چه اسمی انتخاب کنم!؟

تصور کنید قرار است با کسی که قبلا او را ندیده‌اید ملاقات کنید. اولین سوالی که می‌پرسید این است که اسمش چیست. قبول کنید که اگر اسم او علی، کامبیز یا آرمان باشد نظرات متفاوتی نسبت به او خواهید داشت و ناخودآگاه درباره‌اش پيش‌داوری می‌کنید. پس قبول دارید که انتخاب اسم مناسب چقدر مهم است.

این موضوع یکی از دغدغه‌های اصلی پدر و مادرهاست. همه آن‌ها دنبال اسمی هستند که زیبا باشد، کوتاه باشد، ساده باشد، معنی خوبی داشته باشد، تک باشد. تحقیقات جدید نشان داده اسم روی شخصیت افراد هم تاثیر می‌گذارد. مثلا پسرهایی که اسم‌های دخترانه دارند در مدرسه کمتر موفق می‌شوند یا کسانی که اسم‌های عجیب و غریب دارند احتمال خلافکار شدن آن‌ها بیشتر است. اما آیا شما می‌دانید برای اینکه فرزند شما اسم مناسبی داشته باشد باید چه نکاتی را در نظر داشته باشید؟

ساده‌ترها بهترند

شاید باور نکنید اما تحقیقات جدید نشان داده هر چه تلفظ اسم یک نفر ساده‌تر باشد، مردم با احتمال بالاتری او را دوست خواهند داشت. به تازگی در دانشگاه نیویورک با همکاری دانشگاه ملبورن تحقیقاتی روی اسم افراد انجام شده. در مطالعه اول از این تحقیقات از ۱۹ زن و ۱۶ مرد که همگی دانشجو بودند، خواسته شد ۵۰ نام خانوادگی را بر اساس سختی و آسانی تلفظ و نیز این که چقدر از آن خوششان می‌آید، ارزیابی کنند. در مطالعه دوم، ۱۷ زن و ۷ مرد دانشجو باید به نامزدهای سیاسی فرضی تنها بر اساس اسمشان رای می‌دادند. در مطالعه سوم، از ۵۵ زن و ۱۹ مرد دانشجو خواستند به نامزدهای فرضی رای بدهند که هم نام آن‌ها را می‌دانستند و هم مقداری اطلاعات در مورد موقعیت سیاسی آن‌ها داشتند.

بعد از این تحقیقات، محققان به این نتیجه رسیدند که راحتی تلفظ یک اسم، بدون در نظر گرفتن طول آن یا این که چقدر خارجی به نظر برسد، در مورد علاقه بودن بیشترین سهم را دارد. در واقع سادگی تلفظ حدود ۴۰ درصد از دوست‌داشتنی‌ بودن را شکل می‌دهد. این موضوع قابل تعمیم هم هست. برای مثال تحقیقات نشان داده سهام شرکت‌هایی که اسم​شان راحت‌تر تلفظ می‌شود در مقایسه با شرکت‌هایی که اسم سختی دارند، بهتر داد و ستد می‌شود. البته این موضوع زیاد تعجب برانگیز نیست. دانشمندان می‌گویند به طور کلی مغز اطلاعاتی را بیشتر دوست دارد که استفاده از آن‌ها ساده‌تر باشد.

کودک باید بتواند اسمش را بگوید

بخش زیادی از انتخاب اسم به سلیقه خانواده‌ها برمی‌گردد. الان که همه دوست دارند اسم‌های به اصطلاح «تک» روی کودکان​شان بگذارند، مشکل جدیدی برای نامگذاری اسم بچه‌ها ایجاد شده. برای مثال خانواده‌ای اسم پسرشان را می‌گذارند سوشیانت. اسم زیبا و اصیل و به نسبت کمیابی است اما مشکل این است که کودک تا سال‌ها نمی‌تواند اسمش را بگوید یا مجبور می‌شود آن را مخفف تلفظ کند. هر کس از او می‌پرسد اسمت چیست ساکت می‌شود.

مشکل وقتی بزرگتر می‌شود که این بچه را به مهدکودک می‌فرستید و آن‌وقت دوستان و همبازی‌هایش نمی‌توانند صدایش کنند. مطمئن باشید داشتن این اسم زیبا شاید شما را خوشحال کند اما به هیچ‌‌وجه مخصوصا در سال‌های کودکی برای کودک​تان خوشایند نخواهد بود.

چنگیز خونخوار بود

قبلا اسم‌هایی مثل دختر بس، صد تومانی، هیبت یا اسم‌های اینچنینی روی فرزندان​شان می‌گذاشتند که معنی‌های خوبی نداشت. الان دیگر خیلی از خانواده‌ها به معنی اسمی که می‌خواهند روی کودک​شان بگذارند دقت می‌کنند. اما بهتر است غیر از معنی، پیشینه تاریخی اسم را هم بررسی کنید. برای مثال در قدیم خیلی‌ها اسم فرزندشان را می‌گذاشتند چنگیز. مطمئن باشید وقتی این بچه‌ها در بزرگسالی داستان حمله و کشت و کشتار چنگیز در ایران را بخواند از اسمش خوشحال نخواهد بود. به علاوه باید به کلمه‌های هم آهنگ یا مشابه اسم هم دقت کنید. دقت کنید اسمی که انتخاب کرده‌اید در اثر مخفف شدن زشت و بد نباشد یا کلمه بدی شبیه آن نباشد تا باعث شود کسی بتواند اسم کودک شما را مسخره کند. البته در این مورد وسواس به خرج ندهید. به هر حال هر اسمی نمونه‌های مشابهی دارد.

زنده یاد، پدربزرگ

در خیلی از خانواده‌ها رسم بر این بوده که اسم پدربزرگ، مادر بزرگ یا عضو تازه درگذشته خانواده را روی کودک می‌گذاشتند تا یاد او را زنده کنند. این رسم بسیار زیباست به شرط آن​که برای بچه مشکل‌ساز نشود. دیگر زمان آن گذشته که اسم فرزندتان را بگذارید غلام. این اسم نه معنی خوبی دارد و نه آهنگ زیبایی. اسم‌هایی مثل نصرت و عزت هم دیگر از مد افتاده‌اند و فرزند شما از داشتن آن‌ها خوشحال نخواهد شد. اگر پدربزرگ فرزندتان چنین اسمی دارد و توقع دارد فرزند شما یاد او را زنده نگه دارد، بهتر است با او صحبت کنید.

یادتان باشد از اسم‌هایی که بین دختر و پسر مشترک است هم با احتیاط استفاده کنید. مخصوصا پسرها روی این اسم‌ها خیلی حساس‌اند. زمانی مثلا اسم نسیم بین دختر و پسر مشترک بود. اما حالا این اسم را بیشتر روی دخترها می‌گذارند و همین امر باعث می‌شود دوستان پسر شما به خاطر داشتن اسمی دخترانه مسخره‌اش کنند.

با فامیل هماهنگ باشید

با توجه به گستردگی اسم‌هایی که روی بچه‌ها می‌گذارند، امکان هماهنگ کردن اسم با فامیل فراهم شده است. اگر شما هم زیبا بودن اسم و فامیل فرزندتان برای​تان مهم است می‌توانید اسمش را جوری انتخاب کنید که با فامیل​تان هماهنگ باشد. می‌توانید حرف اول یا آخر اسم را مشترک با فامیل انتخاب کنید یا طوری اسم را انتخاب کنید که سیلاب‌های آن شبیه فامیل باشد. اگر فامیل​تان معنی خاصی دارد که می‌توانید با اسم آن را کامل کنید، خوش سلیقگی خود را در انتخاب اسم نشان می‌دهید. مثلا نسیم صبا، پیام نوروزی یا امید زندگانی اسم و فامیل‌هایی از این دست هستند.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که اگر فامیل فرزندتان طولانی است، بهتر است اسمش را کوتاه انتخاب کنید. مطمئن باشید فرزند شما از اینکه اسمش سید محمد آرمان یعقوبی مقدم گورابی باشد خوشحال نخواهد بود. اگر فامیلتان طولانی است تا جایی که می‌توانید اسم فرزندتان را کوتاه انتخاب کنید.

اشتراک‌گذاری
2 نظر
  1. آنقدر اسمهای تکراری زیاد شده که تو کلاس پسرم ۴ تا آبتین و ۵ تا امیر حسین و ۳ تا متین فقط هست.

  2. اسم باید ساده و روان باشه و تلفظش پیچیده و سخت نباشه. مثل سلما، رزا، عطا و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *