هورمون رشد در چه ساعتی ترشح میشود؟!/ تاثیر خواب بر رشد کودک

خواب کافی و به موقع یکی از مهمترین عوامل برای افزایش قد است . زیرا اوج ترشح هورمون رشد از ساعت ۲۲ تا ۲۳ شب است. پس به خانواده‌ها توصیه می‌شود حتما” به ساعت خواب فرزندان خود توجه ویژه‌ای داشته باشند. در غیر این صورت از ترشح هورمون رشد محروم خواهند بود. بهترین ساعت برای خواب کودکان ساعت ۱۰ شب می باشد.

دکتر محمد زارع نیستانک گفت: کودکانی که سن آن ها کمتر از ۵ سال می باشد به طور میانگین در طول روز باید بین ۱۰ تا ۱۴ ساعت بخوابند تا فرآیند رشد آن ها به صورت طبیعی و کامل صورت گیرد.

یکی از مهم ترین فاکتور ها که در رشد و سلامتی کودک بسیار موثر است، خواب کافی و کامل می باشد و والدین نیز برای این که فرزندی سالم و سلامت داشته باشند باید این مسئله را جدی بگیرند.

مقدار خواب مورد نیاز در شبانه روز در کودکان زیر ۵ سال به طور متوسط ۱۰ تا ۱۴ ساعت و در کودکان ۶ تا ۱۳ ساله ۹ تا ۱۱ ساعت و در نوجوان ۱۴ تا ۱۷ ساله ۸ تا ۱۰ ساعت است.

والدین باید برنامه ریزی خواب کودک را هر شب و در یک زمان خاص اجرا کنند و این برنامه در نهایت به اتاق خواب کودک منتهی شود.

همچنین والدین توجه داشته باشند که گرمای زیاد می‌تواند، مانع از خواب مناسب کودک شود بنابراین لازم است، سعی کنند آخرین وعده غذای کودک، سبک باشد و تغذیه او را در زمان مناسبی، حداقل یک ساعت پیش از خواب انجام دهند و قبل از خواب برای کودک کتاب بخوانند.

تماشای فیلم‌های ترسناک، مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانع از خواب راحت می‌شود.

قبل از خواب نوجوان زمانی را به گفتگو با او اختصای دهید تا از دغدغه های ذهنی اش برای شما صحبت کند. در صورتی که نوجوان از اتفاقاتی که در طول روز داشته با والدینش صحبت کند، باز ذهنی مضاعفی را که داشته، برداشته و می‌تواند خوابی آرام داشته باشد.

خواب عبارت است ازعدم توانایی ارادی درکنترل محیط فیزیکی و کاهش یا فقدان سطح هوشیاری، تعلیق نسبی ادراکات حسی و غیرفعال شدن تقریباً تمام عضلات ارادی در زمان استراحت به‌طوری‌که فعالیت بدن و ذهن تغییر کرده و توهم‌های بینایی جایگزین تصاویر واضح واقعی بشوند.

عوارض کم خوابی کودک
خواب کودک، با رشد قد او ارتباط دارد، قد کودک شما متاثر از کمبود خواب کافی خواهد بود، بعضی از کودکان به طور طبیعی نمی توانند هورمون کافی تولید کنند که نبود خواب کافی این موضوع را بدتر میکند، این موضوع می تواند منجر به شرایطی که به اسم نقص هورمون رشد شناخته شده است شود که این نقص می تواند تاثیری قوی بر قلب و شش بگذارد و یا عملکرد سیستم را مصون نگه دارد، لذا به ساعات و میزان خواب کودک توجه بیشتری کنید.

در صورت کمبود خواب کودک ، هورمونی که گرسنگی و اشتها را کنترل میکند می تواند متاثر شود و باعث پرخوری کودک و استفاده ی او از غذاهای پرکالری شود، مورد دیگر اینکه کمبود خواب کودک می تواند بر هضم کردن این غذاها، رها سازی انسولین پایدار که به هپاتیت نوع ۲ ربط دارد تاثیر بگذارد.

کمبود خواب کافی در شب همچنین بر مهارت های حرکتی و تمرکز در طول روز تاثیر میگذارد به طوری که منجربه اتفاقات و مشکلات رفتاری بیشتر و عملکرد ضعیف در مدرسه می شود.

اطمینان حاصل کردن از خواب کودک
اکثر کودکان بیشتر از آنچه پدر و مادرشان فکر میکنند به خواب احتیاج دارند. علامت هایی که نشان می دهد خواب کودک شما کافی نبوده ، شامل بد خلقی و بی حالی در روز، مشکل در تمرکز کردن و نمره های بد و نیز به سختی بیدار شدن در صبح می شود.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. بچه های الان ماشاالله تا پدر مادر را خواب نکنن نمی خوابن دختر من هر چقدر هم خسته باشه جلو خودشو نگه می داره و نمی خوابه . شما مامانا راه حلی دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *