چگونه بینایی نوزاد را تقویت کنیم؟

یک اوپتومتریست گفت: ایجاد تغییرات ظاهری در اتاق نوزاد و نمایش اسباب بازی‌های مورد علاقه وی می‌تواند در تقویت بینایی نوزاد اثر مثبت داشته باشد.
محمد کی‌پور اوپتومتریست در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص راهکارهایی که جهت تقویت بینایی کودکان باید از طرف والدین مورد توجه قرار بگیرد، گفت: بهتر است اتاق خواب نوزاد با رنگ‌های شاد و روشن تزئین شود همچنین سرویس خواب و لوازم موجود در اتاق وی دارای رنگ‌های متضاد با اشکال متفاوت باشد.

وی افزود: دکوراسیون اتاق خواب نوزاد باید به صورت تدریجی و با اضافه کردن اشیای جدید و جذاب تغییر پیدا کند.

این اوپتومتریست با تاکید بر اینکه قرار دادن نوزاد بر روی شکم در هنگام بیداری باعث یک تجربه حسی و حرکتی سودمند می‌شود، اظهار داشت: قدم زدن با نوزاد و صحبت‌ کردن با وی توسط والدین نقش به سزایی را در تجربه‌ی حسی نوزاد خواهد داشت.

کی‌پور پیرامون بهترین نکاتی که برای حفظ سلامت بینایی نوزاد باید به آن توجه شود، افزود: نشان دادن اسباب‌بازی مورد علاقه نوزاد و تشویق وی به گرفتن آن به تقویت هماهنگی چشم و دست نوزاد کمک می‌کند.

وی تاکید کرد: والدین باید توجه داشته باشند که در سن هشت تا ۱۲ ماهگی رابطه بین چشم‌ها، حرکت و حافظه به نهایت تکامل رسیده و نوزاد در تشخیص فاصله دقیق‌تر عمل می‌کند، وی تاکید کرد: عدم حرکت چشم قبل از ۳ ماهگی علامت مشکل بینایی است.

کی‌پور با اشاره به اینکه معاینات چشمی برای نوزادان بسیار لازم و مهم است، اذعان کرد: انجام معاینات چشمی باید در ۶ ماهگی صورت پذیرد و تقویت چشم از لحاظ هر گونه عیوب انکساری – انحراف و سایر بیماری‌های چشمی انجام شود.

این اوپتومتریست خاطر نشان کرد: در صورتی که رنگ چشم نوزاد در عکس به رنگ روشن مایل به سفید باشد نشانه‌ای از یک مشکل بینایی در نوزاد بوده و باید حتما به متخصص چشم مراجعه شود. همچنین پیش از ترخیص کامل از بیمارستان پس از زایمان انجام معاینات چشمی ضرورت دارد.

برای دیدن پربازدیدترین های نی نی نما لطفاً کلیک کنید…

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *