چه غذاهایی شیرده هستند؟

بلغور جو دوسر

بلغور جو دو سر از غذاهایی که همیشه برای افزایش شیر مادران توصیه میشده است. محققان میدانند که در بلغور جو دو سر خاصیتی است که باعث کاهش کلسترول و حفظ فشار خون سالم میشود. این خاصیت بلغور جو دو سر میتواند به موارد دیگر مانند شیردهی نیز کمک کند. مواد مغذی موجود در این غذا تنها دلیل خوب بودن آن برای شیر مادر نیست. بلغور جو دو سر غذایی آرام بخش است، وقتی خانم شیرده مینشیند و این غذا را میل میکند باعث حسی خوب در او میشود و همچنین این غذا باعث ترشح هورمون اکسی توسین ( هورمون دخیل در تولید شیر ) میشود.همچنین آرامش در مادران شیرده باعث آسان شدن تولید شیر میشود.

اسفناج

شیردهی باعث میشود نیازز به انرژی بالا برود و مادر شیرده باید به دنبال تامین ویتامین ها و مینرال های بدن خود باشد. اسفناج منبع عالی از کلسیم، آهن، ویتامین K ویتامین A و فولات است. فولات ( برای فولیک اسید ) مخصوصا برای خانمهای باردار و شیرده بسیار ضروری است. سبزیجات برگ سبز تیره مانند اسفناج حاوی فیتواستروژن نیز هستند. فیتواستروژن باعث ارتقا سطح سلامت بافت پستان و شیردهی میشود. فیتواستروژن مواد شیمیایی گیاهی است که خواصی مشابه استروژن دارد.

هویج

هویج کمتر به دلیل خاصیت شیر افزایی معرفی شده. اما جالب است بدانید هویج نیز مانند اسفناج دارای فیتواستروژن است. هویج همچنین دارای بتا کاروتن و ویتامین A هست که مادران شیرده به هر دوی آنها نیاز دارند. آب هویج مخصوصا برای مادران شیرده بسیار مفید است. آب هویج میتواند انرژی مورد نیاز خانم شیرده را تامین کند و کیفیت شیر مادر را بهبود ببخشید. نوشیدن یک فنجان آب هویج درست قبل از ناهار میتواند خیلی به تولید شیر کمک کند.

حموس

حبوبات مانند نخود، عدس، لوبیا، و یا لوبیا سبز به عنوان غذاهایی که باعث ترشح شیر میشوند شناخته میشوند. حموس، که به طور سنتی از نخود، سیر، آب لیمو و روغن زیتون درست میشود یک میان وعده مناسب برای خانمهای شیرده است. غذایی کامل و ترکیبی از نخود و سیر ( هر دو باعث افزایش شیر میشوند ) و دیگر مواد مغذی مفید که به دلیل داشتن این خواص یکی از بهترین انتخاب ها برای مادران شیرده است.

مارچوبه

مارچوبه دارای مقادیر بالایی فیبر، فولیک اسید، ویتامین A، C، و K است به همین دلیل تبدیل به یک نیروگاه انرژی برای خانمهای شیرده شده است. مارچوبه نیز مانند دیگر غذاهایی که در لیستمان آمده است دارای فیتواستروژن است. فیتواستروژن موجود در مارچوبه باعث افزایش شیر مادر و فیبر موجود در آن باعث بالا رفتن کیفیت شیر میشود. علاوه بر این، مارچوبه حاوی تریپتوفان، یک اسید آمینه ضروری است که باعث تحریک پرولاکتین ( هورمونی اساسی در تولید شیر ) و در نتیجه تولید بیشتر شیر میشود.

برنج قهوه ای

بلغور جو دو سر از غلات کاملی است که به عنوان تقویت کننده شیر از آن یاد میشود، برنج قهوه ای هم از غلات کامل است اما وقتی بحث از تولید شیر به میان می آید برنج قهوه ای از بهترین هاست. برنج قهوه ای برنجی فرآوری نشده است که فقط پوسته ی بیرونی آن برداشته شده. برنج قهوه ای کربوهیدرات پیچیده است که به مادر کمک میکند انرژی لازم برای شیردهی را بدست بیاورد. همچنین از راه های دیگر به تولید شیر کمک میکند. محققان کشف کرده اند که خوردن برنج قهوه ای ممکن است موجب افزایش سروتنین در مغز شود. سروتنین یک انتقال دهنده ی عصبی است که به تنظیم خلق و خو، اشتها، خواب و همچنین تحریک ترشح پرولاکتین کمک میکند. پرولاکتین همانطور که قبلا ذکر شد هورمونی اصلی در دوره شیردهی است.

زردآلو

دانشگاه ویسکانسین، دانشکده بهداشت و پزشکی عمومی زرد آلو را به عنوان غذایی که باعث افزایش شیر در زنان شیرده میشود توصیه کرده است. زردآلو ( به ویژه زردآلو خشک ) حاوی فیتواستروژن است که باعث تعادل خورمونهای دوره ی شیردهی میشود. زردآلو سرشار از فیبر، ویتامین A، C، پتاسیم و کلسیم است. میوه های خشک سرشار از کلسیم مانند انجیر، زردآلو، و خرما به افزایش شیر مادر کمک میکنند. زردآلو نیز مانند دیگر غذاهای این لیست دارای تریپتوفان است که به صورت طبیعی باعث بالا رفتن سطح پرولاکتین میشود.

سالامون

سالامون سرشار از اسید چرب های ضروری و همچنین امگا۳ میباشد. اسیدهای چرب و اسید چرب امگا۳ با اینکه از نظر فنی جز غذاهای افزایش دهنده شیر حساب نمیشوند اما باعث تقویت شیر مادر میشوند. دلایلی هست که ثابت میکند اسید چربها و اسید چرب امگا 3باعث افزایش و تقویت شیر مادر میشود. اولین دلیل این است که آنها باعث تامین مواد مغذی بدن مادر میشوند که این به خودی خود کمک میکند مادر بیشتر شیر تولید کند. به علاوه اسید چربها از مواد ضرروی مورد نیاز شیر مادر هستند. وجود بیشتر اسید چرب به مادر کمک میکند شیری مقوی تر برای کودک خود تولید کند.

آب

خوردن زیاد آب به مادر شیرده کمک میکند بیشتر شیر تولید کند. تحقیقات نشان داده بدن مادرانی که مایعات زیاد استفاده میکنند نسبت به مادرانی که کمتر این کار را میکنند بیشتر شیر تولید میکند. کارتان ساده است هرقت احساس تشنگی کردید ویا حتی قبل از این احساس آب بنوشید و نگذارید بدن بی آب بماند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *