واکسن آنفولانزا در سه ماهه اول بارداری و احتمال سقط جنین؟!

ماه دوم بارداری هستم و وقتی سرما می خورم و آنفولانزا می گیرم خیلی حالم بد میشه. اگر واکسن آنفولانزا بزنم ممکنه خطری برای جنین داشته باشه؟ مثلا ممکنه احتمال سقط جنین را بالا ببرد؟

واکسن آنفولانزا در سه ماهه اول بارداری باعث سقط جنین نمی شود؛ اما با مشورت پزشک این واکسن را تزریق کنید.

در واقع، بهتر است که افراد از اواخر شهریور یا اوایل مهر، واکسن را تزریق کنند. زیرا چهار هفته بعد از تزریق واکسن نیاز است تا سطح ایمنی ایجاد شود. بنابراین قبل از آغاز فصل سرد سال باید تزریق را انجام داد.

تزریق این واکسن باید قبل از شروع فصل سرما انجام شود. در کشور ما این تزریق از اواخر شهریور با ورود واکسن به کشور آغاز می‌شود. البته اگر تزریق در این زمان انجام نشود، در هر زمان دیگری نیز قابل انجام است. 

تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری بی‌خطر است و واکسن ویروس غیرفعال آنفولانزا را می‌توان به تمام زنان باردار در هر مرحله از سه ماهه بارداری تزریق کرد. این واکسن همچنین برای زنانی که به‌تازگی زایمان کرده‌اند و زنان شیرده بی‌خطر است، البته در صورتی که قبلا در دوران بارداری واکسن آنفولانزا دریافت نکرده باشند.

آیا تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری عوارض جانبی در پی دارد؟
براساس مطالعات بسیاری که در این زمینه انجام شده است، دریافت واکسن آنفولانزا در دوران بارداری نه برای زنان و نه برای نوزادان آن‌ها مضر نیست. گرچه طبق این مطالعات، دریافت واکسن آنفولانزا سبب افزایش خطر سقط جنین نمی‌شود، با این حال، به زنان باردار توصیه می‌شود، بعد از مشورت با پزشک خود، اقدام به دریافت واکسن آنفولانزا در دوران بارداری کنند.

عوارض جانبی تزریق این واکسن می‌تواند شامل دردناکی گلو، قرمزی، تورم، حالت غش و تشنج، سردرد، تب، درد مفاصل، حالت تهوع و خستگی مضاعف باشد. این عوارض جانبی درست بعد از تزریق واکسن در فرد ظاهر می‌شود و یک تا دو روز طول می‌کشد.

زنان باردار باید واکسن آنفولانزا را در چه مکان هایی دریافت کنند؟
پزشکان متخصص جراحی زنان و زایمان دریافت واکسن آنفولانزا را به تمام زنان بارداری که به آن‌ها مراجعه می‌کنند توصیه می‌کنند و تزریق این واکسن را در مطب یا درمانگاه انجام می‌دهند. در صورتی که تزریق واکسن آنفولانزا در مطب پزشکان انجام نمی‌شود، متخصصان زنان و زایمان و سایر بخش‌های مراقبتی زایمان باید بیماران خود را به سایر بخش‌های درمانی، داروخانه یا مراکز انجام واکسیناسیون ارجاع دهند تا اطمینان حاصل شود که زنان باردار به واکسن آنفولانزا دسترسی دارند.

در صورت حساسیت شدید به تخم مرغ چه اتفاقی می افتد؟
آیا می‌دانستید افرادی که حساسیت شدید و خطرناکی به تخم‌مرغ دارند نباید به هیچ وجه واکسن آنفولانزا، چه در دوران بارداری و چه غیر بارداری، دریافت کنند؟

این حساسیت شامل حساسیت به هر نوع مؤلفه در واکسن می‌شود که از پروتئین موجود در تخم‌مرغ تهیه شده است. بیشتر افرادی که نسبت به تخم پرندگان حساسیت دارند می‌توانند واکسن آنفولانزا را، بدون تحت نظر قرار گرفتن به مدت ۳۰ دقیقه بعد از تزریق، دریافت کنند. اما اگر حساسیتشان شدید است، باید با پزشک خود در مورد امکان واکسینه شدن در محیطی با مراقبت‌های پزشکی برای بستری شدن یا درمان سرپایی صحبت کنند. همچنین، لازم است متخصص سلامت نیز حضور داشته باشد تا بتواند واکنش حساسیت‌زای شدید این افراد را تشخیص دهد و آن را درمان کند یا به طور کل این افراد را از واکسینه شدن برحذر دارد.

واکسن آنفولانزای فاقد تیمروسال (thimerosal) چیست؟

تیمروسال ماده نگه‌دارنده بر پایه جیوه است که در آمپول‌هایی محتوی دوز چندگانه واکسن آنفولانزا یافت می‌شود. هیچ سند علمی وجود ندارد که ثابت کند واکسن‌های حاوی ماده تیمروسال سبب بروز مشکلات مربوط به سلامتی یا رشد در فرزندان مادرانی می‌شود که در دوران بارداری‌شان واکسن آنفولانزای حاوی ماده تیمروسال دریافت کرده‌اند.

«فاقد تیمروسال» به معنای این است که واکسن حاوی ماده نگه‌دارنده نیست و ترکیبات واکسن‌های آنفولانزای فاقد ماده تیمروسال برای استفاده موجود است.

منبع خبر : مطلب تکمیلی از koodaket

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *