چه کسانی در معرض ابتلا به “سرطان گردنه رحم” هستند؟!


علی رغم اینکه با پیشرفت علم پزشکی، تشخیص و درمان سرطان گردن رحم ساده تر شده است، اما این بیماری همچنان چهارمین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان ۳۰ تا ۵۹ ساله است. در اکثر موارد، ارتباط مستقیمی بین این بیماری و ویروس پاپیلومای انسانی HPV دیده شده است. با این وجود، عوامل دیگری نیز در ابتلا به این بیماری دخیل هستند.
ویروس پاپیلومای انسانی
۹۸ درصد زخم های پانکراس که به سرطان گردنه رحم تبدیل می شوند، ارتباطی با یکی از انواع پاپیلوماویروس دارند. این ویروس در حین رابطه جنسی و از طریق تماس پوستی انتقال می یابد. خطر ابتلا به سرطان گردنه رحم در خانم هایی که دارای نوع خطرناک این ویروس هستند، دویست برابر خانم های سالم است.
خانم هایی که هر روز سیگار می کشند، در مقایسه با خانم هایی که در معرض دود سیگار نیستند، ۴ برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان گردنه رحم قرار می گیرند
متاسفانه تا کنون دارویی برای درمان بیماری زگیل تناسلی ناشی از این ویروس ساخته نشده است و تنها راه آن، پیشگیری از طریق زندگی زناشویی سالم است. البته یکی از موثرترین روش های مقابله با این ویروس، واکسن است که باید از ۹ تا ۴۵ سالگی در سه دوز زده شود. اما در هر حال، روابط جنسی خارج از ازدواج و تماس های جنسی پرخطر از عمده عوامل آلوده شدن به این ویروس تلقی می شوند.

ازدواج در سن کم
شروع رابطه جنسی برای زنان کم سن آسیب رسان است، چون رحم هنوز به درجه ای از آمادگی برای شروع رابطه جنسی نرسیده است و آسیب پذیری بیشتری در برابر ویروس ها و بیماری ها دارد. لذا آموزش های جنسی در سنین پایین لازم است.
مصرف دخانیات
متاسفانه این روزها در سطح شهر خانم های زیادی را می بینیم که سیگار می کشند، غافل از اینکه سبکی خطرناک در زندگی پیش گرفته اند. مصرف دخانیات اولین عامل اصلی سرطان ریه و همچنین عاملی تاثیرگذار در ابتلا به دیگر انواع تومورهای بدخیم است.
خانم هایی که هر روز سیگار می کشند، در مقایسه با خانم هایی که در معرض دود سیگار نیستند، چهار برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان گردنه رحم قرار می گیرند. این مسئله ناشی از ترکیبات سمی و خطرناک سیگار است که باعث افزایش سرعت رشد سلول ها و تبدیل آنها به سلول های سرطانی می شود.
قرص ضدبارداری
مصرف طولانی مدت قرص های ضدبارداری

با وجود اینکه امروزه قرص های ضدبارداری با ترکیباتی بهتر و کم خطرتر تولید می شوند، اما با این حال مصرف این قرص ها بیش از پنج سال مداوم خطر ابتلا به سرطان دهانه گردن رحم را افزایش می دهد. با وجود اینکه تاثیر این قرص ها در مقایسه با تاثیر ویروس HPV کمتر است، اما بهتر است همه جوانب را در نظر گرفت و از روش های دیگری برای پیشگیری از بارداری استفاده کرد.
بی تحرکی و خانه نشینی
خانم هایی که اضافه وزن دارند و بی تحرک هستند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان گردنه رحم در سنین بالاتر قرار می گیرند. بی تحرکی و خانه نشینی مشکلاتی در جریان خون ایجاد کرده و به همین دلیل، بدن را در معرض ابتلا به بیماری ها قرار می دهد.
علاوه بر این چربی زیاد و مازاد سموم آن باعث افزایش سرعت تکثیر سلول های سرطانی شده و به مشکل دامن می زنند. در نتیجه، افزایش فعالیت بدنی و انجام ورزش منظم باعث بهبود جریان خون و پیشگیری از چاقی و مشکلات ناشی از آن می شود.
عفونت کلامیدیا
کلامیدیا یکی از باکتری های رایجی است که دستگاه تناسلی خانم ها را مبتلا می کند. این عفونت باکتریایی به سادگی از طریق تماس جنسی منتقل می شود و یکی از عوامل بروز ناباروری محسوب می شود، چون باعث عفونت دستگاه تناسلی و التهاب لگن می شود و روی باروری تاثیر منفی می گذارد.
از طرف دیگر در آزمایشات خون مشاهده شده است خانم هایی که دچار عفونت باکتریایی ناشی از کلامیدیا هستند و یا بوده اند، بیشتر در معرض سرطان گردنه رحم قرار می گیرند. در اکثر موارد خانم هایی که دچار این باکتری می شوند، علائم خاصی مشاهده نمی کنند و این مشکل توسط پزشک متخصص زنان کشف می شود.
سابقه خانوادگی
سرطان گردنه رحم همانند دیگر انواع سرطان می تواند منشا ژنتیکی داشته باشد. خانم هایی که اعضای نزدیک خانواده شان دچار این بیماری بوده اند، دو تا سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان قرار می گیرند. نتایج بررسی های متعدد نشان می دهد که این عامل خانوادگی می تواند ناشی از شرایط وراثتی باشد که سیستم ایمنی بدن را در مقابله با ویروس HPV ناکارآمدتر می کند.
در این شرایط تحت نظر پزشک بودن و انجام آزمایش های تشخیصی می تواند بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا باشد. سیتولوژی واژینال، تست پاپ اسمیر و تست HPV جزو روش های کلیدی برای تشخیص سرطان گردنه رحم در مراحل ابتدایی محسوب می شوند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *