پریود نشدن و کم کاری تیروئید!/ نقش تیروئید در پریود

زمانی که غده تیروئید به درستی عمل نکند، متابولیسم و سوخت و ساز بدن دچار مشکل شده و باعث ایجاد تغییراتی در چرخه سیکل قاعدگی میشود … در صورتی که دچار کم کاری تیروئید باشید به احتمال زیاد دچار تاخیر در سیکل قاعدگی خواهید شد…

وقتی که تیروئید که غده مسئول سوخت و ساز بدن است به خوبی کار نکند، چرخه قاعدگی بهم می‌خورد. اگر تیروئید پرکار باشد، پریود خفیفتر و دیرتر اتفاق می‌افتد. سایر علائم این اختلال کاهش وزن، ضربان سریع قلب، افزایش تعریق و مشکلات خوابیدن است.

کم کاری تیروئید باعث می‌شود پریود باز هم دیرتر اما شدیدتر اتفاق بیفتد. ضمنا باعث افزایش وزن، خستگی و ریزش مو می‌شود. پزشک با آزمایش خون می‌تواند اختلال تیروئید را بررسی نماید.

چه عواملی باعث عقب افتادن پریود می شود؟!

چرخه قاعدگی توسط سیستم غدد درون ریز (endocrine system) که باعث ترشح هورمون هایی از قبیل هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن می شود، تنظیم می گردد. این هورمون ها نقش کلیدی در تمام مراحل چرخه قاعدگی بازی می کنند، باعث بلوغ تخمک (ovum) و در نهایت ترشح به درون رحم می شوند.

اما بسیاری از اختلالات متفاوت می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی و تاخیر در عادت ماهیانه شوند. از جمله این اختلالات می توان به کم کاری تیروئید ، پرکاری تیروئید، آدنوم هیپوفیز ( تومور غیر سرطانی غده هیپوفیز ) و نارسایی آدرنال ( وضعیتی که در آن غدد آدرنال مقدار کافی از هورمون های خاص تولید نمی کنند ) اشاره کرد.

فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.

زنانی که در فعالیت های جسمانی و ورزشی شدید شرکت می کنند ممکن است تاخیر در چرخه قاعدگی را تجربه کنند و یا ممکن است اصلا به پریود خود نرسند – یک بیماری که تحت عنوان آمنوره۱ شناخته می شود. کارشناسان چند نظریه که چرا فعالیت بدنی شدید چرخه قاعدگی را مختل می کند، مطرح می کنند اعم از درصد پایین چربی بدن تا تغذیه پایین و کاهش وزن سریع . بدن برای قاعده شدن به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژی‌تان را در باشگاه و از طریق ورزش می‌سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمی‌ماند که در جریان عادت‌ماهیانه مصرف کند.

این نظریه های مشابه ممکن است در توضیح اینکه چرا برخی از شرایط پزشکی – مانند بی اشتهایی، چاقی و سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد، نیز کمک کنند.

برخی از داروها و یا درمان های پزشکی ، شامل شیمی درمانی و اشعه ، همچنین می توانند قاعدگی را به تاخیر بیاندازد. و برخی از داروها – از جمله باربیتورات ها ( آرام بخش) ، کورتیکواستروئیدها ، قرصهای ضد بارداری خوراکی ( قرصهای جلوگیری از بارداری ) و آرام بخش های خاص – همچنین باعث برهم زدن چرخه قاعدگی می شوند. مصرف بالای الکل می‌تواند موجب آسیب رسیدن به کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمون‌های زنانه اخلال ایجاد می‌کند.

برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد.

اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

اشتراک‌گذاری
9 نظر
 1. سلام من کم کاری تیروئید دارم و۶ هست ماه قبل پریودیم در حد لکه بینی بود هیچ دردی نداشتم و لی همیشه پریود میشدم کمر و سینه هام درد داشتن الان هم موقع پریود شده ولی چند تا لکه دیدم حالا چکار کنم میشه لطفا کمکم کنید پیش دکتر غدد هم رفتم هیچ قرصی برای تیروئیدم نداد گفت زیر ۱۰ رو دارو نمیدیم.

  1. سلام شما کم کاری تیروئید دارید tsh بالای عدد ۵ باید حتما دارو مصرف کند باید به پزشک متخصص دیگری مراجعه نمایید تا برای شما دارو تجویز شود.

 2. سلام وقتتون بخیر.من وقتی باردار بودم کم کاری تیروئید داشتم.الان بچم دوسالشه وکم کم پریودیم داره عقب میفته .والان هم این ماه باید ۱۶دهم پریود میشدم که نشدم.ایا ربطی به کم کاری تیروئید داره ابا لازمه برم ازمایش بدم؟

  1. سلام بله بهتر است به پزشک مراجعه نمایید تا برای شما آزمایش درخواست شود.

 3. با سلام من‌حدود یکسال که پرکاری تیرویید دارم و الان ۳ ماه تبدیل به کمکاری شده عدد تی اس اچ ۷/۹۴به نظر شما من باید با چه دوزی قرص کمکاری بخورم در ضمن اریتمی قلبم دارم بخاطر تیروییدمه؟؟

 4. سلام من کمکاری تیروید دارم بالای پنج بود پریدم چند روزه به تاخیر افتاده خودمم جلوگیری داشتم میتونه از این باشه.

  1. سلام بله کم کاری تیروئید تاثیر گذار است .

 5. سلام من کم کاری تیروییددارم.۶۸هست.۸ماهه که پریودنمیشم.دکترفقط لووتیروکسین تجویز کرده.چیکارکنم که پریودشم؟لطفاکمکم کنید ممنون

 6. سلام من ۱۳سالمه هنوز پریود نشدم و دکتر غدد گفته تروئید دارم که پرکار و خیلی از اول چاغ تر شدم ایا ترئید باعث پریود نشدنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *