چند روش برای زایمان طبیعی بدون درد وجود دارد؟

شاید درد زایمان ، وضع حمل و تولد نوزاد بزرگترین اتفاق در دوران بارداری و حتی در تمام زندگی شما باشد. اگر مانند دوران بارداری از اتفاقات حین زایمان نیز آگاهی داشته باشید زایمان بدون دردسری را تجربه خواهید کرد. با آگاهی از روش های مختلف زایمان یا انتخاب هایی که برای بیهوشی می توانید داشته باشید حتماً این دوران را بخوبی طی می کنید.

من تا بحال دچار درد زایمان نشده ام ، از کجا بدانم این درد چه حسی دارد؟

ممکن است سوال کنید که من تا بحال دچار درد زایمان نشده ام ، از کجا بدانم این درد چه حسی دارد؟ وقتی عضله رحم مقبض می شود، در ناراحت کننده ای ایجاد می شود که معمولاً با احساس فشار به کمر و لگن همراه است .

يك راه آسان براي شناخت درد زايمان

برای شناخت درد زایمان راه آسانی به شما می گوییم : با نوک انگشتتان گونه و پیشانی خود را لمس کنید، سپس قسمت بالای شکم خود ( قله رحم ) را لمس کنید، یک رحم آرام و بدون درد مثل گونه شما نرم است ولی یک رحم دردناک و منقبض مثل پیشانی شما سفت است . این روش برای تشخیص درد زودرس زایمان بسیار مفید است و به شناخت درد زایمان کمک زیادی می کند.
امروزه روش های بیشتری برای زایمان وجود دارد. احتمالاً شما نیز علاقه دارید با روش های غیر سنتی زایمان آشنا شوید. البته تمام این روش ها در دسترس همگان نیست. ولی آگاهی از آنها می تواند به شما آرامش دهد. برخی از خانم ها به دلیل ترس از درد زایمان ترجیح می دهند که نوزدان آنها از طریق سزارین متولد شود.
از زمان های بسیار دور انسان ها همواره در تلاش بوده اند که درد زایمان را کاهش دهند و در طول سال ها روش های مختلفی را برای کاهش درد زایمان به کار گرفته اند.

بطور کلی انجام زایمان بدون درد به دو روش امکانپزیر است.
روش های دارویی و روش های غیر دارویی.


روش های غیر دارویی شامل:

ماساژ، تمرکز، موزیک، گیاه درمانی، طب سوزنی، تحریک الکتریکی پوست، هیپنوتیسم، ورزش، گرما، آب درمانی، زایمان در آب، انرژی درمانی و حضور همسر در اتاق زایمان است .

روش های دارویی شامل:

استنشاق گاز انتونوکس ( گازی بدون رنگ و بو که مخلوطی از اکسیژن و اکسید نیترو است و با شروع درد زایمان آنرا از طریق ماسک تنفس می کنید و موجب بی دردی می شود). تزریق دارو از طریق سرم و یا تزریق داخل عضله ، بی حسی از ناحیه کمر و تزریق مواد بی حس کننده داخل کانال زایمان .
وقتی شما از ناحیه کمر بی حس می شوید، می توانید راه بروید ولی درد ها را احساس نمی کنید و بعد از زایمان به راحتی به نوزاد خود شیر می دهید و قدم می زنید. 

امروزه روش های بیشتری برای زایمان وجود دارد. برخی از خانم ها به دلیل ترس از درد زایمان ترجیح می دهند که نوزدان آنها از طریق سزارین متولد شود.
متخصصين با در نظر گرفتن شرايط جسمي شما و جنينتان ، روش زايمان مطمئني به شما پيشنهاد خواهند كرد و در جهت جلوگيري از بروز چنين عوارضي و يا بهبود آن در كنار شما خواهند بود.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. برخی نیز به جای مبارزه با درد سعی کرده‌اند از آن فرار کنند. بسیاری از زنان جامعه ما نیز این‌گونه‌اند. بسیاری از زنان مادر شدن را دوست دارند اما حاضر نیستند به چنین دردی تن دهند در نتیجه راهی آسوده را انتخاب می‌کنند. سزارین روشی است که بسیاری از مادران انتخاب کرده‌اند که در ظاهر امر، مشکلی ندارد و بدون هیچ دردسری کودک به دنیا می‌آید اما کسی به عواقب آن فکر نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *