چهار دست و پا رفتن نوزاد از چند ماهگی است؟!

اکثر نوزادان بین هفت تا ۱۰ ماهگی چهار دست و پا می روند…

وقتی نوزاد شروع به چهار دست و پا رفتن می‌کند، یعنی حدود هشت‌ماهگی، وقت آن است که برای او محدودیت‌هایی در نظر بگیرید.

چهار دست و پا رفتن نوزاد از چند ماهگی

چهار دست و پا رفتن نوزاد از چند ماهگی؟

اکثر نوزادان بین هفت تا ۱۰ ماهگی چهار دست و پا می روند. ناگهان همه‌چیز، از طناب گرفته تا دستمال توالت، تبدیل می‌شود به «نکن! نکن!» کودک در این سن تنها به دنبال کشف‌کردن است (او هیچ درکی از باید‌ها و نباید‌ها ندارد)، بنابراین اگر نمی‌خواهید به چیزی دست بزند، آن چیز را از دسترس‌اش دور کنید و بگذارید چیز‌های ایمن‌تر در وسط صحنه باقی بمانند.

این بهترین راه برای جلوگیری از انجام کاری است که نباید انجام بدهد. البته، خیلی از ما وقتی می‌بینیم کودک سراغ کار نادرستی می‌رود صرفاً به گفتن «نکن» بسنده می‌کنیم. کودک از روی لحن صدا می‌تواند تشخیص بدهد که «نکن» معنای متفاوتی از «عزیز دلم» دارد، اما معنای واقعی کلمه را نمی‌فهمد. از روش‌های دیگری، مثل پرت‌کردن حواس، استفاده کنید تا بر این نکته تاکید کرده باشید که بعضی چیز‌ها ممنوع است.

نوزادان متولد زمستان زودتر چهار دست و پا راه می‌روند

بر اساس مطالعه جدید دانشمندان، فصل تولد نوزادان بر رشد حرکتی‌شان طی نخستین سال زندگی‌ آن‌ها اثرگذار است.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نوزادانی که در زمستان متولد می‌شوند در مقایسه با نوزدانی که تابستان به دنیا می‌آیند، زودتر شروع به چهار دست و پا راه رفتن می‌کنند.

محققان حاضر در این تحقیق، ۴۷ نوزاد سالم دارای الگوهای رشد معمول را به دو گروه تقسیم کردند. نخستین گروه دارای ۱۶ نوزاد "تابستان-پاییز" بود و گروه دوم نیز ۳۱ نوزادان "زمستان-بهار" را شامل می‌شد.

این مطالعه شامل مشاهدات حرکتی نوزادان در منزلشان در هفت‌ماهگی بود و یک جلسه نیز زمانی انجام شد که آنها شروع به چهار دست و پا راه رفتن کردند. از والدین خواسته شد مراحل رشد نوزادانشان را پیش و در بین مشاهدات ضبط کنند.

پژوهش انجام‌شده از «مدل حرکت نوزاد آلبرتا» (AIMS) و ارزیابی مشاهداتی با اعتمادپذیری بالا برای رهگیری رشد نوزادان استفاده کرد. این مقیاس با چهار حالت مرتبط است: حرکت روی شکم، روی پشت، نشستن و ایستادن مرتبط است.

در نهایت مشخص شد سن متوسطی که نوزادان شروع به چهار دست و پا راه رفتن کردند، ۳۱ هفتگی اعلام شد، در حالی که نوزادان متولدشده در زمستان (که در تابستان شروع به چهار دست و پا راه رفتن کردند) به طور متوسط در ۳۰ هفتگی شروع به چهار دست و پا راه رفتن کردند. در این میان، هیچ تفاوتی بین پسران یا دختران یا در سبک اولیه خزیدن آن‌ها (حرکت روی شکم یا استفاده از دست‌ها و زانوها) مشاهده نشد.

نمره کلی AIMS برای نوزادانی که در زمستان متولد شده بودند، بالاتر بود و به ویژه، نمره حرکت حالت خزیدن روی شکم به طور قابل‌توجهی برای نوزادان گروه زمستان بالاتر اعلام شد.

به گفته دانشمندان، این یافته‌ها فرضیه‌های موجود مبنی بر تاثیر فصل‌ها روی شروع چهار دست و پا راه رفتن نوزادان را تقویت می‌کند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *