وظایف مرد در دوران بارداری/ توصیه به پدران آینده!

بارداری می‌تواند به شما کمک کند که به عنوان یک زن و شوهر قوی‌تر شوید. دوران بارداری با تغییرات جسمانی، هورمونی و عاطفی همراه است. اما یک مرد چه وظایفی در دوران بارداری همسزش دارد؟

توصیه‌های زیر برای رفتار با همسر باردار به شما کمک می‌کند تا این دوره از زندگی‌تان را با آرامش بیشتری بگذرانید.

چگونه با همسر باردار خود رفتار کنیم؟ وظایف مرد در دوران بارداری زن چیست؟

وظایف مرد در دوران بارداری زن

۱- نحوه صحبت کردن؛ یک شنونده خوب باشید
حتی اگر همسرتان از اینکه منتظر تولد فرزندتان است خوشحال و هیجان زده باشد، باز هم ممکن است نگران و عصبی بوده و احساس ترس کند. مهم است که هنگام صحبت کردن با یکدیگر یک شنونده خوب باشید و او را تشویق کنید تا افکار و احساسات خود را با شما در میان بگذارد.
دکتر مگان فلمینگ می‌گوید: «اینکه متعهد باشید، بی وقفه به همسرتان گوش دهید و ارتباط خود با شریک زندگی‌تان را حفظ نمایید، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هر دو زوج در این دوران تحت فشار هستند و همین باعث می‌شود سیستم‌های عصبی زیاد کار کرده و هر دو بیش از حد واکنش نشان دهید. اینکه با هم زیاد صحبت کنید و متوجه شوید که در یک موقعیت قرار دارید، باعث می‌شود خیلی از تردید‌ها و سوءتفاهم‌های بین شما از بین برود.»
فلمینگ می‌گوید: «کار‌هایی را انجام دهید که هر دو به آن علاقه‌مند هستید و کار‌های انفرادی‌تان را به زمانی دیگر یا به شخصی دیگر واگذار کنید.»
فعالانه و با هوشیاری گوش کنید، سؤال بپرسید و پاسخ‌های همسرتان را تکرار کنید تا متوجه شود که به حرف‌هایش با دقت گوش کرده و برای آن اهمیت قائل هستید. در برابر این حس که می‌خواهید حرف خودتان را به کرسی بنشانید مقاومت کنید.

۲. بیش از قبل کار‌های خانه را انجام دهید
مطالعه‌ای که در ژوئیه سال ۲۰۱۵ در ژورنال مسائل خانوادگی منتشر شد، نشان داد که همکاری در کار خانه این حس را در زن ایجاد می‌کند که این رابطه عادلانه است. با توجه به چالش‌های عاطفی که ممکن است حاملگی ایجاد کند، انجام کار‌های بیشتر از سهم معمول‌تان در کارهای خانه مانند آشپزی کردن و تمیز کردن خانه در این ماه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
زنان باردار اغلب با تهوع صبحگاهی و خستگی روزانه روبرو هستند. خیلی از کار‌های روزمره که ساده به نظر می‌رسند، برای کسی که بیشتر روز خود را با احساس تهوع یا خستگی طی کرده باشد، می‌تواند سخت باشد. مهمتر از همه، این کار به شریک زندگی شما نشان می‌دهد که از نیاز‌های او آگاه هستید و می‌خواهید تمام تلاش خود را برای کمک به او انجام دهید.

۳. باهم یاد بگیرید
در اکثر موارد مادر است که وظیفه اصلی مراقبت از فرزند را به عهده خواهد داشت؛ با این حال هر دو شما والد هستید. بنابراین، برای رسیدن به یک نقطه نظر مشترک در مورد سبک فرزندپروری خود، سعی کنید با هم یاد بگیرید. مثلا می‌توانید به کلاس فرزندپروری بروید، بیاموزید که چگونه پوشک را عوض کنید، بطری شیر را آماده کنید، صندلی ماشین را به درستی نصب کنید و با هم خانه را برای آمدن عضو جدیدتان آماده سازید. به احتمال زیاد همسرتان از اینکه احساس می‌کند شریک زندگی او در این فرآیند با او همراه بوده و تنها یک مشاهده‌گر علاقه‌مند نیست، راضی و سپاسگزار خواهد بود.
در واقع تحقیقات منتشر شده در ژوئیه سال ۲۰۱۷ نشان داد که حمایت همسر در دوران بارداری می‌تواند توانایی زوجین در برقراری ارتباط و احساس با هم بودن را در آن‌ها تقویت کند. شما همچنین می‌توانید از والدینی که این روند را پشت سر گذاشته‌اند بیاموزید و یک تصویر از آنچه که در انتظارتان است، از زمان زایمان تا حضور بچه در خانه داشته باشید.
دکتر فلمینگ می‌گوید: «همان‌طور که همیشه می‌گویم، ما می‌دانیم چه چیزی را می‌دانیم و نمی‌دانیم چه چیزی را نمی‌دانیم. یک کلاس، یک دوره، یک کتاب، یک فیلم و هر چیز دیگری که بتوان از آن آموخت می‌تواند وسیله‌ای برای رشد شما باشد.»

۴- به او در داشتن چشم انداز مثبت کمک کنید
با توجه به تغییراتی که در طی بارداری در بدن اتفاق می‌افتد، غیر عادی نیست که یک زن احساس کند نخواستنی و غیرجذاب شده است. اگر همسرتان نسبت به بدنش احساس بدی دارد، به او اجازه دهید در این مورد آزادانه صحبت کند. شما این فرصت را دارید که به او کمک کنید تا بفهمد چرا چنین احساسی دارد و چه عواملی ممکن است به رفع آن احساسات کمک کند. اگر تغییرات جسمی شریک زندگی شما باعث شد احساساتش خارج از کنترلش باشد، به او یادآوری کنید که همیشه باردار نخواهد بود. به او کمک کنید زمانی را تصور کند که فرزندتان بزرگتر شده و او دوباره نسبت به بدنش احساس خوبی خواهد داشت. همچنین به او اطمینان دهید که در هر حالتی دوستش دارید.

۵. یک تیم باشید
تا جایی که ممکن است، شریک زندگی خود را هنگام مراجعه به پزشک و معاینات دوران بارداری همراهی کنید. از برنامه تولد فرزندتان آگاه باشید و به همسرتان در برنامه‌ریزی مرتبط با زایمان و بعد از آن کمک کنید. می‌توانید با هم در مورد روش‌ها و گزینه‌های زایمان مثلا زایمان طبیعی، زایمان در آب یا سزارین مشورت کنید و بعد نظر خود را با پزشک در میان بگذارید.
در همین حال، خانه خود را برای ورود عضو جدید و کوچک خود آماده کنید. همسر خود را در خرید لباس کودک راهنمایی کنید و با یکدیگر گهواره و رنگ اتاق کودک‌تان را انتخاب کنید. این آمادگی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها اغلب برای والدین سرگرم کننده است و شراکت در این تجربه‌های شیرین می‌تواند استرس را کاهش داده و صمیمیت بین شما را بیشتر کند.

وظایف مرد در دوران بارداری زن
۱- از همان ابتدا که خبر بارداری همسرتان را می‌شنوید خوشحالی خود را با خرید گل یا هدیه نشان دهید.
۲- اطلاعات خود را در مورد بارداری و تغییراتی که در بدن همسرتان رخ می‌دهد بالا ببرید.
۳- در هنگام رفتار با همسر باردار تغییرات خلقی همسرتان را درک کرده و برای بهبود آن سفر‌های کوتاه و ارتباطات اجتماعی که به آن علاقه‌مند است، ترتیب دهید.
۴- بدانید در سه ماهه اول بارداری احساس تهوع صبحگاهی و حساسیت به بو و طعم غذا‌ها بیشتر است، مواردی که برای همسرتان آزار دهنده است را از او دور کنید. بهتر است وظیفه تهیه صبحانه را در این دوران به عهده بگیرید.

۵- در سه ماهه دوم که تغییرات فیزیکی بدن در او ایجاد می‌شود، می‌توانید با هم به خرید رفته و لباس‌هایی بخرید که در آن احساس بهتری داشته باشد.
۶- در هنگام رفتار با همسر باردار نشان دهید حواستان به نیاز‌های روحی و تغذیه‌ای او هست.
۷- رابطه جنسی در دوران بارداری را قطع نکنید؛ مگر در شرایطی که پزشک شما را منع کرده باشد یا همسرتان تمایلی به آن نداشته باشد. در آن صورت نیز همسرتان را در آغوش گرفته و نوازش کنید تا ارتباط عاطفی شما کم نشود.
۸- همیشه در دسترس باشید و زود به خانه بیایید.
۹- اگر همسرتان دچار بی خوابی شده با هم فیلم تماشا کرده یا به موسیقی گوش دهید.
۱۰- با همسرتان به این نتیجه برسید که دختر یا پسر بودن بچه مهم نیست.
۱۱- کنترل کنید همسرتان دستورات پزشک را رعایت کرده و ویتامین‌های خود را مصرف می‌کند.
۱۲- اگر نمی‌خواهد اصرار نکنید به مهمانی بیاید یا از مهمانان پذیرایی کند.
۱۳- بدانید موقع درد زایمان چه کاری باید انجام دهید و همسرتان را هنگام زایمان همراهی کنید.
۱۴- از همسرتان سپاسگزاری کنید. 

منبع خبر : برگرفته از setare

اشتراک‌گذاری
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *