چرا همه کودکان باید در مقابل عفونت “سرخک” واکسینه شوند؟/ عوارض دیررس بیماری سرخک!

به گفته محققان بیماری سرخک یک دوره ۲ هفته ای دارد که پس از آن فرد مبتلا شده حال عمومی اش بهبود می یابد ، اما بعضی مواقع پیش می آید که این بیماری پای خود را فراتر می گذارد و باعث صدمات جبران ناپذیری می شود ، در ادامه مطلب به علائم و نشانه های عفونت سرخک خواهیم پرداخت .

سرخک بیماری ویروسی واگیردار است و می‌تواند بسیار کشنده باشد. سرخک به وسیله ویروس سرخک (paramyxovirus) ایجاد می‌شود. سرخجه یک بیماری ویروسی متفاوت است. سرخجه به ندرت کشنده است، اما می‌تواند موجب سقط جنین و مرگ جنین شود.

بیماری سرخک
اسامی دیگر سرخک

سرخک‌های سخت، سرخک قرمز، هفت روز سرخک، سرخک هشت روز، نه روز سرخک، ده روز سرخک و morbili (ویروس شناخته شده با دانه‌های قرمز روی پوست).

تاریخچه سرخک
قبل از قرن ۱۷ سرخک شناخته شد.
در سال ۱۹۶۳ اولین واکسن بر علیه سرخک معرفی شد.
قبل از اینکه واکسن سرخک در دسترس باشد، تمام بچه‌ها به این ویروس آلوده شده بودند، زیرا این ویروس به راحتی، پخش می‌شود.

انواع واکسن سرخک
دو نوع واکسن بر علیه سرخک بود:

یک نوع آن، ویروس مرده سرخک ( KMV) است.
نوع دیگر، ویروس زنده سرخک (اما ضعیف شده که دیگر قادر به ایجاد عفونت نیست) است.
واکسن KMV(ویروس مرده سرخک)، برای جلوگیری از بیمار شدن موثر نیست. استفاده از این نوع واکسن، در سال ۱۹۶۷ متوقف شد.
امروزه، واکسن ویروس زنده را در پیشگیری از این بیماری مورد استفاده قرار می‌دهند.

علائم سرخک
اگر در معرض این ویروس قرار گرفتید، بدانید که ۱۰ تا ۱۲ روز طول می‌کشد تا علائم ظاهر شود و چند روز بعد از ظهور علائم، لکه‌های پوستی ظاهر می‌شود. علائم عبارتند از :

تب بیشتر از ۳۸/۳ درجه سانتیگراد
بثورات پوستی (جوش) که بیشتر از ۳ روز باقی بماند
سرفه
زکام
قرمزی چشم ها (ورم ملتحمه)

عوارض سرخک
اسهال
عفونت گوش
پنومونی
نابینایی در اثر کمبود مواد مغذی از جمله کمبود ویتامین A
تورم حاد مغز(انسفالیت): خیلی کم است. ۶ روز بعد از ظهور دانه‌ها، انسفالیت رخ می‌دهد. علائم انسفالیت: سردرد، تهوع، سفتی گردن، خستگی، تشنج و کوما.

SSPE: مغز و نخاع را درگیر می‌کند. به علت عفونت سیستم مرکزی اعصاب در اثر ویروس سرخک ایجاد می‌شود. علائم این مشکل، یک سال بعد از اینکه فرد سرخک گرفت، شروع می‌شود. فرد دارای عملکرد مغزی پایین، تشنج و حتی مرگ می‌باشد. هیچ درمانی برای این عارضه وجود ندارد.

علائم و نشانه های عفونت سرخک چیست؟

به‌گفته محققان، با این‌که بیماری سرخک معمولا طی یک دوره دوهفته‌ای از بین می‌رود، اما در بعضی از موارد می‌تواند به مغز سرایت کند. در این وضعیت، بیماری سرخک می‌تواند تا چندین سال خاموش بماند و بعد در قالب نوعی اختلال پیش‌رونده و ناتوان‌کننده مغز به‌نام پان‌انسفالیت اسکلروزان تحت حاد (SSPE) بروز پیدا کند.
تا پیش از این مطالعه تصور می‌شد که SSPE فقط در هر ۱۰۰ هزار مورد اتفاق می‌افتد، اما شواهد علمی اخیر نشان می‌دهند که این رقم بسیار کمتر از است. درواقع، یک نفر از هر ۱۴۰۰ کودکی که قبل از ۵ سالگی به بیماری سرخک مبتلا می‌شوند، درنهایت به SSPE هم مبتلا می‌شود. این میزان در نوزادان زیر یک سال به یک نفر از هر ۶۰۰ نوزاد می‌رسد.
دکتر جیمز چری، از مسئولان مطالعه و از اعضای دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید: «SSPE، یکی از عوارض دیررس بیماری سرخک است. درواقع، فرد به سرخک مبتلا می‌شود، بعد بهبود پیدا می‌کند و سال‌ها بعد (به‌طور میانگین حدود ۱۰ سال) مشکل شروع می‌شود. این خطر کم است،‌ اما قطعی است.

بنابراین، همه کودکان باید در مقابل سرخک واکسینه شوند تا این عفونت به کودکان خردسال سرایت پیدا نکند».
 

منبع خبر : عصر ایران

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *