چرا میل و هوس به شیرینی در دوران قاعدگی زیاد می شود؟

در دوران پریودی خیلی هوس شیرینی و شکلات و نون خامه ای می کنم و همین باعث شده وزنم زیاد بشه. اگه نخورم هم عصبی و بداخلاق میشم. چیکار کنم؟

هنگامیکه ناراحت یا بی حوصله هستیم، معمولا ویار شیرینی نیز شدیدتر می‌شود. مخصوصا اینکه در دوران قاعدگی باشید و خون زیادی را از دست داده باشید. این نکته به این خاطر است، هنگامیکه شکر وارد بدنتان می‌شود، باعث می‌شود هورمون هایی در بدنتان آزاد شود که مستقیما ناحیه حس رضایت و خشنودی مغزتان را مورد هدف قرار می‌دهند.

هر بار که شیرینی مصرف می‌کنید و همین حس رضایت را تجربه می‌کنید، تمایل بیشتری به خوردن شیرینی پیدا می‌کنید و این حس تمایل کم کم تبدیل به اعتیاد یا همان ویار شیرینی می‌شود.

به گفته انجمن قلب آمریکا هیچ بانویی در طول روز نباید بیشتر از ۶ قاشق چای خوری شکر مصرف کند، همچنین این مقدار برای بانوان میانسال نباید بیشتر از ۳ قاشق در طول روز باشد.

این مقدار شامل شکر موجود در غذا (به طور مثال نان، ماست و…) و سایر شیرینیجات هایی است که ممکن است در طول روز بخورید.

اگر در طول روز بیشتر از این مقدار مصرف کنید، باعث بالا رفتن ریسک چاقی، بیماری های قلبی، دیابت و اختلالات پانکراس خواهد شد.

اگر ویار شیرینی دارید، از خود با میوه ها و سبزیجات شیرین پذیرایی کنید. مخصوصا زمانیکه پریود هستید هم می‌توانید ویار شیرینی را برطرف کنید و هم مواد مغذی از دست داده خود را جبران کنید.

شکر و افسردگی
خوردن بیش از اندازه شیرینیجات، نه تنها تناسب اندام شما را بهم می‌ریزد، بلکه تناسب روحیتان را نیز از بین می‌برد!

هنگامیکه یک شکلات می‌خورید، قند خونتان بالا می‌رود. سلول ها شروع به جذب آن می‌کنند و در نتیجه مقدار زیادی انرژی، به سرعت زیادی وارد بدنتان خواهد شد.

درنتیجه هنگامیکه ذخایر قندتان خالی می‌شود، عصبی، مضطرب و به شدت حساس می‌شوید.

درنتیجه هنگامیکه فراورده های قندی زیاد در رژیم غذاییتان باشد، این فرایند چندین بار تکرار می‌شود و تاثیر منفی بر روحیه و روانتان خواهد داشت.

اگر بازهم قبول نمی کنید و دوست دارید ویار شیرینی خود را با خوردن شیرینی فراوان جبران کنید، بهتر است نتیجه تحقیق بر ۳۵۰۰ نفر بر افراد میانسال را در زیر بخوانید:

تعدادی از این افراد بیشتر غذاهای فراوری شده را مانند شکلات، شیرینی، دسر و سیب زمینی سرخ کرده را ترجیح می دادند درحالکیه برخی از آن ها سبزیجات، میوه و ماهی را ترجیح می‌دادند.

پس از ۵ سال ریسک افسردگی در گروه اول ۵۸% درصد بود اما در گروه دوم ۲۶% اعلام شد.

سالم ترین جایگزین های شکرهای مصنوعی جهت رفع میل به شیرینی در قاعدگی

قند میوه ها همانند سایر قندها اعتیاد آور نیست اما باعث می‌شود هنگام خوردن میوه احساس رضایت کنید و بیش از حد میوه بخورید. شاید بگویید اینکه خوب است! بله اما این بهترین حالت مصرف فرکتوز است. استفاده از فرکتوز در بسیاری از غذاهای دیابتی و فراوری شده در حال افزایش است و اگر در این حالت به این غذاها ویار داشته باشید به ضرر شما تمام خواهد شد.

برای رفع میل به شیرینی در قاعدگی عسل بخورید

اگرچه عسل نیز حاوی فرکتوز است، اما خصوصیات آنتی باکتریایی و گوارشی آن باعث شده تا به عنوان یکی از بهترین جایگزین های شیرینیجات مصنوعی معرفی شود. اما مصرف عسل نیز باید کنترل شده باشد.

منبع خبر : برگرفته از mintapp

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *