ورزش های مناسب برای تقویت اسپرم و قدرت باروری!

تحقیقات نشان داده اند که ورزش منظم باعث تولید تستوسترون می شود که از سلامت اسپرم و مایع منی محافظت می کند و باعث تقویت اسپرم می شود.

ورزش های مناسب برای تقویت اسپرم

پزشکان و متخصصان هنوز هم در مورد ورزش و اثرات آن بر روی هورمون تستوسترون در حال مطالعه اند, عوامل متعددی علاوه بر ورزش روی ترشح تستوسترون و تقویت اسپرم موثر است. اما یک چیز واضح است و آن این که شما برای رسیدن به فواید ورزش نیاز به استمرار و عادت به ورزش کردن دارید. در اینصورت ممکن است پس از ورزش، سطح تستوسترون افزایش یابد, منظور ورزش در مدت زمان طولانی م مستمر است.

گاهی اوقات ۱۵ دقیقه پس از ورزش و گاهی اوقات تا یک ساعت بعد از آن سطح تستوسترون افزایش می یابد. مطالعات متخصصانی که در مورد ورزش و اثرات آن بر روی مردان مسن انجام شده است نشان می دهد که این افزایش موقتی است, البته بسیاری مزیت های دیگر ورزش کردن برای سلامت افراد شناخته شده است.

برای مردانی که تستوسترون پایین دارند، ورزش کردن به ان میزان سطح این هورمون را افزایش نمی دهد که بتوانید تفاوت آن را احساس کنید اما در مردانی که سطح تستوسترون آن ها در مرز بین طبیعی و پایین است احتمالا اثر قوی تری می گذارد.

فعالیت فیزیکی ، مخصوصا تمرینات قدرتی ، می توانند سطح تستوسترون را افزایش دهند که می تواند میل جنسی در خانم ها و آقایان را افزایش دهد. با این حال بیش از حد ورزش کردن می تواند با کاهش تستوسترون تاثیر معکوسی داشته باشد.

تحقیقات جدید نشان داده آقایانی که به صورت مرتب ورزش هایی با شدت بالا انجام می دهند میل جنسی پایین تری دارند. در حالی که این نگرانی بالقوه برای ورزشکاران حرفه ای و یا دیگر کسانی که بدون ریکاوری مناسب، بیش از حد به خود فشار می آورند وجود دارد اما مسئله ای نیست که بسیاری از ما بخواهیم نگرانش باشیم. در مورد تاثیر رابطه جنسی بر ورزش، مدت ها گفته می شد که داشتن رابطه جنسی قبل از یک رقابت ورزشی می تواند باعث کاهش سرسختی و قدرت شود.

محققان، داشتن رابطه جنسی تا دو ساعت قبل از فعالیت ورزشی را بدون مشکل می دانند البته اگر این رابطه روی کمبود خواب فرد تاثیر نگذارد. حتی گفته می شود رابطه جنسی با آرامش دادن به فرد باعث می شود عملکرد بهتری نیز داشته باشد. اما همچنان موارد زیادی هست که نیاز به آزمایش دارد، از جمله تفاوت تاثیر رابطه جنسی روی عملکرد ورزشی در مردان و زنان. به نظر می رسد تاثیر رابطه جنسی روی فعالیت فیزیکی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. اگر برایتان سوال است که آیا رابطه جنسی نیز می تواند به عنوان یک ورزش به حساب بیاید، باید گفت بستگی به مدت زمان و شدت آن دارد. در یک تحقیق که روی افراد بالغ جوان صورت گرفت، محققان دریافتند رابطه جنسی دقیقه ای سه تا چهار کالری می سوزاند ( میزان کالری که مردان می سوزانند بیشتر است ). برای بیشتر افراد، رابطه جنسی آنقدر طول نمی کشد که بخواهد میزان کالری خیلی زیادی را بسوزاند. در یک تحقیق میزان کالری سوزی یک رابطه جنسی معمول را با ۳۰ دقیقه تمرین روی تردمیل با سرعت متوسط مقایسه کردند. میزان کالری که روی تردمیل سوزانده شد، بیش از سه برابر رابطه جنسی بود.

ورزش های مناسب برای تقویت اسپرم

تمرین های استقامتی و مقاومتی (مانند وزنه برداری) هر دو باعث افزایش سطح تستوسترون و تولید و تقویت اسپرم خواهند شد.

بلند کردن وزنه یا انجام سایر تمرینات قدرتی اثر بیشتری بر روی ترشح تستوسترون شما دارد، راهکارهای زیر به شما کمک می کند تا ورزش های شما اثر بیشتری بر روی ترشح این هورمون داشته باشد:

•استفاده از تمام عضلات, به عنوان مثال یک حرکت ورزشی که عضلات بیشتری را درگیر کند بیشتر از حرکتی که تنها عضله دوسر را به کار گیرد می تواند سبب افزایش ترشح هورمون شود.
• بالا بردن وزنه های سنگین تر به جای انجام تکرار حرکت با وزنه های سبک.
• در طول تمرین خود از دوره های استراحت کوتاه تری استفاده کنید .

با این حال شما باید یک برنامه ورزشی که هم شامل حرکات ایروبیک و انعطاف پذیری باشد و هم قدرتی داشته باشید به طوری که بتواند به سلامت کلی بدن شما کمک کند.

افراط در تمرین می تواند نتیجه معکوس داشته باشد یک ورزشکار حرفه ای ممکن است نتواند یک قطره هم به تستوسترون بدنش بیافزاید در حالی که در یک ورزشکار مبتدی این امر ممکن است. این وضعیت نشانه آن است که آنها در حال آسیب رساندن به بدن خود هستند, در این موارد بدن آنها بیشتر از تستوسترون "کورتیزول بالا "که یک هورمون استرس است ترشح می کند و افزایش کورتیزول می تواند با کاهش تستوسترون مرتبط باشد .

نشانه های افراط در تمرین شامل:
• درد بیش از حد
• مشکل دوره نقاهت بعد از تمرینات
• مشکل خواب
• کم شدن عملکرد و توان

چیزی که می خورید بیشتر از دور کمر روی بدن تان تاثیر می گذارد، ممکن است روی مایع منی شما هم تاثیر گذار باشد. بر اساس گزارش منتشر شده در مجله تولید مثل انسان (Human Reproduction)،مردانی که اسید چرب امگا۳ بیشتری مصرف می کنند مایع منی با کیفیت تری نسبت به افرادی دارند که امگا۳ مصرف نمی کنند. همچنین مصرف مقدار زیاد چربی های اشباع باعث کیفیت پایین مایع منی نسبت به مردانی می شود که چربی اشباع کمتری مصرف می کنند.

به گفته دکتر جیل آتامان ( Jill Attaman ) که همزمان با انجام این تحقیق در بیمارستان مرکزی ماساچوست و به عنوان مدرس دانشکده پزشکی هاروارد مشغول به کار بود، نمی توان گفت که هریک از این ها مستقیما تاثیری روی کیفیت اسپرم می گذارند، فقط یک ارتباط را باید تایید کرد. روزی می رسد که شما خواهان بچه دار شدن خواهید شد و می خواهید که مایع منی شما در بهترین حالت ممکن باشد. بنابراین با استفاده از این نکات و چند قدم ساده می توانید اسپرم خود را قوی و سالم نگه دارید.

رفتن به باشگاه اسپرم شما را سالم نگه می دارد
شما احتمالا برای حفظ سلامت قلب تان و ساختن سیکس پک به باشگاه می روید. ولی با هر دمبلی که می زنید به این شناگران حرفه ای کمک می کنید قوی تر شوند. تحقیقات نشان داده اند که ورزش منظم باعث تولید تستوسترون می شود که از سلامت اسپرم و مایع منی محافظت می کند.

دوری از اماکنی که پر از دود سیگار هستند اسپرم شما را سالم نگه می دارد
البته شاید شما سیگار نکشید. ولی شخصی که کنارتان در حال سیگار کشیدن است چه؟ مشخص شده که او ممکن است شانس بچه دار شدن شما را کاهش دهد. یک مطالعه روی موش ها نشان داد که اگر در معرض دود سیگاری که شخص دیگر می کشد قرار بگیرید این دود به DNA اسپرم آسیب می رساند و این جهش های ژنتیکی به نوزادان موش منتقل می شود. اهمیتی به اسپرم جهش یافته موش ها نمی دهید؟ ولی باید اهمیت بدهید، محققین می گویند که اطلاعات جمع آوری شده از موش ها شواهد قانع کننده ای مبنی بر ایجاد اثر مشابه دود روی انسان داشته است.

سرد نگه داشتن اندام تناسلی اسپرم شما را سالم نگه می دارد
قرار دادن لپ تاپ روی پا یا نشستن روی صندلی گرم اتومبیل، اساسا هر چیزی که حرارت مستقیم به اسکروتوم scrotum (توده ای در کیسه بیضه) وارد کند، می تواند شناگران شما را جزغاله کند.

منبع خبر : تهیه و گردآوری از نی نی نما

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *