان تولد دوقلوی ۳۳٫۹ در هر ۱۰۰۰ تولد زنده است.

 

فاکتورهایی که احتمال بارداری دوقلو را تعیین می کنند

دوقلوهای همسان صرفا به صورت شانسی اتفاق می افتند. اما برخی عوامل ممکن است در احتمال داشتن دوقلوهای همسان تأثیر بگذارد.

۱٫ سابقه خانوادگی یا ارثی: اگر شما دوقلو هستید یا دوقلویی در بین خانواده های شما رواج دارد، با احتمال بیشتری دوقلو خواهید داشت. با این وجود، اگر شریک زندگی تان دوقلو بوده است یا دوقلوها در خانواده شان رواج دارد، قرار نیست که بر احتمال داشتن یا نداشتن دوقلوتان تاثیرگذار باشد. همه چیز به شما بستگی دارد، زیرا تخمک تولید می کنید. اگر شما یا مادرتان دوقلو باردار هستید، احتمال داشتن دوقلوها زیاد است. ممکن است شانس زیادی برای تخمک گذاری داشته باشید (در حین فرآیند تخمک گذاری دو تخمک می گذارید). چند ژن خاص با چند تخمک ترکیب می شوند و بنابراین احتمال دوقلوهای غیرهمسان را افزایش می دهد.

۲٫ قوم یا نژاد: همچنین اعتقاد بر این است که نژاد شما تاثیر زیادی بر احتمال دوقلو داشتن دارد. آسیایی ها و اسپانیایی ها شانس کمتر بارور شدن دوقلو دارند، در حالی که در بین آفریقایی ها و پس از آن اروپایی ها بسیار شایع است.

۳٫ نوع بدن (قد/ وزن): اگرچه عجیب است، اما گفته می شود که زنان قد بلند با احتمال بیشتری نسبت به زنان قد کوتاه دوقلو باردار می شوند. همچنین زنان چاق تر شانس بیشتری برای دوقلو باردار شدن نسبت به زنان لاغر دارند. زنانی که از رژیم غذایی مناسبی برخوردار هستند، در مقایسه با زنانی که رژیم غذایی کم و کم چربی دارند، با احتمال بیشتری دو قلو باردار می شوند.

۴٫ سن مادر: احتمال داشتن دوقلو یا چند قلو ممکن است با افزایش سن مادر، بیشتر شود. زن بالای ۳۵ سال، هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) بیشتری نسبت به زنان جوان تر تولید می کنند. این هورمون به تخمدان ها اجازه می دهد تا تخمک ها را پس از تخمک گذاری آزاد کنند. هر چه سطح هورمون بیشتر باشد، تخمکهای آزاد شده در هنگام تخمک گذاری بیشتر می شوند، در نتیجه چندین جنین ایجاد می شود.

۵٫ بارداری های بیشتر: اگر قبلا چندین مرتبه باردار شده اید، با احتمال بیشتری دوقلو باردار می شوید. احتمال بارداری دوقلوها با افزایش تعداد بارداری افزایش پیدا می کند.درمان بارداری برای داشتن دوقلوهادرمان های باروری احتمال داشتن دوقلو را افزایش می دهند. پزشک می تواند بهترین گزینه را برای شما پیشنهاد کند.

چیزهایی که در هنگام تلاش برای بارداری باید بدانید

چیزهایی که در هنگام تلاش برای بارداری باید بدانید

چیزهایی که در هنگام تلاش برای بارداری باید بدانید

یک مطالعه تحقیقاتی که توسط کالج زنان و زایمان آمریکایی منتشر شده است، بیان می کند که افزایش نرخ تولد چندقلو در اثر افزایش میزان چاقی است. مشخص شده است که زنانی که دارای شاخص توده بدنی ۳۰ و بالاتر هستند، با احتمال بیشتری دوقلو باردار می شوند. این فقط برای دوقلوهای همسان است. با این وجود، کارشناسان شما را از استفاده از درمان باروری برای داشتن دوقلو منع می کنند.

۱٫ لقاح آزمایشگاهی (IVF): زنانی که تحت درمان با لقاح مصنوعی قرار گرفته اند، ممکن است شانس نسبتا زیادی برای داشتن بیش از یک نوزاد داشته باشند. با این حال، این به طور عمده بستگی به تعداد جنین در رحم دارد. برای افزایش احتمال دوقلو باردار شدن متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است بیش از یک جنین را در رحم قرار دهند. اگر هر دو با موفقیت کاشته شوند و به طور موفق رشد کنند، احتمالا منجر به باردای دوقلو خواهد شد.

۲٫ تلقیح داخل رحمی (IUI): در این روش، اسپرم ها با استفاده از سرنگ به داخل رحم تزریق می شوند. با این وجود، تلقیح داخل رحمی احتمال چند قلو باردار شدن را افزایش نمی دهد. زنانی که تحت این درمان قرار می گیرند، ممکن است مجبور شوند تا داروهای بارداری را مصرف کنند که احتمال بارداری را افزایش می دهد.

۳٫ گنادوتروپیناین: این دارو ممکن است احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهد؛ زیرا باعث تقویت سلامت کلی تخمک و بلوغ آنها می شود. گنادوتروپین ها به احتمال زیاد باعث آزاد شدن بیش از یک تخمک در یک زمان می شوند. پزشک می تواند یک مورد مناسب را برای شما تجویز کند.

۴٫ کلومیفن سیترات: حدود ۱۰ درصد احتمال دوقلو باردار شدن با استفاده از داروی کلومیفن سیترات وجود دارد. زنانی که شانس بارداری بیشتری دارند یا دوقلو به دنیا آورده اند، ممکن است شانس بارداری شان با مصرف این دارو افزایش پیدا کند این قرص ها ممکن است قبل از درمان های بارداری مانند درون کشتگاهی، برای ترویج تخمک گذاری تجویز شوند. این ممکن است به درمان عدم تعادل هورمونی در آقایان کمک کند که ممکن است بر کیفیت و کمیت اسپرم و تحرک آنها تاثیرگذار باشد.

گیاهان باروری برای دوقلو باردار شدن

اگرچه هیچ علمی در زمینه استفاده از گیاهان دارویی برای دوقلوها وجود ندارد، اما اشکال جایگزین پزشکی نوین مانند طب چینی و آیورودایک، استفاده از گیاهان خاص برای باروری و باردار شدن را پیشنهاد می کنند. مجددا، هیچ گونه مدرک مستقیمی در مورد اینکه چگونه می توانند حاملگی دوقلو یا چندقلو را ترویج کنند، وجود ندارد. اعتقاد بر این است که

  • روغن گل پامچال شبانه: باعث تقویت مخاط دهانه رحم می شود که ممکن است اسپرم را برای مدت طولانی تر در تخمدان زنده نگه دارد.
  • شیرین بیان: میزان هورمونی استروژن و تستوسترون را کنترل می کند و ممکن است از باروری حمایت کند.
  • روغن بذر کتان: به احتمال زیاد باعث افزایش باروری می شود و احتمال باروری دوقلو را افزایش می دهد.
  • کاساو شیرین: به دلیل خاصیت چند تخمک گذاری، احتمال باروری دوقلو ها را افزایش می دهد.
  • کوهش سیاه: مشخص نشده است که کوهش سیاه احتمال دوقلو باردار شدن را افزایش می دهد، اما اعتقاد بر این است که احتمال باروری را بهبود می بخشد.
  •  ویتاکس (توت درخت تاکستانی): ممکن است سطح هورمونی را تنظیم کرده و عملکرد تخمدان را بهبود می بخشد و ممکن است از بروز کیست تخمدان جلوگیری کند، که تصور می شود برای بارداری دوقلو مناسب است.
  • ریشه ماکا: باعث افزایش باروری کلی می شود که احتمالا شانس دوقلو باردار شدن را افزایش می دهد.

اگرچه این گیاهان طبیعی هستند، اما برخی از آنها عوارض احتمالی نیز به همراه دارند. بنابراین، توصیه می شود که قبل از امتحان کردن، با یک گیاه شناس باتجربه یا یک ناتروپات مشورت کنید.

راه های طبیعی که باعث افزایش احتمال دوقلو باردار شدن می شود

راه های طبیعی که باعث افزایش احتمال دوقلو باردار شدن می شود

گزینه های زیر شانس دوقلو باردار شدن را افزایش می دهد. با این وجود، این موارد تنها باورهای متداول بر اساس حرف مردم است و هیچ پشتوانه علمی ندارند.

۱٫ محصولات لبنی: زنانی که لبنیات می خوردند، در مقایسه با زنانی که این محصولات را مصرف نمی کنند، با احتمال بیشتری دوقلو باردار می شوند. تصور می شود که هورمون های رشد موجود در شیر (لبنیات گاوهای تحت درمان با هورمون رشد) ممکن است به داشتن دوقلو کمک کند.

۲٫ مربای وحشی: گفته می شود که مربای وحشی باعث تحریک تخمدان ها شده و در نتیجه باعث آزاد شدن بیش از یک تخمک از تخمدان می شود. بنابراین، ممکن است احتمال دوقلو باردار شدن را افزایش دهد. اعتقاد بر این است که زنان آفریقایی شانس بیشتری برای دوقلو باردار شدن دارند، زیرا این ماده غذایی را به عنوان بخشی از رژیم غذایی قومی خود مصرف می کنند. قبیله یوروآ در غرب آفریقا دارای بالاترین میزان تولد چندقلو است.

۳٫ توقف مصرف قرص های ضد بارداری: وقتی مصرف قرص های ضد بارداری را متوقف می کنید، مدتی طول می کشد تا بدنتان به حالت عادی خود بازگردد. مطالعه ای بیان کرده است که احتمال دوقلو باردار شدن در مدت یک سال پس از قطع مصرف قرص های ضد بارداری وجود دارد.

۴٫ بارداری در هنگام شیردهی: مطالعه ای دریافت که زنانی که در هنگام شیردهی باردار می شوند، با احتمال بیشتری دوقلو باردار می شوند.

۵٫ از همسرتان بخواهید که غذاهایی با منبع غنی از زینک بخورد: زینک با بهبود سطح اسپرم شناخته می شود. بنابراین، می توانید از شریک زندگی تان بخواهید که غذاهایی مانند دانه کدو تنبل، گوشت گوسفند، نخود فرنگی و ماست مصرف کند، که سرشار از زینک هستند. این کار ممکن است احتمال بارور شدن بیش از یک تخمک را افزایش دهد.

۶٫  فاصله بین بارداری ها: اگر بین بارداری هایتان به اندازه کافی فاصله وجود داشته باشد، شانس شما در دوقلو باردار شدن افزایش پیدا می کند.

آیا برخی از پوزیشن های جنسی خاص شانس دوقلو باردار شدن را افزایش می دهند؟

آیا برخی از پوزیشن های جنسی خاص شانس دوقلو باردار شدن را افزایش می دهند؟

اگرچه اعتقاد بر این است که برخی از پوزیشن های جنسی ممکن است احتمال دوقلو باردار شدن را افزایش دهند، اما هیچ مطالعه علمی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد. تصور می شود که برخی از پوزیشن ها بر اساس عقاید و حرف های مردم، احتمال بارداری دوقلو را افزایش می دهد که به شرح زیر است:

۱٫ پوزیشن پهلو به پهلو: آن را با نام پوزیشن داگی استایل می شناسید، تصور می شود که احتمال دوقلو باردار شدن را افزایش می دهد، زیرا دهانه رحم در این موقعیت به اسپرم ها نزدیک تر است.

۲٫ پوزیشن ایستاده: این یک پوزیشن داگی استایل دیگر است که اعتقاد بر این است که احتمال دخول عمیق وجود دارد، که ممکن است بر احتمال دوقلو داشتن تاثیر بگذارد.

۳٫ پوزیشن مرد رو: همچنین تصور می شود که پوزیشن مرد رو نیز کمک می کند تا اسپرم ها به آسانی به تخمک راه پیدا کنند و احتمالا به دوقلو باردار شدن کمک می کند.

۴٫ پوزیشن به پشت: در اینجا، شریک زندگی تان در پشت قرار دارد، بنابراین تصور می شود که اسپرم ها نزدیک به دهانه رحم زن باقی می مانند، که بر شانس باروری تاثیر می گذارد. همانطور که در بالا ذکر شد، همه این موارد تنها راه های احتمالی برای دوقلو باردار شدن است و ممکن است همیشه موثر نباشد. اگرچه هیچ راه مطمئنی برای بهبود شانس دوقلو باردار شدن وجود ندارد، اما می توانید شانس خود را با یکی یا بیش از یکی از روش های فوق امتحان کنید.

آیا قبلا دوقلو باردار شده اید؟ اگر هر گونه تلاش آگاهانه ای برای داشتن دوقلو انجام داده اید، در بخش نظرات زیر با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *