چرا ای وی اف ناموفق و منفی میشود؟!

اینکه چرا ای وی اف ناموفق میشود، به عوامل متعددی بستگی دارد. نتیجه IVF به شدت تحت تاثیر شرایط بدنی زن و شوهر قرار دارد. به همین علت پزشک قبل از شروع پروسه IVF به انجام چکاپ کامل زن و شوهر می پردازد.

چرا ای وی اف ناموفق میشود

این چکاپ ها شامل موارد زیر می باشد:

آمادگی رحم
حفره رحم باید توسط سونوگرافی، اشعه ایکس یا هیستروسکوپی مورد بررسی قرار گیرد تا مواردی نظیر وجود فیبروم، بافت اسکار یا پولیپ بررسی شوند. چراکه هر یک از این موارد می تواند به تنهایی از لانه گزینی جنین جلوگیری بعمل آورد.

آمادگی لوله ها
وجود مایع در داخل لوله های فالوپ، سبب کاهش ۵۰ درصدی احتمال موفقیت ivf می شود. در صورت وجود مایع در لوله ها باید قبل از شروع پروسه ivf لوله ها را بسته و یا آنها را خارج کنید.

کیفیت و کمیت تخمک
کلید اصلی موفقیت آی وی اف، وجود یک ذخیره تخمدان خوب است. پزشک برای تخمین تعداد تخمک ها از آزمایش خون و سونوگرافی استفاده می کند. انجام آزمایش خون در دومین یا سومین روز پریود می تواند میزان هورمون های محرک فولیکول ها و سونوگرافی می تواند تعداد فعلی فولیکول ها را مشخص نماید. برای کسب اطلاعات در مورد راه های افزایش ذخیره تخمدان اینجا کلیک کنید.

کیفیت و کمیت اسپرم
توصیه می شود آزمایش اسپرم را در محلی که قصد انجام ivf دارید، انجام دهید. این امر می تواند امکان مقایسه میزان اسپرم همسر را با میزان اسپرم مورد نیاز برای موفقیت در آی وی اف فراهم کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کمیت و کیفیت اسپرم مورد نیاز برای IVf اینجا کلیک کنید.

سبک زندگی
توصیه می شود در مورد مصرف سایر داروها، مکمل ها و داروهای گیاهی با پزشک خود صحبت کنید. چرا که برخی از داروها یا مکمل ها بر نتیجه ivf تاثیرگذار هستند. از جمله موارد مهم در نتیجه پروسه آی وی اف خواب کافی می باشد. نتایج نشان می دهد، احتمال موفقیت زنانی که در طول شبانه روز ۷ تا ۸ ساعت می خوابند، بالاتر از سایر افراد می باشد.

استراحت مطلق پس از انتقال جنین
فرد پس از انتقال جنین نیاز به استراحت مطلق ندارد. نتایج مطالعات نشان می دهد که زنانی که پس از انتقال جنین به فعالیت عادی روزانه خود پرداخته اند به نسبت کسانی که استراحت مطلق داشته اند نتایج بهتری داشته اند. پزشکان معتقدند پس از انتقال جنین نباید استراحت مطلق داشت چرا که سبب جلوگیری از نوسانات طبیعی قلب و خون خواهد شد.

تاثیر استرس بر نتیجه IVF
یکی از مهمترین دلایل عدم موفقیت IVF، استرس می باشد. بنابراین بهتر است برای حصول نتیجه مطلوب در پروسه IVF، استرس و اضطراب خود را مدیریت کنید.

ارتباط طب سوزنی و نتیجه IVF
تحقیقات نشان داده است که طب سوزنی در برخی از افراد سبب موفقیت در پروسه IVF شده و در برخی از افراد هیچ تاثیر نداشته است. بطور کلی طب سوزنی سبب افزایش جریان خون و در نتیجه افزایش شانس لانه گزینی جنین می شود. لازم به ذکر است انجام طب سوزنی پس از انتقال جنین هیچ گونه عوارضی ندارد. پس می توان گفت انجام آن می تواند انرژی مثبتی در فرد ایجاد کند.

ارتباط نشاط و نتیجه IVF
اغلب افراد پس از انتقال جنین دچار ترس و اضطراب می شوند. مطالعه کتاب های کمدی یا دیدن فیلم های کمدی یا ایجاد فضای شاد در خانه می تواند تاثیر مثبتی بر نتیجه IVF داشته باشد. محققان برای بررسی تاثیر خندیدن بر نتیجه IVF، شرایط ملاقات افراد را پس از انتقال جنین با یک دلقک فراهم کرده اند. نتایج نشان می دهد افرادی که پس از انتقال جنین با دلقک ملاقات کرده اند به نسبت افرادی که با دلقک ملاقات نکرده اند دو برابر شانس بارداری بیشتری داشته اند.

ارتباط داروهای گیاهی و IVF
تاکنون مشخص نشده است که مصرف همزمان داروهای گیاهی و داروهای کمک باروری چه عواقب و عوارضی دارد. اما از آنجایی که میزان جیوه موجود در این گیاهان مشخص نیست نمی توان مصرف این قبیل داروها را در زمان اقدام به بارداری توصیه کرد.

وجود رژیم های غذایی خاص برای موفقیت IVF
تاکنون رژیم غذایی خاصی برای افزایش شانس موفقیت IVF توصیه نشده است. اما متخصصین برای افزایش شانس بارداری و موفقیت IVF، استفاده از یک رژیم غذایی سالم را توصیه می کنند. از طرفی کنترل وزن و ثابت نگه داشتن آن می تواند در حصول نتیجه مطلوب در IVF بسیار تاثیر گذار باشد.

روش های بهتر غیر از IVF
احتمال موفقیت IVF در هر دوره تکرار متفاوت خواهد بود و ارتباط نزدیکی با شرایط جسمانی و سن فرد دارد. بطور کلی نرخ موفقیت IVF در حد ۳۵ تا ۴۰ درصد می باشد و فرد برای افزایش این رقم نمی تواند کاری انجام دهد. تنها کاری که فرد می تواند قبل از شروع پروسه IVF انجام دهد این است که در انتخاب پزشک و مرکز درمانی دقت کافی داشته باشد و پس از انتقال جنین نیز استرس خود را کاهش داده و امیدوار باشد.

منبع خبر : raadinahealth

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. سن زنان یکی از دلایل مهم در ناموفق بودن آی وی اف (IVF) است. بدین صورت که احتمال بارداری با افزایش سن کاهش می‌یابد. هر چه فرد جوان‌تر باشد، احتمال بارداری بعد از IVF بیشتر است. مطالعات نشان می‌‌دهد احتمال بارداری بعد از IVF برای یک زن ۳۵ ساله در حدود ۳۲ درصد است در حالی که این احتمال برای یک زن ۴۰ ساله تنها حدود ۱۶ درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *