چند راهکار برای کمرویی کودکان

 كودكان با اجتماعي شدن آشنايي ندارند و اين كار براي همه آنها آسان نيست. برخي از كودكان درون‌گرا هستند و لازم است به آنها ياد بدهيم چگونه با ديگران معاشرت كرده و رابطه برقرار كنند. دوستان خوب مي‌توانند زندگي آ‌نها را كامل كنند و شما نمي‌خواهيد آنها چنين فرصتي را از دست بدهند. اگر كودك شما منزوي است، با كمي مراقبت و توجه مي‌توانيد به او كمك كنيد حرف خود را بزند و مهارت‌هاي اجتماعي را فرا بگيرد.

 علل كمرويي

 بعضي از كودكان بسيار خجالتي هستند و دوست پيدا كردن براي آنها مشكل است. آنها دوست دارند با بقيه كودكان بازي كنند اما از آنجا كه فاقد مهارت‌هاي اجتماعي هستند، نمي‌دانند چگونه بايد به سايرين بپيوندند. كودك ممكن است مشكلات رفتاري مانند پرخاشگري، عدم توجه يا كمرويي داشته باشد. اين مانعي بين كودك و ساير كودكان ايجاد مي‌كند و او دوستي نخواهد داشت.

 ممكن است كودك به بيماري اوتيسم مبتلا باشد. در اين حالت او به مراقبت و درمان ويژه نياز دارد. اين روزها كودكان به آساني ارتباط برقرار نمي‌كنن؛ چون عادت كرده‌اند تنهايي در مقابل تلويزيون يا با بازي‌هاي كامپيوتري وقت بگذرانند. اين فقدان روابط اجتماعي به بروز مشكل در دوست‌يابي كودكان منجر مي‌شود.

 بعضي از كودكان فرصتي براي دوست پيدا كردن ندارند. ممكن است در همسايگي كسي نباشد كه كودكان همسن و سال وي داشته باشد. دنيا محل رقابت است و برخي از كودكان برنامه‌هايي دارند كه آنها را خيلي مشغول مي‌كند. آنها به كلاس‌هاي ورزشي مي‌روند يا سرگرمي‌هاي مختلفي دارند كه ديگر وقتي براي معاشرت با ساير كودكان براي آنها باقي نمي‌گذارد.

 نكاتي براي كمك به كودك براي غلبه بر كمرويي

خود را درگير فعاليت‌هاي فرزندانتان كنيد. از آنجا كه كودك خود را تماشا مي‌كنيد،‌ اين كار به او احساس امنيت مي‌دهد. او مطمئن‌تر و اجتماعي‌تر مي‌شود. باشگاه‌ها و انجمن‌هاي فراواني هستند كه فعاليت‌هاي اجتماعي را سازماندهي مي‌كنند. بعضي از مدارس نيز براي چنين فعاليت‌هايي برنامه‌ريزي مي‌كنند. عضو چنين باشگاه‌هايي شويد و كودك خود را در اين فعاليت‌ها شركت دهيد.

 با پدر و مادرهايي كه كودكي همسن و سال فرزند شما دارند دوستي كنيد. اگر كودك شما ببيند كه شما با پدر و مادر ساير كودكان معاشرت مي‌كنيد،‌ بر كمرويي خود غلبه مي‌كند. اين كار همچنين دايره دوستان شما را نيز وسيع‌تر خواهد كرد.

 اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *