چرا خانمها دچار ریزش مو می شوند؟/ دلایل هورمونی و غیرهورمونی!

ریزش مو به طور موقت یا دائمی، در زنان نیز رخ می دهد. این ریزش می تواند در همه جای سر یکسان اتفاق بیفتد و یا به تدریج وسط سر را خالی کند. حتی ممکن است کچلی در نقطه ای از فرق سر ایجاد شود. اما عقب نشینی قسمت جلو موها (خط پیشانی)، در زنان خیلی به ندرت دیده می شود.

دلایل ریزش مو در خانم ها، درمان ریزش مو زنان در خانه

موها چگونه رشد می کنند؟
پوست سر شما زیستگاه صدهزار تارِ مو است. هر یک از این موها چرخه زندگی خود را دارند. هر تار مو توسط یک فولیکول ایجاد می شود که در ماه حدود یک و نیم سانتی متر رشد می کند. موها حدود دو تا شش سال با همین سرعت به رشد خود ادامه می دهند و سپس به مدت حدوداً یک ماه رشدشان متوقف می شود.

زمانی که چرخه بعدی آغاز می شود، این موها می ریزند. در هر زمان، بیشتر موها در مرحله رشد قرار دارند.

چه میزان از ریزش مو در زنان طبیعی است؟
بیشتر افراد در هر روز حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از دست می دهند. اگر تعدادی تار مو بر روی برس سر یا لباس هایتان پیدا کردید، جای نگرانی نیست. اما اگر موهایتان به صورت دسته ای شروع به ریختن کند و یا به مرور زمان متوجه نازک تر شدن آنها شوید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

دلایل ریزش مو در خانم ها
نمی توان تنها یک علت برای ریزش موها پیدا کرد. محرک های بسیاری، از بیماری های خاص (چیزی حدود ۳۰ نوع بیماری) گرفته تا استرس و عوامل سبک زندگی مثل تغذیه می توانند در ریزش مو دخیل باشند.

همچنین ژن های شما نیز در این رابطه نقش مهمی ایفا می کنند. برخی اوقات پزشکان حتی دلیل خاصی برای این شرایط پیدا نمی کنند. معمولا متخصصان ریزش مو، در ابتدا مشکلات تیروئیدی یا عدم تعادل هورمونی را در بیمار مورد آزمایش قرار می دهند. بعد از اینکه علت ریزش مو مشخص شد و درمان مناسب آن آغاز گردید، رشد موها مجدداً آغاز می شود.

آیا می توان ریزش مو را اندازه گیری کرد؟
بله، پزشکان از مقیاس ساوین (Savin) استفاده می کنند که از تراکم معمولی مو تا موی سر طاس (در موارد نادر) متغیر است.

این مقیاس به مستند کردن الگوی کچلی بانوان؛ وضعیتی که پزشک شما ممکن است آن را آلوپسی آندروژنیک ( androgenic alopecia) بنامد، کمک می کند.

احتمالا شما این نوع ریزش مو را به عنوان الگوی طاسی مردانه می شناسید، اما تقریبا ۳۰ میلیون زن آمریکایی به آن دچار می شوند.

متخصصان بر این باورند که در کنار تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی، عوامل ژنتیکی و بالا رفتن سن نیز می تواند بر روند ریزش مو تاثیر گذارباشد. موی شما ممکن است بیش از همیشه کم پشت شده یا بیشترین میزان ریزش مو را در مرکز کف سرتان داشته باشید.

مهمترین علت ریزش مو در خانمها

دلایل هورمونی و غیر هورمونی

مشكلات تيروئيد
اين غده پروانه ای شکل که در جلوی گردن قرار دارد، مواد شيميايى لازم را برای بسیاری از فرایندهای بدن جهت ادامه حیات، توليد می كند. اگر این غده کمتر یا بیشتر از این میزان هورمون تیروئید تولید کند، بر چرخه رشد مو اثر می گذارد. اما نازک شدن و ریزش موها خیلی به ندرت ممکن است در اثر مشکلات تیروئیدی اتفاق بیفتد.

گاهی اوقات افزایش یا کاهش وزن، حساسیت زیاد به سرما و یا تغييرات ضربان قلب نیز از عوامل هستند که بر ریزش مو تاثیر می گذارند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
ابتلا به اختلال سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCOS) باعث می شود که هورمون های شما همیشه نامنظم باشند. در این شرایط، بدن شما بیشتر از مقداری که باید، هورمون مردانه یا آندروژن، تولید می کند. این مسئله می تواند موجب رویش موهای زائد بر روی صورت یا بدن شما شود، در حالی که موهای سرتان دچار ریزش و کم پشت می شوند.

همچنین اختلال PCOS می تواند منجر به مشکلات تخمک گذاری، ایجاد آکنه و افزایش وزن شود.

اما گاهی اوقات تنها نشانه آشکار سندرم تخمدان پلی کیستیک، کم پشت شدن موها است.

كچلى موضعی یا آلوپسیا آریتا (Alopecia Areata)
كچلى موضعی، موجب ريزش مو به صورت تکه های بزرگ می شود. این مشكل مربوط به سيستم ايمنی بدن است كه به اشتباه به فوليكول های سالم حمله می كند. در بيشتر موارد این آسیب، دائمى نيست.

موهاي ريخته شده بين۶ تا ۱۲ ماه دوباره درمی آيند. برخى افراد نیز به دنبال این عارضه، تمام موی سر يا بدن خود را از دست می دهند كه البته اين مورد نادر است.

رينگ وُرم (بيماريهاى قارچى)
بيمارى قارچى عفونى با الگوى كچلى سكه ای روی سر همراه است. ممكن است كچلى ها قرمز وهمراه با خارش باشند. پزشكان برای این مورد داروی ضد قارچ تجويز می کنند. این مشکل به راحتی از طریق تماس مستقیم سرایت می کند. بنابراین باید در خانواده نیز به دنبال نشانه های آن باشید.

زايمان
احتمالاً متوجه پرپُشت تر شدن موهايتان در دوران بارداری شده ايد. اين امر به دلیل سطح بالای هورمون ها است كه از ريختن موهایی که در فاز استراحت هستند، جلوگيرى می كند.

اما بعد از زايمان ترشح هورمون ها عادى می شود و اين موها به سرعت خواهند ريخت. ممكن است موهای زيادی را به يكباره از دست بدهيد و گاهی اوقات ۲ سال طول می کشد تا موها به حالت عادی خود باز گردند.

مصرف قرص هورمونی
هورمون هايی كه تخمك گذارى را سركوب می كنند، موجب نازک تر شدن موها می شوند. اين احتمال در صورتی که سابقه خانوادگی ريزش مو نیز داشته باشید، بيشتر خواهد بود. درنتیجه مصرف قرص های ضد بارداری می تواند موجب ریزش مو شود.

ديگر داروهای مؤثر در ريزش مو شامل رقيق كننده های خون، داروهای فشارخون و داروهایی هستند که برای بيماری هاى قلبی، آرتریت و افسردگى مصرف می شوند.

رژيم هاى غذایى اشتباه
با يك رژيم اشتباه ممکن است غیر از کم کردن وزن، موهایتان را نیز از دست بدهید.

اگر طی مدت زمان کم، بيش از ۷ كيلو گرم وزن از دست بدهيد، احتمالا تا چند ماه ريزش مو خواهید داشت. اما زیاد نگران نباشيد؛ پس از بازگشت به رژيم غذایی معمول و مناسب، دوباره این موها در می آيند. اگر ويتامين A بیش از اندازه و یا پروتئین کمی دریافت می کنید، منتظر ريزش مو باشيد.

سفت بستن موها
این موضوع غیر علمی نیست: محکم بافتن یا خیلی سفت بستن موها با کش (دُم اسبی) باعث آزردگی پوست سر می شود و در نتیجه موها شروع به ریختن می کنند.

موها را رها کرده و آزاد بگذارید تا رشد عادی خود را از سر گیرند. آگاه باشید که آرایش مو به این روش ها برای مدت طولانی، می تواند آسیب جدی به پوست سر وارد کرده و ریزش موی دائمی به همراه داشته باشد.

درمان سرطان ( داروهای ضد سرطان)
شيمي درمانى و پرتو درمانی، كه بيشترين موارد استفاده در درمان سرطان را دارند، می توانند عوارضی برای موها داشته باشد. در هر دو مورد برای از بین بردن سلول های سرطانی، فوليكو ل های مو ممکن است آسيب ببينند و ريزش مو به صورت دسته ای اتفاق مي افتد. اما این آسیب معمولا کوتاه مدت است. به محض اينكه دوره درمان تمام شود موها باز خواهند گشت.

استرس بیش از حد
سطح بسيار بالای فشار روحی روانی یا جسمی مي تواند موجب ریزش حجم زیادی از موها گردد. براى مثال:

بيمارى سخت يا جراحى سنگين
ضربه ای که با خونریزی همراه است
اضطراب شدید و رنج احساسی
این فرایند ممكن است ۶ تا ۸ ماه به طول انجامد.

داروها
ماینوكسيديل (روگين)، برای الگوهاى ريزش موى زنانه توسط سازمان غذا و داروی آمريكا (FDA) تایيد شده است. اين دارو در بيشتر زنان موجب كاهش يا توقف ريزش مو و حتی بازگشت آن می شود، اما اثر آن نيز با قطع مصرف دارو متوقف خواهد شد.

كورتيكوستروئيد (Corticosteroids) می تواند برای رشد مجدد مو در زنانی که كچلى موضعی دارند، مؤثر باشد و اگر استفاده از داروی خاص يا تغذیه نامناسب موجب ريزش مو شده باشد، پس از اين دوره زمانی که همه چیز تحت کنترل است، موها بايد خود به خود رشد کنند.

ليزر درمانی
دستگاه های ليزر با انتشار انرژى پائين، می توانند به رشد مجدد مو کمک کنند. اين دستگاه ها دربرخی كلينيك ها و برای استفاده خانگى موجود می باشند. بسيارى از آنها هم برای مردان و هم زنان تائيد شده اند و مطالعات نشان داده كه كارآمد می باشند. اما ممكن است ۲ تا ۴ ماه طول بکشد تا نتیجه دلخواه حاصل شود. به خاطر داشته باشيد: سازمان داروی آمريكا تمام آزمايشات دقیقی را كه برای تایید داروها اعمال می کند، در مورد اين دستگاهها به کار نمی گیرد. از این رو، عوارض جانبی و ايمنی آنها در بلند مدت هنوز ناشناخته است.

پيوند مو در زنان
اين فرایند شامل جا به جا کردن مو از قسمت پرپشت به كم پشت است. مشكل اين است كه الگوى ريزش مو در زنان شامل كم پشتى كلی و سرتاسری است، بنابراين قسمت هاى اهدا كننده ممكن است محدود باشند. اين پروسه در صورتی كه الگوى ريزش مو مردانه باشد، موثر تر است.

محصولات و دستگاه های جلوگیری از ریزش مو
یک جستجوی سریع در اینترنت، هزاران محصول را به شما نشان می دهد که برای جلوگیری از ریزش مو و یا تقویت و رشد مجدد موها طراحی شده اند. متاسفانه هیچ راهی وجود ندارد که بتوان فهمید آیا تصاویر قبل و بعد از استفاده از محصول واقعی هستند یا خیر. برای دریافتن این که نوع درمان یا محصول پیشنهادی تا چه حد می تواند موثر واقع شود، می توانید موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

تایید یک متخصص پوست و مو (درماتولوژیست)
تایید بخش دستگاه های پزشکی FDA
تایید کمیسیون تجارت فدرال (FTC)

آرایش و مدل های مو مناسب برای موهای كم پشت
آرایشگر شما ممکن است برای پوشاندن کم پشتی موها، یک مدل كوتاه يا موج دار را پیشنهاد کند. همچنین می توانید از محصولات حجیم کننده برای پوشاندن بخش های خلوت سر استفاده کنید. آن را به آرامي به ريشه ها بماليد و سپس مو را پوش دهيد تا حجيم به نظرآيد.

قبل از استفاده از سشوار، بگذاريد موها كمی در دماى هوا خشك شوند، زیرا سشوار نیز به موی شما آسیب می رساند.

محصولات آرايشى مخصوص می توانند قسمتهايی از سر را كه نمايان شده بپوشانند. به محصولاتى با فيبر كراتين هم فكركنيد. آن ها را روی نقاط كم پشت بزنيد تا پرپشت به نظرآيند. این محصولات در قالب حجم دهنده های مو در انواع برندها موجود می باشد.

با ریزش موی عمده چه کنیم؟
این مسئله می تواند چالش بزرگی باشد؛ اگرنمی توانید قسمتهاى ريخته شده را بپوشانید، از يك كلاه گيس، روسرى يا كلاه استفاده كنيد. امروزه کلاه گیس های با کیفیتی وجود دارند که به ندرت بد حالت هستند. اگر ریزش مویتان در شغل یا زندگی اجتماعی شما تاثیر گذاشته یا باعث می شود که شما به ترک خانه بی تمایل شوی، بهتر است با یک مشاور صحبت کنید. 

منبع خبر : برگرفته از salamati24

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *