پرپشت شدن مو در بارداری/ آیا بعد از زایمان دوباره می ریزد؟!

وقتی متوجه شدید که باردارید، باید مراقب چیزهای زیادی باشید و خودتان را برای ۹ ماه ویژه آماده کنید. از جمله ویژگی‌های جالب این ۹ ماه این است که موهایتان روزهایی بسیار خوب در پیش خواهند داشت!

تغییرات مو در دوران بارداری:

مو معمولاً در سه مرحله رشد می‌کند: رشد فعال، استراحت و ریزش. طی این مراحل، معمولاً روزی ۱۰۰ تار مو می‌ریزد. در دوران بارداری، به دلیل افزایش جریان هورمون‌ها در بدن، چرخۀ رشد موهایتان تغییر می‌کند. موها روی سرتان در می‌آیند و رشد می‌کنند، اما نمی‌ریزند. به این دلیل است که در این دوران، موهایتان بلندتر و ضخیم ‌تر از معمول به نظر می‌آید.

همچنین، برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که تارهای مو در واقع در دورۀ بارداری ضخیم‌ تر هم می‌شوند.
گاهی موهای خانم‌ها در دوران بارداری کم و بیش مجعد نیز می‌شود. سازوکار دقیق این تغییرات روشن نیست. یکی از نظریه‌ها این است که هورمون‌های دورۀ بارداری موجب تغییر شکل فولیکول مو می‌شود و شکل فولیکول، فرم موها را مشخص می‌کند.

پرهیز از مواد شیمیایی:

اگر معمولاً موهایتان را دکلره، رنگ یا هایلایت می‌کنید، دوران بارداری زنگ تفریحی برای شماست. برخی پزشکان توقف کامل این قبیل کارها را توصیه می‌کنند و برخی مشکلی در ادامه‌ دادن همان روند نمی‌بینند. برخی هم می ‌گویند در سه ماهۀ اول نباید موها را رنگ و هایلایت و … کرد، اما از آن به بعد اشکالی ندارد.

شاید بپرسید دلیل این اختلاف نظرها چیست؟ دلیلش این است که مطالعات اندکی آثار رنگ مو و دیگر مواد شیمیایی مربوط به مو را بر بارداری زنان بررسی کرده‌اند.

اما به هر حال، این امکان وجود دارد که مواد شیمایی از طریق پوست سر جذب شوند و به جنین در حال رشد برسند که این وضعیت برای جنین، مضر است.

اگرچه مشخص نیست که آیا مواد شیمایی به داخل بدن جذب می‌شوند یا خیر، اما روشن است که منافذ عمیقی بر پوست سر وجود دارند و همیشه احتمال جذب مواد شیمایی وجود دارد، به ‌ویژه اگر پوست سر زخم شود.

با توجه به این نکات، اگر لازم است که به دلایل شغلی یا حرفه ‌ای، ظاهرتان را به شکلی خاص حفظ کنید، می‌توانید از رنگ موهای طبیعی، یا حداکثر، های لایت استفاده کنید. اگر هم فقط می‌خواهید موهای سفید را بپوشانید، رنگ‌هایی طبیعی مانند حنا، گزینه‌ای بسیار مناسب و ایمن‌اند.

همچنین، فراموش نکنید که در دوران بارداری هرگز موهای خود را با کراتینه‌ صاف نکنید. کراتینه حاوی مواد مضر است.

نگهداری مو در دوران بارداری:

لازم نیست در دورۀ بارداری، شامپو، نرم ‌کننده، ژل مو، موس یا روغن مویتان را عوض کنید، مگر در صورتی که از شامپوی خاصی که پزشک تجویز کرده است، استفاده می‌کنید. در این صورت با پزشکتان مشورت کنید، زیرا برخی شامپوهای درمانی را نمی‌توان در دوران بارداری مصرف کرد. شامپوهای درمانی ضد قارچ معمولاً بی ضررند، اما مصرف شامپوهای کورتیزون باید با تأیید پزشک زنانتان باشد.
همچنین، برخی زنان باردار به عطر و مواد عطری حساسیت دارند و بسیاری از شامپوها و مواد مراقبت از مو نیز عطری‌اند. اگر رایحۀ شامپو، ژل و یا دیگر مواد بهداشتی آرایشی ‌ای که برای موهایتان استفاده می‌کنید، قوی است، از مدل‌های غیر عطری استفاده کنید.

وضعیت موها، پس از زایمان:

چند ماه پس از زایمان، منتظر پایان یافتن روزهای خوش موهایتان باشید: همۀ موهایی که طولانی ‌تر از زمان معمول روی سرتان مانده‌ بودند، شروع به ریزش می‌کنند.

سه تا شش ماه پس از زایمان، خانم‌ها ریزش موی شدیدی خواهند داشت که می‌تواند بسیار شدید و ناراحت ‌کننده یا ملایم و خفیف باشد.

پس از آن موها به روال معمول رشد خواهند کند. فراموش نکنید که ریزش مو در ماه‌های پس از زایمان طبیعی است و فکر نکنید که دارید کچل می‌شوید!

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *