چکار کنیم جنین بچرخد

برای چرخش جنین بریچ چه باید کرد؟ | ورزش های مناسب چرخیدن جنین

امروزه برای پرهیز از بروز مشکلات احتمالی عموما زایمان بچه ای که در حال بریچ قرار دارد با سزارین انجام می شود. در صورتی که هر روزه نوزادانی با شرایط مشابه بدون هیچ مشکلی با زایمان واژنی به دنیا می آیند. عوامل متعددی بر نتیجه زایمان تاثیر می گذارند. احتمال اینکه چنین اتفاقی قبل از هفته بیست و پنجم رخ دهد ۲۸ درصد است. اما هنگامی که به موعد زایمان نزدیک می شوید احتمال آن به ۳ تا ۴ درصد کاهش میابد. اما اگر جنین در ماه نهم بارداری هم نچرخید چه باید بکنیم؟، چکار کنیم جنین بچرخد؟، آیا ورزش برای چرخیدن جنین موثر است؟ 

چکار کنیم جنین بچرخد؟

اگر جنین در حالت بریچ قرار داشته باشد. پزشک شما راه کارهایی را برای چرخاندن جنین پیشنهاد می کند. که ما در ادامه مطلب به برخی از آنها اشاره می کنیم. زایمان با حالت بریچ می تواند سبب بروز خطراتی شود که مادر و جنین را در معرض خطر قرار دهد.

ماه نهم بارداری چرخیدن جنین

اگر در هفته ۳۶ بارداری جنین همچنان در حالت بریچ قرار داشته باشد احتمالا پزشک درباره استفاده از روشی به نام ECV cephalic version با شما صحبت می کند.

برای ECV پزشک از دستانش استفاده می کند تا احساس کند که سر و باسن بچه در کجا قرار دارد. سپس با استفاده از فشار دست سعی می کند که به آرامی آن را بچرخاند. البته قبل از شروع و برای مشاهده این که دقیقا بچه در چه وضعیتی قرار دارد سونوگرافی لازم است. این تصویر برداری به پزشک کمک می کند که اگر علتی مانع چرخش جنین می شود مشخص شود.

پیش از شروع برای آرام کردن ماهیچه های شکمی دارویی به شما داده می شود. برخی از جنین ها به سادگی میچرخند اما برخی برای چرخش نیاز مند تلاش بیشتری هستند و ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. آرامش و تنفس عمیق کار را آسان تر می کند. گاهی جنین به این روش نمیچرخد و گاهی نیز چند روز بعد به خودی خود به حالت قبلی باز می گردد.

گرچه بسیاری از بچه های بریچ می توانند از طریق زایمانی واژنی متولد شوند ولی بدلیل این که زایمان واژنی خطرات بیشتری دارند بسیاری از مراقبین پزشکی ترجیح می دهند که سزارین را اجرا کنند. مطمئنا پزشک تان به شما بهترین روش را توصیه می کند.

ورزش برای چرخیدن جنین

شنا کنید. شنا کردن خصوصا کرال و قورباغه باعث افزایش تحرک جنین می شود.

تمرین برای چرخیدن جنین

در ۳۲ تا ۳۵ هفتگی بارداری این تمرین را روزانه سه مرتبه و برای ده تا پانزده دقیقه انجام دهید. مطمئن گردید که شکم تان خالی و بچه فعال باشد.

انتهای تخته ای محکم را روی مبلی که حدود ۳۰ سانتی متر است از سطح زمین بالاتر است محکم کنید. روی مبل دراز بکشید زانو را خم کنید اما کف پایتان را به تخته بچسبانید. آرام باشید نفس عمیق بکشید و از استرس دور باشید جاذبه زمین سر بچه را به داخل انتهای رحم می کشد و با چرخشی به وضعیت سر به سمت پایین قرار می گیرد.

کمک به چرخیدن جنین با گوش کردن موسیقی با هدفون

قرار دادن هدفون در قسمت انتهایی شکم باعث می شود جنین به جهت منبع صدا بچرخد. پس برای ده دقیقه شش تا هشت مرتبه در روز برای فرزند داخل شکمتان موسیقی پخش کنید.

کمک به چرخیدن جنین با چراغ قوه

استفاده از نور در پایین ترین قسمت رحم باعث می شود جنین در جهت نور چرخش کند.

ماساژ‌ به چرخیدن جنین کمک می کند

با دست چپ در زیر شکم آغاز کنید و دست راست تان را بالای آن قرار دهید.دست تان را در جهت عقربه های ساعت از سمت راست شکم تان به سمت بالا بیاورید. همان طوری که دست هایتان به بالای شکم می رسد دست چپ تان را به روی دست راستتان بگذارید و آن را از سمت چپ شکم تان به سمت پایین بیاورید. دایره را کامل کنید دست چپ شما راهنمای حرکت است در جهت عقربه های ساعت مالش را ادامه دهید. به آرامی ماساژ دهید مثل این که روغنی را می مالید. این تمرین را برای ده دقیقه و برای چندین مرتبه در روز تکرار کنید. از همسرتان کمک بگیرید.

استفاده از گیره بند لباس برای چرخیدن جنین

انگشت کوچک هر دو پای خود را داخل یک گیره بند لباس بگذارید به طوری که ناخن و گوشت زیر آن روزانه برای ۳۰ دقیقه تحریک گردد. این محل نقطه ای مخصوص در فشار درمانی بوده که محل حرکت به سمت پایین است. همچنین می توانید آن قسمت را با انگشتان دست تان فشار دهید.

کمک به چرخش جنین با نوشیدن آب میوه

با وضعیت دراز کش به پهلو به طوری که ناحیه لگنی شما بالاتر از کف پاها قرار گرفته است آب میوه میل کنید. پس از میل کردن نوشیدنی بچه بیشتر حرکت می کند.

چرخش لگنی برای چرخاندن جنین در حالت بریچ

با شکم خالی کیسه یخی را بالای شکمتان قرار دهید ده دقیقه دو دفعه در روز. ابتدا بر پشت تان روی زمین و با پاهای خم شده دراز بکشید. کف پاها روی زمین و سه بالش بزرگ زیر باسن.

چرخاندن جنین با انجام کشش گربه

روی چهار دست و پا قرار گیرید سپس با باسنی در هوا سر و سینه خود را روی زمین بگزارید و سعی کنید پشت تان را انحنا بخشید. سپس به روی چهار دست و پا بازگردید.

بریچ و بستر

به متخصص کایروپراکتیک مجربی مراجعه کنید. اگر با هومیوپاتی آشنایی دارید احتمالا از درمانی به نام pulsatilla آگاه هستید. این دارو برای کمک به بازگرداندن بچه ای در حالت بریچ استفاده می شود.

ماه نهم بارداری چرخیدن جنین

 

وضعیت بریچ چیست؟

معمولا جنین به صورت سر به پایین در رحم مادر قرار دارد ولی اگر هنگام زایمان ابتدا با باسن یا پا خارج شود این وضعیت قرار گیری جنین در رحم را بریچ می گویند.

انواع حالت بریچ

بریچ کامل

در این وضعیت بریچ خمیدگی کامل وجود دارد.ران ها به شکم چسبیده اند و کف پاها کنار باین قرار دارد. این وضعیت و بریچ فرانک معمول ترین نوع از نماد بریچ است .

بریچ فرانک

این نمایی از بریچ با پاهایی کشیده شده است . ران ها به سمت شکم خمیده و پایین پا کشیده شده است و پاها مستقیم قرار دارند و زانو خم نشده اند . چرخش این بچه ها تقریبا غیر ممکن است.

بریچ زانو زده

در این حالت یک زانو کشیده و دیگری خم شده است یا هر دو پا از زانوان خم باشد مثل وضعیت زانو زده. این وضعیت نادر است.

بریچ ناراحت کننده

در این نماد یک پا خم شده و دیگری از لگن و زانو دراز شده است . این وضعیت نیز بریچ نادری است.

علل ایجاد وضعیت بریچ

دلایل بروز وضعیت بریچ همیشه روشن و مشخص نیست. برخی بانوان در بارداری های پیاپی جنین شان در حالت بریچ قرار میگیرد.

نوزاد نارس

پیش از هفته ۲۴ بارداری در ناحیه لگنی مایعات و فضای بیشتری وجود دارد. بنابراین اگر بچه ای در این مرحله به دنیا آید احتمال زیادی وجود دارد که در حالت بریچ قرار گیرد. اگر بچه با پاهای مستقیم و کشیده به جلوی صورتش قرار داشته باشد نمی تواند وضعیت خود را تصحیح کند زیرا پاهای او مانع از چرخش می شوند. در بارداری های چند قلویی نیز ممکن است بچه دومی از چرخش بچه اول پیش گیری کند.

جنین فعال

در مواردی که مایع آمنیوتیک زیاد است وضعیت بچه ثابت نیست چرا که این مایع به جنین اجازه حرکات بیشتری را می دهد و جنین کمتر در یک وضعیت ثابت باقی می ماند. گاهی شکم پایین افتاده از ورود سر جنین به ناحیه لگنی جلوگیری می کند و در نتیجه جنین می چرخد و حالت بریچ را به نمایش می گذارد. دیگر دلایل عبارتند از کوتاهی بند ناف بارداری های متعدد یا حجم کم مایع داخل رحم.

خطرات زایمان بریچ

  • در حالت بریچ ممکن است دهانه ی رحم به سرعت حالت سر به سمت پایین باز نشود.
  • بیشتر اوقات وضعیت پاهای جنین تاثیر گذار است. اگر پاها از لگن خم شده و زانو راست باشد بنابراین تحرک جنین کمتر شده و باعث طولانی شدن زایمان می شود.
  • احتمال دارد نامتناسب بودن وضعیت جنین بریچ باعث شود که کیسه آب زودتر پاره شود.
اشتراک‌گذاری
3 نظر
  1. اي كاش عكس هم گذاشته بوديد

  2. سلام
    ممنون از راهکارهای خوبتون

  3. جالب بود ولی با تصویر نمایش دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *