چه تغییراتی در نوزاد نگران کننده است؟

اگر خلق و خویش تغییر کرده

شما نوزاد خود را بهتر از هر کس دیگری می‌شناسید. او ممکن است در کل خوش اخلاق باشد یا برعکس در کل بداخلاق باشد. اهل گریه است یا نیست. زیادی می‌خندد یا کمتر روی خوش به کسی نشان می‌دهد. همه این‌ها از جمله خصوصیاتی است که فقط شما درباره کوچولوی‌تان می‌دانید. بنابراین خود شما هستید که بهتر از هر کس دیگری تشخیص می‌دهید چه موقع خلق و خوی نوزادتان عوض شده. این از جمله مواردی است که بهتر است با پزشک نوزاد در میان گذاشته شود به خصوص اگر بعد از یکی دو ساعت و البته خواب کافی و غذای کافی و جای تمیز ادامه داشت تلفن را بردارید و موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

اگر صدای گریه‌اش غیر طبیعی است

اگر نوزاد شما کاملا ناگهانی گریه سر می‌دهد و از همه راه‌های طبیعی هم نمی‌توانید او را ساکت کنید بهتر است موضوع را جدی بگیرید. ممکن است صدا و شکل گریه او غیرطبیعی باشد. یا خیلی بلند گریه کند یا این‌که گریه‌اش زیادی یواش باشد. در اینصورت باید مطمئن باشید که کوچولوی شما قطعا بیمار است. البته مورد دیگری وجود دارد، این است که کودک شما گریه نمی‌کند اما فعال نیست و در عین حال وقتی هم می‌خوابد خیلی سخت از خواب بیدار می‌شود. در اینصورت هم بهتر است با پزشک تماس بگیرید.

وقتی اشتها ندارد

اشتهای نوزاد شما ممکن است روز به روز متغیر باشد. با این حال وقتی که او گرسنه می‌شود باید با قدرت و با اشتها غذا بخورد. نوزادی که از خوردن شیر مادر خسته می‌شود یا تمایلی برای خوردن نشان نمی‌دهد ممکن است بیمار باشد. خیلی زود با پزشک او تماس بگیرید به خصوص وقتی متوجه شدید مکیدن او را خسته می‌کند، حتما با پزشک تماس بگیرید.

وقتی او اسهال می‌گیرد

از کنار این قضیه به راحتی عبور نکنید. البته بچه‌هایی که شیر مادر می‌خورند ممکن است هر از گاهی اسهال بگیرند اما اگر شکم آن‌ها بیش از حد آبکی کار کرد آن وقت است که باید ماجرا را جدی بگیرید چون این مشکل می‌تواند‌‌ همان اسهالی باشد که ممکن است برایتان دردسرساز شود. بهتر است در این مورد دقیق شوید. اگر اسهال ادامه پیدا کرد موضوع جدی است. در عین حال مطمئن باشید که نوزاد از طریق شیر مادر یا شیر شیشه‌ای به اندازه کافی آب به بدن می‌رساند و دچار کمبود آب بدن نمی‌شود. در ضمن فراموش نکنید که نوزاد شما به طور متوسط در روز ۶ بار پوشک خود را کثیف می‌کند. حالا ممکن است این رقم یکی دوبار بیشتر و کمتر شود اما اگر به جای ۶ بار به۱۰ بار عوض کردن پوشک رسید خیلی سریع با پزشک تماس بگیرید. در ضمن اگر نوزادتان کم انرژی شده و البته شکمش کار نمی‌کند باز هم باید نگران باشید و با پزشک تماس بگیرید. حتی اگر شکم نوزادتان کار کرد اما زیادی خشک بود باز هم تماس با دکتر را در اولویت کار‌هایتان قرار بدهید. اگر خدای ناکرده مایعات مخاطی یا لکه‌های خون را در مدفوع نوزادتان پیدا کردید فراموش نکنید که اولین حرکت شما باید تماس با پزشک کودکتان باشد.

وقتی نفس کشیدن برایش سخت می‌شود

اگر نفس کشیدن برای نوزادتان به یک اتفاق سخت تبدیل شده. اگر نفس‌های تند و کوتاه دارد. اگر صدای نفس کشیدنش نشان می‌دهد که این کار برایش دشوار است. خیلی سریع-تاکید می‌شود – خیلی سریع با پزشک تماس بگیرید.

وقتی تب می‌کند

هر چند تب کردن می‌تواند یکی از نشانه‌های آشکار بیماری نوزاد شما باشد اما تب به خودی خود و البته به تنهایی نمی‌تواند علامت بیماری باشد. ممکن است کودک شما تب بالایی داشته باشد و به شدت مریض باشد. در عین حال امکان دارد تب بالایی داشته باشد اما مریضی‌اش خفیف باشد. اما اگر کودک زیر ۳ ماهه شما تب کند به خصوص تبی که به ۳۸ درجه برسد باید حتما با پزشک او تماس بگیرید و چه بسا یک چکاپ اساسی بشود.

با همه این اوصاف بهتر است بدانید تماس معمول شما با پزشک نوزادتان به خصوص در دوران نوزادی نباید قطع شود. شما باید خودتان را کاملا محق بدانید تا برای کوچک‌ترین مشکلی با پزشک تماس بگیرید تا بابت سلامت نوزادتان آسوده خاطر شوید. هر مشکل دیگری هم می‌تواند شما را مجاب کند تا با دکتر تماس بگیرید اما این چند نکته از مهم‌ترین آن‌ها بود که در تماس با پزشک باید بیش از بقیه مشکلات عجله کنید.

 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *