چگونه اعتماد به نفس کودکان را افزایش دهیم؟

۱-    استعدادها و توانایی‌های کودکان‌تان را بازگو کنید و آنها را به‌ خاطر داشتن این توانایی تشویق کنید. برای عمل کردن به این دستور باید از فرزندتان توقعات واقعی داشته باشید و ناتوانی‌های او را در زمینه‌های گوناگون بپذیرید. در واقع باید انتظارات‌تان را به گونه‌ای تنظیم کنید که با توجه به توانایی‌های کودک، نه زیاد و نه کم باشد. همچنین این انتظارات باید بر اساس علایق و توانایی‌های کودک تنظیم شود و نه توقع دیگران، در این میان، موفقیت های کودک را نیز جشن بگیرید! در ضمن اینکه توانایی‌های کودک‌تان را نباید با سایر کودکان مقایسه کنید و همیشه نشان دهید که از یکتایی او در زمینه‌های مختلف خوشحالید.

۲-    فرزندتان را تشویق کنید تا احساساتش را بیان کند و به آن احساسات احترام بگذارید.

اجازه دهید کودک‌تان همه احساسات از قبیل درد، ترس،‌عصبانیت،‌خوشحالی و هیجان را تجربه کند و درباره چگونگی به وجود آمدن آن حس با کودک صحبت کنید. بدون اعمال خشونت به فرزنتان بیاموزید که می‌تواند خیلی از احساساتش مثل عصبانیت را کنترل کند.

۳-    احترام و صداقت متقابل را به کودک نشان دهید

سعی کنید با مخالفت‌ها موافق باشید، خواسته‌های خود را برای صحبت کردن درباره موضوعات مختلف بیان کنید و همانطور که به صحبت کردن علاقه نشان می‌دهید، سعی کنید شنونده خوبی باشید. کودک را به سوال کردن تشویق کنید و از پرسش‌هایش استقبال کنید و اگر جواب سوالی را نمی‌دانید، صادقانه اعتراف کنید.

۴-    کودک‌تان را مستقل و وابسته به خودش تربیت کنید.

به کودک بیاموزید که در زندگی با فراز و نشیب‌های بسیاری رو‌برو خواهد شد. اعتماد به نفس را در توانایی فرزندتان برای حل مشکلات و مواجه شدن با تجربه‌های جدید نشان دهید.

۵-    تحت هر شرایطی به فرزندتان محبت کنید.

رفتارهای مثبت را در کودک پرورش دهید. به فرزندتان کمک کنید از اشتباهاتش درس بگیرد. اگر خودتان اشتباهی می‌کنید، حتماً عذرخواهی کنید و به فرزندتان ارزش بخشیدن،‌ همکاری و شکیبایی را بیاموزید و در کنار آن انضباط، عدالت و ثابت‌قدمی را نیز به او نشان دهید. 

 

برای دیدن پربازدیدترین های نی نی نما لطفاً کلیک کنید…

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *