پدران هم می توانند مادری کنند!

چه شب‌هائی که زن‌ و شوهر جوان از فکر نوزاد خود بخواب نمیروند. اگر کودک گریه کند ناراحت‌ میشوند که چه درد و عارضه‌ای‌ پیدا کرده است، اگر کودک‌ ساکت بماند و شب را بآرامی‌ بخواب رود باز هم ناراحت‌ میشوند که چه شده است بچه‌ بخواب رفته و سر و صدا نمی‌کند. نکند مریض شده باشد.

پدرها هم‌ درست مانند مادران دارای‌ صفاتی هستند که‌ بطور کامل می‌توانند از کودک‌ نوزاد خود نگهداری کنند و اگر بخواهند می‌توانند آنها هم‌ باصطلاح(مادران خوبی)برای‌ نوزادان خود باشند،تحقیقات‌ اخیر علمی نشان داده که اگر پدران در بچه‌داری با همسران خود همکاری کنند، هم در شادابی کودک تاثیر می گذارد و او را اجتماعی‌تر بار میآورد و هم از نظر استحکام مبانی خانواده‌ فوق العاده موثر است. *پدرهائی که از ابتدا در کار مراقبت از نوزاد با همسر خود همکاری میکنند حس‌ مسئولیت خاصی نسبت بفرزند پیدا می‌کنند و در آینده نیز بیشتر خود را موظف به‌ مراقبت و سرپرستی از فرزند خود میدانند.

ولی پدرها هم در توجه‌ و مراقبت از کودکان خود مشکلاتی دارند، مشکل اول‌ آنها اینست که نمیدانند درباره‌ نوزاد خود چه باید بکنند؟

ما چند توصیه برای شما پدر جوان داریم:

* نزدیک سبد نوزاد خود بنشینید و حرکات و حالات او را کاملا تحت نظر بگیرید! مشاهده‌ خواهید کرد چه نیروی حیاتی و جنبش زندگی در نوزاد کوچک‌ شما وجود دارد. از حرکات و ژست‌ های کودک عکسبرداری کنید.

*با نوزاد خود صحبت‌ کنید، با او از اشیائی که در اطاقش هست و چیزهای‌ قشنگی که در خارج از اطاق‌ است حرف بزنید، او با صدای شما آشنا خواهد شد و هروقت صدای‌ شما را بشنود خوشحال می‌شود.

*در اطاق نوزاد صدای‌ اشیاء مختلف مثلا افتادن یک‌ سینی روی زمین، ورق زدن‌ کاغذ و کتاب و غیره را بلند کنید تا گوش نوزاد با این صداها کم‌کم آشنا شود.

*دست نوزاد را در دست‌ بگیرید و چیزهای کوچک‌ و سبکی را لای انگشتان او بگذارید و خواهید دید که‌ چگونه عکس العملی نشان‌ داده و این اشیاء را با انگشتان‌ خود میگیرد و نگه میدارد.

*از آغاز کار در غذا دادن‌ و پیچیدن و لباس پوشاندن کودک به همسر خود کمک کنید، نگران این نباشید که اینکار را بلد نیستید و ممکن است‌ اشتباه کنید.

*نوزاد خود را حمام‌ کنید، حمام کردن نوزاد هم‌ برای خود طفل و هم والدین‌ مطبوع است و رابطه نزدیکتری‌ میان شما بوجود میآورد.

*زمانی که کودک گریه‌ می‌کند نترسید، جلو بروید، او را در آغوش بگیرید و آرام کنید.

در مورد اینکه مردان‌ جوان از بچه‌داری خودداری‌ می‌کنند، مادران هم بی‌تقصیر نیستند زیرا تا کودک گریه میکند به بهانه اینکه‌ خودشان اینکار را بهتر می‌توانند انجام دهند همسرانشان را عقب‌ میزنند و آنها را از وظیفه مهمی‌ باز میدارند.

برای دیدن پربازدیدترین های نی نی نما لطفاً کلیک کنید…

اشتراک‌گذاری
4 نظر
 1. آقایون می تونن ولی از زیرش در می رن!

 2. امروزه نسبت به گذشته بیشتر همکاری می کنند.

 3. باید فرهنگ سازی کنیم!

 4. همسران گرامی بخوانند!!! پاسخ

  هر مردی پس از ازدواج دوست دارد که در قلب همسرش، جایگاهی ثابت و محکم داشته باشد. ما به شما راه هایی ساده ولی بسیار کاربردی را برای رسیدن به این خواسته تان، معرفی می کنیم:…

  ….به او بگویید دوستش دارید!..
  نخستین وظیفه روحی و عاطفی مرد نسبت به همسرش از همان روزهای آغاز زندگی مشترک این است که زن را از علاقه و محبتی که به او دارد، مطمئن سازد. اسلام به مرد دستور می دهد که محبت درونی خود را به همسرش ابراز کند و با زبان به او بگوید که دوستش دارد. پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «این گفتار مرد به همسرش كه «من تو را دوست دارم » ، هرگز از قلب زن بیرون نمی رود.»
  …مرا ببین!…
  یکی از نیازهای همسر توجه به اوست، توجهی همه جانبه و در همه شرایط: در خانه، مهمانی، سفر، و … . به ویژه در مناسبت های خاص مانند سالگرد ازدواج، روز زن، روز تولد برای همسرتان شرایطی متفاوت با روزهای قبل به وجود آورید تا در زندگی تنوع لازم پدید آید و همسرتان توجه شما را احساس کند. اگر مردی به همسرش توجه کند، بسیاری از تنش ها و ناراحتی های روحی او برطرف می شود. لذا پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرمایند: «نشستن مرد نزد همسرش، در پیشگاه خدا، از اعتکاف در مسجد من، محبوب تر است.»

  … هدیه دادن…
  در روانشناسی، بحثی هست با عنوان «کوچک های بزرگ». یعنی ای بسا انسان، مسئله ای را کوچک می شمارد در حالی که در واقعیت، بسیار بزرگ است. یکی از این کوچک های بزرگ در خانواده، هدیه دادن است. مردان برای تحریک عواطف زنان و گرم کردن کانون خانه و خانواده می توانند از این شیوه، به خوبی استفاده کنند و با این کار به همسر خود بفهمانند که به یادش بوده اند و این خود موجب محبت بیشتر در کانون خانواده است. رسول گرامی اسلام (ص) می فرمایند: «برای یکدیگر، هدیه ببرید. زیرا هدیه، کینه ها را از دل بیرون می برد و انتقام و دشمنی ها را برطرف می کند.» و نیز فرموده اند: «هدیه به همسر عفت او را بیشتر می کند.»
  همچنین رسول خدا (ص) می فرمایند: «مردی که داخل بازار شود تا هدیه ای بخرد و آن را به خانواده اش برساند، ثوابش برابر کسی است که صدقه ای را به نیازمندی برساند.» و نیز خطاب به مردان دستور می دهند: «هرگاه یكی از شما به مسافرت رود و سپس از سفر برگردد، پس باید برای خانواده خود به اندازه ای كه توانایی دارد سوغاتی بیاورد.»
  ورود به دنیای درونی خانمها خیلی دشوار نیست! شما فقط باید راه ورود به قلب آن ها را پیدا کنید. آنگاه خواهید دید که با چه موجودات عاطفی و فوق العاده ای روبرو هستید!

  ….. عزیزم متشکرم!….
  مرد گاهی در برابر کارهای خوب خود در جامعه، تمجیدهایی در قالب افزایش حقوق، ترفیع رتبه، تشویق روسا و همکاران، دریافت می کند ولی چه کسی کارهای زن در منزل را تحسین میکند؟ اگر مردی از همسر خود قدردانی کند، وی به شوق می آید و کارهایش را با دلگرمی بیشتری انجام می دهد و حتی مشکلات زندگی را با چهره ای گشاده و صبری بیشتر، تحمل می کند.
  این تشکر و قدرشناس بودن نسبت به همسر، هم می تواند به صورت مادی (مثلا هدیه هایی مانند کیف، لباس، پول نقد، طلا و … ) باشد و هم می تواند در قالب کلمات محبت آمیز (مانند عزیزم متشکرم، دست شما درد نکند، آفرین بر شما، من از داشتن تو در کنار خودم، خوشحالم و خدا را شکر می کنم و …) باشد. که هردوی این موارد، در زندگی لازم بوده و هیچ کدام نمی تواند جایگزین دیگری شود!….

  توجه به حساسیت های همسر…
  هر زنی به مسائلی حساسیت دارد. مواردی از قبیل حساسیت به احترام مرد به خانواده زن، حساسیت به وسائل و جهیزیه خود، توجه و محبت شوهر به غیر او، دیر آمدن و بی نظمی مرد در قرارهای مشترک و یا منزل، عبوس بودن مرد، سکوت طولانی شوهر و … که برخی از این مسائل مشترک بین تمامی خانمهاست و برخی دیگر، مختص برخی از آن ها می باشد. مرد باید با گفتار و کردار خود نشان دهد که حساسیت های خانمش را درک می کند. در رأس این حساسیت ها، حساسیت به عشق همسر نسبت به خود در زنان است. درواقع، برای زن، چیزی مهمتر از توجه عاطفی مرد به او نیست و زن در این باره بسیار حساس است لذا لازم است که شوهر با سخن و نیز در عمل، این اطمینان قلبی را، مکرراً، در همسرش به وجود آورد که دل در گروی محبت او دارد و عشق و علاقه او در قلبش، قوی و دائمی است تا قلب زن آرام گیرد و با آرامش و سلامت و انرژی بیشتر، به زندگی مشترک ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *