چند روز بعد از آمپول اچ سی جی پریود میشوم؟!

سلام چند روز بعد از آمپول اچ سی جی پریود میشوم اگر نشدم باردارم؟! معمولاً ۳۱ یا ۳۲ روزه است دوره هام. و اینکه امپول اچ سی جی فقط باید عضلانی تزریق بشه؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

– آمپول هاش سی جی باعث آزاد شدن تخمک می شود اگر روز سیزدهم سیکل آمپول hcg را تزریق کرده باشید می توانید حدود ۱۸ روز بعد از بیبی چک استفاده کنید و اگر باردار نباشید حدودا در همان تاریخ یا یک روز بعد پریود اتفاق می افتد.

– تزریق اچ سی جی باید عضلانی باشد.

آمپول اچ سی جی چیست؟
اچ سی جی یک هورمون در بدن است که تکامل نرمال یک تخمک را در هر تخمدان زن حمایت میکند و باعث تحریک آزاد شدن تخمک از تخمدان در طول تخمک گذاری میشود. در واقع اچ سی جی هورمونی است که در بدن زنان بوسیله رویان بعد از عمل لانه گزینی تولید میشود. حضور اچ سی جی نشان دهنده بارداری شماست. در تعدادی از سرطانها نیز این هورمون تولید میشود.

موارد مصرف آمپول اچ سی جی
۱- اچ سی جی در درمان و تشخیص کریپتورکیدیسم (نهان بیضگی) قبل از بلوغ مصرف می‌شود.

۲- در درمان ناباروری ناشی از بی کفایتی عملکرد هیپوفیز در مردان و نیز نازایی در خانمها، به تنهایی و یا در ترکیب با منوتروپینها (HMG) یا کلومیفن استفاده می‌شود. اچ سی جی برای القای تخمک گذاری و درمان ناباروری زنان کاربرد دارد و در مردان مقدار اسپرم را افزایش میدهد.

۳- در تشخیص کم کاری غدد جنسی آقایان استفاده می شود.

۴- به منظور تحریک تخمک گذاری در عمل تلقیح مصنوعی (IVF) کاربرد دارد.

۵- از جمله دیگر کاربردهای این دارو در اوولاسیون تاخیری، کیست تخمدانی، جذب جنین، سقط، کریپتورکیدیسم می‌باشد.

آمپول اچ سی جی و درمان ناباروری
آمپول اچ سی جی (HCG) و نحوه استفاده از آن

تزریق امپول hcg برای باردار شدن و درمان ناباروری نقش مهمی دارد. این هورمون در زنان، زمانی که تخمک گذاری با مشکل رو به رو است، استفاده می شود. گنادوتروپین، یک ترکیب عمومی در جفت انسان (HCG) است HCG .یک هورمون پلی پیتیدی است که توسط تخم بارور شده، تولید شده است. اچ سی جی به آزاد شدن تخمک سالم تر و قویتر از تخمدان ها کمک میکند.

در مورد مردان HCG تولید هورمون تستوسترون که مسئول توسعه ویژگی های جنسی مردان است را تحریک می کند و همچنین HCG مقدار اسپرم را افزایش می دهد. HCG به سادگی بر روی سلولهای بینابینی ارگان خصوصی مردان و شکل گیری آندروژن در تحریک مردان کار می کند.

بهترین زمان تزریق آمپول اچ سی جی
هورمون HCG توسط جفت انسان ترشح میشود و سطوح انرا میتوان دریک آزمایش خون درحدود ۱۱ روز پس از لقاح و حدود ۱۲ – ۱۴ روزدر یک آزمایش ادرار تشخیص داد.

تزریق ۵۰۰۰ واحد، تخمک گذاری را بین ۳۸ تا ۴۰ ساعت تحریک می کند. تزریق زیر پوست شما، بین ماهیچه هایتان است. هورمون HCG شبیه به هورمون لوتئینی LH است.

تخمک گذاری بین ۳۶ تا ۴۸ ساعت بعد از آخرین تزریق آمپول HCGصورت می گیرد. روزهای ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸ و ۲۰ سیکل، معمولا روزهای تخمک گذاری هستند. تخمک از زمان آزاد شدن حدود ۲۴ ساعت زمان برای بارور شدن دارد، پس باید کاری کرد که در طی این زمان حتماً اسپرم باشد.

اسپرم حدود ۴۸ ساعت می تواند در دستگاه تناسلی زن زنده بماند. بنابراین اگر روز ۱۲سیکل پریودی قصد دارید جهت تزریق آمپول اقدام کنید، پس سعی کنید ۳۶ ساعت بعد از آن نزدیکی داشته باشید. یا اینکه دقیقاً روز ۱۳ نسبت به تزریق آمپول اقدام کنید تا شانس بیشتری داشته باشید. ترجیحا یک روز در میان نزدیکی داشته باشید تا به اصطلاح هیچ فرصتی از دست ندهید.

اثرات جانبی آمپول اچ سی جی

۱- اگر شما با استفاده از HCG نشانه هایی از واکنش های آلرژی را داشتید، مصرف را متوقف و به پزشک مراجعه کنید. این واکنش های آلرژی عبارتند از:

کهیر
دشواری در تنفس
تورم صورت، لب زبان یا گلو

۲- اگر شما هر یک از علائم لخته خون را داشتید با دکتر خود تماس بگیرید. علائم لخته شدن خون عبارتند از:

درد
گرما
قرمزی
بی حسی
سوزن سوزن شدن در دست یا پا
سردرگمی، سرگیجه شدید یا سردرد شدید

۳- برخی از زنان با استفاده از این دارو به بیماری سندرم تحریک بیش از حد تخمدان به خصوص پس از چرخه اول درمان اول مبتلا می شوند. این شرایط می تواند تهدید کننده باشد و نیاز به مراجعه سریع به پزشک دارد. علائم سندرم تحریک بیش از حد تخمدان عبارتند از:

درد شدید لگن
تورم دست ها و پاها
درد و تورم معده
تنگی نفس
افزایش وزن
اسهال
تهوع یا استفراغ
ادرار کمتر از حد نرمال

عوارض جانبی آمپول اچ سی جی

سردرد
احساس بی قراری و یا تحریک پذیری
تورم خفیف و یا افزایش وزن
افسردگی
حساسیت به لمس پستان یا تورم
درد تورم یا تحریک قسمتی که آنجا تزریق شده است

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. سلام لطفا بگین برای عقب انداختن پریودی باید چه امپولی بزنم؟می خوام قاعدگی یک هفته عقب بیفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *