پارگی رحم بعد از سزارین/ آیا جنین زنده می ماند؟!

تنها راه جلوگیری از پارگی رحم، زایمان از طریق عمل سزارین است. این عارضه به طور کامل از طریق زایمان واژینال قابل جلوگیری نیست…

پارگی رحم در اثر زایمان طبیعی بعد از سزارین چند درصد احتمال دارد؟

اکثر برش های سزارین رحم عرضی کوتاه هستند. زخم ناشی از این نوع برش‌ها احتمال کمی دارد که در زایمان بعدی دچار پارگی شود.

گاهی اوقات زخم در اثر کشیدگی به قدری نازک می‌شود که باعث یک شکاف می‌شود. این حالت به عنوان پارگی بی صدا یا پارگی ناقص و جدا شدن بی نشانه نامیده می‌شود. وقتی که مادر چندین سزارین دارد، یا زمانی که بعد از سزارین مادر اقدام به زایمان طبیعی می‌کند، این شکاف قابل رویت است. این شکاف‌ها برای حدود ۱ تا ۲ درصد از مادران با یک زخم عرضی کوتاه (یک سمت به سمت دیگر) اتفاق می‌افتد. آنها خود به خود ترمیم می‌شوند و نیاز به درمان پزشکی ندارند.

احتمال پاره شدن رحم چقدر است؟
خوشبختانه پارگی رحم از یک سزارین قبلی از یک زخم عرضی کوتاه، یک واقعه نادر است و در کمتر از ۱ درصد مادران با زایمان طبیعی بعد از سزارین رخ می‌دهد. با این نوع زخم کمتر از ۵ در ۱۰۰۰ مادران در خطر پارگی رحم در اثر زایمان طبیعی خواهند بود. پارگی رحم همچنین در مادرانی که هرگز عمل سزارین نداشته‌اند نیز رخ داده است. این نوع پارگی می‌تواند بر اثر ضعف عضلات پس از چندین بارداری، استفاده بیش از اندازه از داروهای القا کننده زایمان، یک عمل جراحی رحمی یا استفاده از فورسپس برای زایمان باشد.

– بدون زایمان طبیعی قبلی: ۸۷/۰%
– با زایمان طبیعی بعد از سزارین: ۴۵/۰%
– با ۲ زایمان طبیعی بعد از سزارین: ۳۸/۰%
– با ۳ زایمان طبیعی بعد از سزارین: ۵۴/۰%
– با ۴ زایمان طبیعی بعد از سزارین: ۵۲/۰%

درمان پارگی رحم
حدود ۶ درصد از نوزادان پس از پارگی رحم مادران، زنده نمی‌مانند و تنها در حدود یک درصد از مادران در اثر این عارضه جان خود را از دست می‌دهند. هر چه پارگی رحم زودتر تشخیص داده شود و مادر و جنین تحت درمان قرار بگیرند، شانس زنده ماندن آنها بیشتر خواهد بود.

اگر پارگی رحم منجر به خونریزی شدید و از دست دادن خون شود، جراحان ممکن است اقدام به خارج کردن رحم مادر، به منظور کنترل خونریزی کنند. پس از این مرحله، این مادر دیگر قادر به باردار شدن نخواهد بود. مادران با خونریزی شدید ناچار به دریافت خون می‌شوند. همچنین معمولا برای خارج کردن نوزاد از رحم مادر نیاز به عمل جراحی خواهد بود. پزشکان با انجام مراقبت‌های حیاتی مانند اکسیژن رسانی، شانس بقاء نوزاد را بهبود می‌بخشند.

اکثریت مطالعات گزارش می‌دهند که در موارد نادر پارگی رحم اگر زایمان به دقت تحت نظارت قرار بگیرد، تیم پزشکی آموزش‌ دیده و پاسخ‌های پزشکی سریع باشد، مادر و جنین سلامت خواهند بود. با دسترسی سریع به سزارین، مرگ نوزاد در اثر پارگی رحم یک واقعه بسیار نادر خواهد بود.

مادرانی که مراقبت‌های خاص پیش از زایمان را به خوبی توسط افراد آموزش دیده و با تجربه دریافت می‌کنند و بانوانی که زایمان آنها در یک بیمارستان مجهز با مراقبت‌های پزشکی فوری انجام می‌شود، معمولاً نتایج خوبی دارند. طبق گزارش انستیتو ملی بهداشت و درمان از زایمان طبیعی پس از سزارین، اگرچه هر دو مورد نادر هستند، اما سزارین‌های پی در پی و زایمان طبیعی بعد از سزارین نشان داده که درصد مرگ بر اثر سزارین‌های پی در پی افزایش داشته و به رقم ۱۳/۴ در ۱۰۰۰۰۰ مورد رسیده و در مقابل زایمان‌های طبیعی پس از سزارین رقم ۳/۸ در ۱۰۰۰۰۰ است.

آیا پارگی رحم قابل پیشگیری است؟
تنها راه جلوگیری از پارگی رحم، زایمان از طریق عمل سزارین است. این عارضه به طور کامل از طریق زایمان واژینال قابل جلوگیری نیست.

پارگی رحم نباید شما را از انتخاب زایمان طبیعی منصرف کند. با این حال بسیار مهم است که همه گزینه‌ها را با پزشک خود مرور کنید، تا او بتواند بهترین تصمیم را برای شما و فرزندتان بگیرد. اطمینان حاصل کنید که پزشک تان با سابقه پزشکی شما آشنا است و از همه زایمان‌ها و سزارین‌های قبلی و یا جراحی‌های رحم شما کاملا آگاه است.

قوانین بهداشتی فعلی ایالات متحده و دستورالعمل‌های اخلاقی پزشکی، به مادران بارداری که یک بار سزارین داشته‌اند، گزینه زایمان طبیعی و یا برنامه ریزی برای یک سزارین انتخابی را پیشنهاد می‌کند. دستورالعمل‌های فعلی ACOG در مورد زایمان طبیعی پس از سزارین نشان می‌دهد که مادران با یک سزارین قبلی، باید در اوایل بارداری در مورد زایمان طبیعی تحت مشاوره قرار بگیرند. پزشکان باید اطلاعات کافی در مورد مزایا و خطرات زایمان طبیعی و سزارین انتخابی را ارائه دهند، اما در نهایت این تصمیم باید توسط بیمار اتخاذ شود.

منبع خبر : niniplus

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *