چند روز بعد از پریود تخمک گذاری انجام میشود؟

زمان تخمک گذاری بعد از پریود بستگی به تعداد روزهای سیکل قاعدگی شما دارد. زمان این فرایند در همه زنان همانند یکدیگر نیست، چرا که سیکل های قاعدگی در خانم ها متفاوت است. اما در هر صورت، تخمک گذاری در اواسط سیکل قاعدگی رخ می دهد.

چند روز بعد از پریود تخمک گذاری انجام میشود؟

بنابراین در یک سیکل ۲۸ روزه، تخمک گذاری تقریبا در اطراف روز چهاردهم اتفاق می افتد. پیش بینی دقیق این زمان تقریبا غیر ممکن است اما معمولا ۴ روز قبل یا بعد از نیمه سیکل قاعدگی رخ می دهد. این زمان تقریبا یک هفنه طول می کشد و اگر قصد بارداری دارید حتما باید به این هفته توجه زیادی داشته باشید.

از آنجا که یک تخمک انسانی بیش از ۲۴ ساعت بعد از تخمک گذاری زنده نمی‌ماند و اسپرم انسان بیش از ۷۲ ساعت دیگر زندگی نمی‌کند، مقاربتی که طی ۳ روز پریود قبل از تخمک گذاری و یا در طی روز بعد از تخمک گذاری رخ می‌دهد، تنها شانس باروری در یک ماه است. اغلب اوقات، شما روز دقیق حاملگی را نمی‌دانید. متخصص آغاز بارداری را از اولین روز آخر دوره قاعدگی شما حساب می‌کند. این حدود ۲ هفته پیش از زمانی که عمل لقاح اتفاق می‌افتد، است.

باروری دارای اهمیت‌های زیر است:
باروری دو برابر تعداد کروموزوم‌ها را باز می‌گرداند، یعنی ۴۶ کروموزوم در انسان
باروری برای تخمک به منظور تکامل بلوغ، محرک فراهم می‌کند.
باروری ویژگی‌های دو والدین را ترکیب می‌کند. این ترکیب مجددی از ژن‌ها را به ارمغان می‌آورد و تغییرات را نشان می‌دهد.
باروری جنس جنین در انسان را تعیین می‌کند.
باروری، سانتریول که در تخمک غایب است را ارائه می‌دهد.
پرده‌ی باروری تشکیل شده، پس از ورود اسپرم مانع ورود اسپرم‌های اضافی می‌شود.

باروری کجا رخ می‌دهد؟
باروری کجا رخ می‌دهد؟لوله‌های فالوپ جایی است که بیشتر بارور شدن برای حاملگی‌های طبیعی در آنجا انجام می‌شود. هنگامی که مرد و زن رابطه جنسی برقرار می‌کنند، مرد مایع منی را در مهبل (واژن) زن بیرون می‌ریزد. تا ۱۵۰ میلیون اسپرم می‌تواند فقط در یک انزال مایع منی مرد آزاد شود. اسپرم‌ها برای برخورد با تخمک در لوله فالوپ آزاد می‌شوند، اما باید سریعا به آنجا بروند چرا که آنها بین ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از تخمک گذاری می‌میرند. باروری می‌تواند در قسمت فوقانی رحم رخ دهد یا حتی در خارج از دستگاه تولید مثل در موارد بیماری التهابی در ناحیه لگن اتفاق می‌افتد. این یک حاملگی خارج رحمی است که یک حادثه جدی می‌باشد.

باروری چگونه رخ می‌دهد؟
در اینجا مقدمه‌ای از آغاز فرآیند آمده است:

تخمک‌سازی
هر ماه در داخل تخمدان زن، یک گروه تخمک در کیسه‌های کوچک و پر از مایع به نام فولیکول‌ها شروع به رشد می‌کنند. در نهایت، یکی از تخمک‌ها از فولیکول (تخمک گذاری) در می‌آید. این اتفاق معمولا حدود ۲ هفته قبل از دوره پریود بعدی زن رخ می‌دهد.

افزایش هورمون‌ها
پس از اینکه تخمک فولیکول را ترک می‌کند، فولیکول به چیزی به نام جسم زرد تبدیل می‌شود. جسم زرد هورمونی آزاد می‌کند که به زخیم شدن پوشش رحم زن کمک می‌کند و آن را برای تخمک‌گذاری آماده می‌کند.

تخمک به لوله فالوپ حرکت می‌کند
پس از آزاد شدن تخمک، به داخل لوله فالوپ حرکت می‌کند. حدود ۲۴ ساعت در آنجا باقی می‌ماند، و برای بارور کردن یک تک اسپرم منتظر می‌ماند. به طور متوسط تمام این اتفاقات در حدود ۲ هفته پس از آخرین پریود زن رخ می‌دهد.

اگر تخمک بارور نشود
اگر هیچ اسپرمی برای بارور کردن تخمک نباشد، از طریق رحم حرکت می‌کند و متلاشی می‌شود. سطوح هورمون زن به حالت عادی باز می‌گردد. بدن زن پوشش زخیم رحم را بیرون می‌دهد و پریود شروع می‌شود.

عمل لقاح زن و مرد
اگر یک اسپرم به داخل لوله فالوپ برسد و به درون تخمک پناه ببرد، تخمک را بارور می‌کند. تخمک تغییر می‌کند بنابراین اسپرم دیگری نمی‌تواند داخل آن شود. در هنگام عمل لقاح، ژن‌ و جنس نوزاد تعیین می‌شود. اگر اسپرم کروموزوم Y داشته باشد، کودک پسر خواهد بود. اگر یک کروموزوم X داشته باشد، کودک دختر خواهد بود.

لانه گزینی: حرکت به رحم
تخمک بارور شده در حدود ۳ تا ۴ روز در لوله فالوپ قرار می‌ماند. اما در عرض ۲۴ ساعت پس از باروری، شروع به تقسیم شدن سریع به بسیاری از سلول‌ها می‌کند. با حرکت آرام در طول لوله فالوپ به رحم، تقسیم ادامه می‌یابد. کار بعدی چسبیدن به پوشش رحم است. این کار لانه گزینی یا کاشت نامیده می‌شود. برخی زنان به مدت ۱ تا ۲ روز در طول زمان لانه گزینی متوجه لکه ‌بینی (یا خونریزی اندک) می‌شوند. پوشش رحم ضخیم‌تر می‌شود و گردن رحم با یک درپوش خلط محکم چسبیده می‌شود. این تا زمانی که نوزاد آماده تولد باشد، در جای خود می‌ماند. در عرض ۳ هفته، سلول‌ها به صورت دسته‌ای شروع به رشد می‌کنند و سلول‌های عصبی اولیه نوزاد قبلا شکل گرفته‌اند.

هورمون‌های بارداری
هورمون‌های بارداریهورمون بارداری که hCG نامیده می‌شود از زمان لانه گزینی در خون زنان دیده می‌شود. این هورمون در آزمایش حاملگی شناسایی شده است. معمولا ۳ تا ۴ هفته از اولین روز از آخرین پریود زن طول می‌کشد تا سطوح hCG به اندازه کافی بالا شوند تا در تست‌ها یافت شوند.

رشد جنین
رشد جنینپانزده روز پس از عمل لقاح زن و مرد شروع دوره جنینی را نشان می‌دهد. رویان حاوی یک دیسک جنینی تخت است که در حال حاضر به سه لایه مجزا می‌شود: اندودرم، مزودرم و اکتودرم. تمام اعضای بدن انسان از این سه بافت مشتق می‌شوند. آنها شروع به خمیدن و تاه خوردن می‌کنند و یک بدن کشیده و مستطیلی تشکیل می‌دهند. در هفته چهارم رویان دارای سر و باسن واضح و ضربان قلب است. در شش هفته بعد، دست‌ها، چشم‌ها، نواحی مغز و استخوان‌های مهره شکل می‌گیرند. در پایان هفته ۱۰ رویان جنین است. (توجه داشته باشید: بارداری اغلب از نظر سن بارداری جنین، سن جنین با اولین روز از آخرین دوره‌ی پروید زن آغاز می‌شود، و سن رویان یا جنین، سن واقعی جنین در حال رشد حساب می‌شود. ما به سن حاملگی جنین اشاره می‌کنیم).

رشد جنین با زایمان پایان می‌یابد
از هفته ۱۰ بارداری، جنین در داخل رحم رشد می‌کند که توسط خون غنی از مواد مغذی توسط بند ناف تغذیه می‌شود. جفت اکسیژن و مواد مغذی را برای جنین فراهم می‌کند و مواد زائد را از خون جنین حذف می‌کند. استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، پوست و بافت‌های همبند شکل می‌گیرند. سیستم‌های بدن توسعه می‌یابند. دست‌ها و پاها و ویژگی‌های صورت شکل می‌گیرند. در حدود ۳۶ هفته (معمولا)، روند زایمان آغاز می‌شود. در مرحله اول، اتساع، هورمون‌ها انقباضات درونی دیواره رحم را تحریک می‌کنند. انقباضات سر جنین را در برابر گردنه رحم در انتهای رحم قرار می‌دهد. گردن رحم گشاد می‌شود. در مرحله دوم، دفع، انقباض‌های قدرتمند، سر و بقیه بدن را از طریق گردن رحم گشاد شده فشار می‌دهند، و جنین را از طریق مهبل و ولوو بیرون می‌دهند. نوزاد متولد می‌شود. انقباضات بعدی، جفت را برای تکمیل مرحله جفتی خارج می‌کنند. 

منبع خبر : مطلب تکمیلی از drsolmazmohamadi

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *