چند روز بعد از لانه گزینی تست بارداری مثبت میشود

چند روز بعد از لانه گزینی تست بارداری مثبت می شود؟!

هورمون اچ سی جی از هورمون‌هایی است که بعد از لانه گزینی جنین و بارداری تولید می‌شود. این هورمون توسط جفت ایجاد می‌شود که تخمک بارور شده را پس از لانه گزینی در رحم تغذیه می‌کند. این هورمون که با نام اچ ‌سی ‌جی (HCG) معروف است ۲ الی ۳ روز بعد از لانه گزینی، سطح این هورمون در خون افزایش می یابد یعنی روز ۲۵ یا ۲۶ سیکل قاعدگی. در این زمان می توانید آزمایش خون بارداری داشته باشید.

چند روز بعد از لک لانه گزینی تستتون مثبت شد؟

ترشح هورمون HCG، باعث مثبت شدن آزمایش خون بارداری و بیبی چک می شود. ۲ الی ۳ روز بعد از لانه گزینی، سطح این هورمون در خون افزایش می یابد یعنی روز ۲۵ یا ۲۶ سیکل قاعدگی. در این زمان می توانید تست خون بارداری داشته باشید.

بعد از آخرین عادت ماهیانه LMP) last menstrual period)، مقدار هورمون HCG بطور میانگین هر ۳۰ ساعت دو برابر می‌شود، تا میزان آن در حدود هفته هشتم ام بارداری به ۶۵۰۰ (IU/L) برسد. بعد از آن میزان افزایش آن به مادر باردار بستگی دارد و حدودا ۶۰ تا ۷۰ روز بعد از آخرین عادت ماهیانه یعنی حدود هفته ۹ تا ۱۰ بارداری در بالاترین مقدار می‌ماند. هورمون HCG بین هفته ۱۲ تا ۱۶ بعد از آخرین عادت ماهیانه کمی کاهش می‌یابد و تا زایمان ثابت می‌ماند و یک یا دو هفته بعد از زایمان هورمون HCG کاملا از بدن پاک می‌شود.

چند روز بعد از خونریزی لانه گزینی بیبی چک مثبت میشود؟

۳ الی ۴ روز بعد از لانه گزینی سطح هورمون hCG در ادرار نیز افزایش می یابد یعنی روز ۲۸ یا ۲۹ قاعدگی، احتمال دارد تست بیبی چک مثبت شود اما بهترین زمان برای دریافت نتیجه قطعی از بیبی چک یک هفته بعد از تاخیر پریود است. در واقع هورمون HCG باعث مثبت شدن آزمایش خون بارداری و بیبی چک می شود. تست های خانگی بارداری مثل بی بی چک، هورمون HCG در ادرار را تشخیص می‌دهد و باعث مثبت شدن بارداری می‌شود.

هورمون HCG با واحد بین‌المللی IU/L اندازه‌گیری می‌شود (یک واحد جهانی در یک لیتر). یعنی اگر کمتر از IU/L) ۵) در خون خود داشته باشید، باردار نیستید. اما هرمقداری بیش از IU/L) ۲۵) به منزله باردار بودن شماست.

عملکرد اصلی این هورمون پیشگیری از ریزش مخاط رحمی یا آندومتریوم و شروع عادت ماهیانه است که معمولا در چرخه عادت‌های ماهیانه بطور عادی اتفاق می‌افتد. در واقع پس از لقاح، سلول تخم شروع به تكثیر كرده و بلاستوسیت ها را بوجود می آورد. در اطراف سلول های بلاستوسیت، سلول های تروفوبلاست و سلول های سنسیشیو تروفوبلاست بوجود می آیند.

چند روز بعد از لک لانه گزینی تستتون مثبت شد

سلول های سنسیشیو تروفوبلاست، اولین سلول هایی هستند که هورمون HCG را تولید می کنند. هورمون HCG تولید شده از سلولهای سنسیشیو تروفوبلاست، بر روی جسم زرد اثر گذاشته و از تحلیل رفتن آن جلوگیری می كند. پروژسترون تولید شده از جسم زرد، بر روی سلول های دیواره رحم اثر گذاشته و از ریزش آنها جلوگیری كرده و بدین ترتیب، زمینه را برای لانه گزینی و شروع حاملگی آماده می كند. در روز ۲۲، لانه گزینی (Implantation) انجام می شود و با تشكیل جفت، تولید هورمون های HCG و پروژسترون، توسط سلول های جفت انجام می گیرد.

بنابر این اگر هورمون HCG در بدن باردار وجود نداشته باشد، بافت رحم شروع به پاک‌ سازی خود می‌کند و چرخه عادت ماهیانه شروع خواهد شد.

پروژسترون به نگهداری بافت ضخیم رحمی برای بارداری سالم کمک می‌کند. اگر تخمک بارور شود، بافت داخل رحم endometrium شروع به بزرگ و ضخیم‌شدن می‌کند تا این‌ که رویان یا جنین مواد غذایی مورد نیازش برای رشد و نمو را داشته باشد. همچنین هورمون HCG وظیفه دارد تا همانطوری‌که جفت بزرگ می‌شود، واکنش سیستم طبیعی ایمنی مادر جنین را طرد نکند.

میزان بالا یا پایین هورمون HCG به چه معناست؟

میزان بالا (بیش از انتظار) هورمون HCG برای هفته‌های بارداری می تواند نشانگر محاسبه غلط زمان لقاح جنین، یک قلو یا حتی چندقلو بودن جنین باشد.

همچنین احتمال دارد، میزان پایین (کمتر از انتظار) هورمون HCG برای هفته‌های بارداری، نشانگر محاسبه غلط سن بارداری، بارداری خارج رحمی یا امکان سقط‌ جنین باشد. اما گاهی ممکن است، بااینکه بارداری کامل سالم است میزان هورمون HCG کم باشد.

اشتراک‌گذاری
13 نظر
 1. هورمون HCG با واحد بین‌المللی IU/L اندازه‌گیری می‌شود (یک واحد جهانی در یک لیتر). یعنی اگر کمتر از IU/L) ۵) در خون خود داشته باشید، باردار نیستید. اما هرمقداری بیش از IU/L) ۲۵) به منزله باردار بودن شماست.

 2. اینم جالبه?
  میزان بالا (بیش از انتظار) هورمون HCG برای هفته‌های بارداری می تواند نشانگر محاسبه غلط زمان لقاح جنین، یک قلو یا حتی چندقلو بودن جنین باشد.

  همچنین احتمال دارد، میزان پایین (کمتر از انتظار) هورمون HCG برای هفته‌های بارداری، نشانگر محاسبه غلط سن بارداری، بارداری خارج رحمی یا امکان سقط‌ جنین باشد. اما گاهی ممکن است، بااینکه بارداری کامل سالم است میزان هورمون HCG کم باشد.

 3. سلام من اولین روز آخرین عادتم ۷/۱۳بوده ولی شوند برام ۷/۲۲زده چطور ممکنه ؟میشه لطفا برام توضیح بدین

 4. سلام خسته نباشین من ۱۷ و ۲۰ یهمن ماه رابطه داشتم و قرص جلوگیریمو یادم رفت بخورم ۲۱ باید پریود میشدم که نشدم فقط لک بینی داشتم و قطع شد تا ۲۳ که لک بینی خونی و قهوه ای رنگ و بعضی وقتها به رنگ قرمز تیره و لخته گوشتی دارم و سه روزه که این لک های خون بعضی وقت ها میاد و حالت تهوع هم دارم ایا باردار هستم یا پریودم کی تست بارداری بدم مشخص میکنه

  1. سلام برای اطمینان می توانید از تست بی بی چک استفاده کنید.

 5. سلام خسته نباشین من ۸ این ماه پریود شده بودم و ۱۳ تمام شدم بعداز پنج روز لکه بینی دارم آیا احتمال بارداری هست

  1. سلام در زمان تخمک گذاری داشتن لکه بینی جزئی طبیعی است.

 6. سلام خانوم دکتر.من چهارم ماه نزدیکی داشتم دهم موعد پریودم بود ولی شب قبلش ینی نهم با دل درد خفیف خونریزی تیره رنگی داشتم روز اول کم بود ولی دومین روز زیاد شد سومین روز نسبتا کمتر فعلن قطع نشده هیچ علایم دیگه ای ام ندارم احتمال بارداری هست؟کی میتونم تست خونگی انجام بدم؟اگه قطع نشه باردار نیستم؟
  چون پریودم هیچوقت اینجوری نبوده بدون درد و این رنگ خون!طبیعی نیست

  1. سلام ۱۵ روز بعد از نزدیکی خود می توانید تست بارداری انجام بدهید.

 7. سلام خسته نباشید .من ٣٠ام پریود شدم ودوره پریودیم هم پنج روزه است یک روز بعد از نزدیکی زیر شکمم گرفتگی داشتم وتا فردای اون روز ادامه داشت اما گرفتگی بصورت دایم نبود .وامروز که پانزدهم ماه هست بعداز هفت روز پریودی هرشب رابطه داشتیم خواستم بدونم احتماله حامگی هست؟وکی میتونم تست بزنم

  1. سلام باید صبر کنید اگر تاخیر در پریود خود داشتید آن وقت تست بارداری انجام بدهید تا وضعیت شما مشخص شود.

 8. باسلام ۴روز بعدازوقت پریودی تست دادم دوتاخط انداخت ۲روزبعد تست خونریزی بمدت ۴روز داشتم کم وزیادمیشد آیاحامله ام چندروز بعدش میتونم تست مجددبدم

 9. سلام خسته نباشین من ۱۵ روز از زمان پریودم میگذره تا الان سابقه نداشته پریودم اینهمه ب تاخیر بیفته آزمایش هم رفتم منفی بود ولی دو روزه لکه بینی دارم امکانش هست باردار باشم؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *