پیشگیری اورژانسی با قرص یاسمین/ چرا پریود نمیشم؟!

با قرص یاسمین پیشگیری اورژانسی کردم اما فقط لکه بینی دارم!

سلام در زمان لكه بينى قبل از پريود نزديكى داشتم و مايع منى كاملأ به داخل ريخته شد . ٤ قرص ياسمين خوردم و ١٣ ساعت بعد ٤ قرص ديگر. در حال حاضر لكه بينى دارم ولى پريود نشدم . ايا امكان باردارى وجود دارد؟ چرا پريود نميشم؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

سلام می تواند از عوارض مصرف قرص جلوگیری به طریق اورژانسی باشد بهتر است اگر تا سه هفته بعد از مصرف قرص اورژانسی به خون ریزی نیافتادید آن وقت برای اطمینان تست بارداری انجام بدهید.

پیشگیری اورژانسی با قرص یاسمین

اگر شما هر یک از شرایط زیر را دارید نباید یاسمین را مصرف کنید: فشار خون کنترل نشده، بیماری قلبی، اختلال لخته شدن خون، مشکلات گردش خون، مشکلات دیابتی و عوارض آن در چشم یا کلیه‌ ها، خونریزی واژینال غیر معمول، بیماری کبد یا سرطان کبد، سردردهای شدید میگرنی، اگر سیگار می‌کشید و یا بیش از ۳۵ سال سن دارید، و یا اگر شما تا به حال سرطان پستان یا رحم داشته‌اید، یرقان ناشی از قرص های ضد بارداری، حمله قلبی، سکته مغزی، و یا ایجاد یک لخته در خون.

مصرف یاسمین می‌تواند خطر لخته شدن خون، سکته مغزی، حمله قلبی و … را افزایش ‌دهد، به خصوص اگر شما اضافه وزن و یا شرایط خاص دیگری، دارید.

اگر شرایط زیر را دارید نباید قرص یاسمین را مصرف کنید:

فشار خون بالا درمان نشده یا کنترل نشده

 بیماری‌های قلبی (بیماری عروق کرونر، اختلال دریچه قلب کنترل نشده ، سابقه حمله قلبی، سکته مغزی، یا لخته خون)

 یک اختلال یا مشکلات لخته شدن و یا گردش خون

مشکلات چشم ، کلیه و یا گردش خون ناشی از دیابت

 سابقه سرطان های مرتبط با هورمون مانند سرطان پستان یا رحم

خونریزی واژینال غیر معمول که توسط دکتر مورد بررسی قرار نگرفته است.

 بیماری کبد، سرطان کبد، سابقه یرقان ناشی از بارداری و یا قرص جلوگیری از بارداری

 سردردهای شدید میگرنی ( همراه با تار دیدن، بی حسی، ضعف، یا دیگر تغییرات بینایی)، به خصوص اگر شما بالاتر از ۳۵ سال سن دارید.

سیگار کشیدن می‌تواند تا حد زیادی خطر ابتلا به لخته شدن خون، سکته مغزی، حمله قلبی و … را افزایش دهد. اگر سیگار می‌کشید و یا بیش از ۳۵ سال سن دارید، نباید یاسمین را مصرف کنید.

مصرف یاسمین می‌تواند خطر لخته شدن خون، سکته مغزی، حمله قلبی را به خصوص اگر شما دارای فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا هستید، و یا اگر شما اضافه وزن دارید، افزایش دهد. خطر سکته مغزی یا تشکیل لخته در خون در طول سال اول مصرف قرص‌های ضد بارداری بیشتر است. زمانی که شما شروع به استفاده مجدد از یاسمین پس از ۴ هفته یا بیشتر می‌کنید، این خطر بالا است.

برای اطمینان از اینکه مصرف یاسمین برای شما خطری ندارد در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

فشار خون بالا، رگهای واریسی

کلسترول و تری گلیسیرید بالا، و یا اگر شما اضافه وزن دارید

عدم تعادل الکترولیت (مانند سطوح بالای پتاسیم در خون شما)

سابقه افسردگی

دیابت، کم کاری غده تیروئید، بیماری‌های کیسه صفرا

تشنج یا صرع

بیماری سل

سابقه بیماری فیبروکیستیک پستان، توده، ندول، و یا یک ماموگرافی غیر طبیعی

هورمون‌ها در یاسمین می‌تواند به شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند. یاسمین همچنین تولید شیر مادر را کند می‌کند. اگر شما کودک خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنید، از قرص یاسمین استفاده نکنید.

چگونه باید قرص یاسمین را مصرف کنید؟
یاسمین را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیه شده مصرف نکنید. شما اولین قرص خود را در روز اول از دوره و یا در اولین یکشنبه را بعد از دوره خود آغاز کنید. شما ممکن است نیاز به استفاده از روش پیش گیری از بارداری پیشتیبان مانند کاندوم یا یک اسپرم کش در هنگامی که شما برای اولین بار شروع به استفاده از یاسمین می کنید، داشته باشید. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.

راه درست مصرف قرص، مصرف یک قرص در هر روز و در همان زمان که روی بسته نوشته شده، است. ترجیحاً، قرص را بعد از شام یا در زمان خواب، و یا همراه با مواد مایع مصرف کنید البته یاسمین را می‌توان بدون صرف غذا مصرف نمود.

وقتی که یک بسته قرص تمام شد روز بعد یک بسته جدید را شروع کنید. اگر شما قرص روزانه را مصرف نمی‌کنید، شما ممکن است باردار شوید. قبل از مصرف کامل بسته قبلی جهت اطمینان بسته جدید را تهیه کنید.

بسته یاسمین حاوی ۲۱ قرص زرد (با هورمون) و هفت قرص سفید “یادآوری” است. قرص یادآوری شما به یک استراحت از قرص هورمون می دهد و شما را در چرخه منظم باقی نگه می دارد. دوره قاعدگی شما معمولا در هنگام استفاده شما از قرص یادآوری سفید، آغاز خواهد شد.

شما ممکن است در هنگام مصرف این دارو به خصوص در ۳ ماه اول ، خونریزی داشته باشید. اگر این خونریزی ادامه داشت یا با شدت زیاد بود، به دکتر خود بگویید.

اگر شما مبتلا به استفراغ شدید یا اسهال شدید از یک روش بارداری پشتیبان استفاده کنید.

اگر شما نیاز به عمل جراحی و یا آزمایش های پزشکی دارید و یا اگر شما در رختخواب استراحت می کنید، شما ممکن است نیاز به توقف استفاده از یاسمین برای یک زمان کوتاه داشته باشید. هر دکتر و یا جراح که شما روش استفاده شما از قرص های ضد بارداری، را بداند.

در هنگام مصرف قرص های ضد بارداری، شما نیاز دارید که به طور منظم، به دکتر خود مراجعه کنید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرماو رطوبت نگهداری شود.

نکاتی در مورد مصرف یاسمین

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟
دستورالعمل ارائه شده به بیمار را دنبال کنید. اگر شما این دستورالعمل را درک نمی کنید، در این مورد دکتر یا داروساز خود بپرسید . فراموشی مصرف یک قرص یاسمین، خطر ابتلا به باردار شدن را افزایش می دهد.

اگر شما یک قرص فعال را از دست دادید ، دو قرص را در هنگام به یاد آوردن مصرف کنید . سپس به مصرف یک قرص در هر روز برای بقیه بسته ادامه دهید.

اگر شما دو قرص فعال را در یک ردیف در هفته ۱ یا ۲ فراموش کردید، به مصرف دو قرص در روز به مدت دو روز از یک ردیف ادامه دهید . سپس به مصرف یک قرص در هر روز برای بقیه بسته ادامه دهید. همچنین از یک روش پیشگیری از بارداری پشتیبان، برای حداقل ۷ روز پس از قرص فراموش شده استفاده کنید.

اگر شما دو یا سه قرص فعال در یک ردیف در هفته ۱ ،۲ و یا ۳ را فراموش کردید، بقیه بسته را دور انداخته و در همان روز یک بسته جدید را شروع کنید. اگر شما دو یا چند قرص را فراموش کردید ، شما ممکن است در طول ماه قاعدگی نداشته باشید پس با دکتر خود تماس بگیرید زیرا شما ممکن است باردار باشید.

اگر شما یک قرص را فراموش کردید ، آن یک قرص را دور بیاندازید و در حفظ و مصرف قرص های یادآوری باقیمانده تا پایان بسته کوشا باشید. اگر شما یک قرص یادآوری را فراموش کردید نیازی به استفاده از روش های پیشگیری از بارداری پشتیبان نیست.

منبع خبر : مطلب تکمیلی از redmag

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *