چرا پس از زایمان میل جنسی کاهش می یابد؟

کاهش میل جنسی پس از زایمان طبیعی است. این احساس می‌تواند به مدت چند ماه طول بکشد. در یک مطالعه که بر روی زنان پس از زایمان صورت گرفته است، ۲۰ درصد از آنها به مدت ۳ ماه پس از زایمان تمایل کم و یا هیچ تمایلی برای برقراری رابطه جنسی نداشتند و ۲۱ درصد دیگر تمایل خود را کاملاً از دست داده بودند و حتی نسبت به فعالیت جنسی ابراز بیزاری می‌کردند.

تعدادی از عوامل منجر به این احساسات می‌شوند. اول اینکه، میل جنسیتان باید به رقابت با خستگی مفرط ناشی از مراقبت از نوزاد تازه متولد شده‌تان بپردازد! نوزادان تازه متولد شده بسیار وابسته و نیازمند مراقبت هستند. آنها به توجه طولانی مدت و مقدار زیادی تماس فیزیکی نیاز دارند. این می‌تواند شما را هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی فرسوده کند. هنگامی که شما در نهایت یک لحظه زمان برای خودتان بدست می‌آورید، دوست دارید در آن لحظه از تماس فیزیکی فاصله بگیرید، بنابراین برقراری رابطه با همسرتان در انتهای لیست الویت هایتان قرار می‌گیرد.

دوم اینکه بدنتان در حال بهبودی و التیام دادن کمبودهایی ناشی از زایمانتان است. همچنین تغییرات عمدهٔ هورمونی که در حال وقوع اند می‌توانند حس تعادلتان را بر هم بزنند. شما همچنین ممکن است نگران این باشید که مقاربت دردناک خواهد بود. برای بسیاری از زنان، اولین برخوردهای جنسی پس از زایمان، ناراحت کننده است. همچنین، بدنتان هنوز دورهٔ نقاهت بعد از زایمان را طی می‌کند و شما ممکن است احساس کنید که مانند همیشه جذاب نیستید. این احساسات می‌توانند باعث شوند که شما حس کنید کمتر مورد علاقه و مطلوب هستید.

سوم این که، شما ممکن است آگاهانه یا ناخودآگاه از دوباره باردار شدن ترس داشته باشید. معقوله "اصل تکامل" به توضیح این نکته کمک می کند؛ در طبیعت، حیوانات مادر به ندرت زمانی که مشغول نوزاد کم سنشان هستند جفت گیری می‌کنند، زیرا بدنشان تحمل بار اضافی یک زایمان دیگر را ندارد؛ این مسأله در مورد انسان نیز صدق می‌کند.
خبر خوب این است که اکثر زنان گزارش می‌دهند که این کاهش در میل جنسی موقتی است. با گذشت زمان و صبر، شما و شریک زندگی‌تان می‌توانید دوباره یک رابطه جنسی رضایت بخش را تجربه کنید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *