هزینه آی یو آی در سال ۹۸ چقدر است؟!

هزینه آی یو آی در سال ۹۸ بطور کلی حدود یک میلیون و هفتصد هزار تومان است که ۷۰۰ هزار تومان آن صرف ویزیت، سونوگرافی، آزمایشات و داروها می شود و یک میلیون تومان آن روز عمل دریافت می گردد…

به توصیه پزشک باید از روش آی یو آی برای بارداری استفاده کنم. سوالم اینه که هزینه آی یو آی در سال ۹۸ حدود چند میلیون هست؟

هزینه آی یو آی در سال ۹۸ بطور کلی حدود یک میلیون و هفتصد هزار تومان است که ۷۰۰ هزار تومان آن صرف ویزیت، سونوگرافی، آزمایشات و داروها می شود و یک میلیون تومان آن روز عمل دریافت می گردد.

هزینه آی یو آی در سال 98

آی یو آی یکی از روش‌های کمک باروری
ممکن است به‌تنهایی یا به همراه تحریک تخمدان با دارو، برای درمان نازایی استفاده شود. تزریق اسپرم شسته شده به داخل رحم یا هرجایی بالاتر از سوراخ داخلی دهانه رحم را ، آی یو آی می‌نامیم .

چرا عمل آی یو آی؟
این روش ممکن است به تنهایی یا با تلفیق روش‌های دیگر ، برای کمک به زوجین نابارور ، به دلایل زیر استفاده شود : الف ) علت مردانه: کاهش در تعداد و حرکت اسپرم – جراحی و صدمه – انزال رو به عقب (رتروگراد) – بیماری‌های سیستمیک مثل دیابت – مشکل جنسی

ب) علل زنانه: pct (آزمایش پس از نزدیکی) ضعیف – تنگی شدید دهانه رحم به دلیل منجمد یا سوزاندن زخم دهانه رحم _ مشکلات جنسی مثل واژینیسموس کاهش می‌دهند به امید اینکه احتمال حاملگی آنان زیاد شود.

عمل آی یو آی روشی بدون درد و سریع می‌باشد و حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌برد. ابتدا یک نمونه اسپرم از مرد گرفته می‌شود. این نمونه ممکن است داخل آزمایشگاه یا در منزل انجام شود. درهرصورت در عرض کمتر از نیم ساعت باید به آزمایشگاه برسد. سپس مایع منی در آزمایشگاه، آنالیز می‌شود . اسپرم‌های سالم و پرتحرک جدا می‌شوند. سپس این اسپرم‌های پرتحرک، در اختیار پزشک قرار می‌گیرد تا تزریق داخل رحمی را انجام دهد . اسپرم‌های جداشده توسط یک سرنگ مخصوص بنام کاتتر IUI که دارای سر پلاستیکی و بلندی دارد از راه واژن و دهانه رحم به داخل رحم منتقل می‌شوند. تست حاملگی بین ۱۴ – ۱۶ روز پس از IUI انجام می‌شود.

برای انجام عمل آی یو آی باید:
۱- لوله‌های رحمی باز باشد. ۲- تعداد اسپرم‌ها حداقل ۵ میلیون در میلی‌لیتر باشد.

آیا انجام آی یو آی درد دارد؟
غالباً خانم‌هایی که آی یو آی می‌کنند ، قبلش یک عکس رنگی از رحم گرفته‌اند. درد آی یو آی به‌هیچ‌عنوان در حد عکس رنگی نیست. می‌توان آن را به پاپ اسمیر تشبیه کرد! البته قبل و بعد آی یو آی ، به دلیل ورود اسپرم و احتمالاً مصرف داروها، دردهای خفیف زیر شکم طبیعی است .

میزان موفقیت در IUI چقدر است؟
در کل بسته به وضعیت اسپرم و تخمک و محیط شیمیایی رحم و ضخامت اندومتر و ..، میزان موفقیت آی یو آی، حدود ۳۰ درصد در هر دوره می‌باشد.

برای افزایش موفقیت آی یو آی (IUI) چه کنم؟
خب عوامل زیادی بر موفقیت آی یو آی دخیل هستند . بسیاری از آن‌ها از عهده ما خارج‌اند . اما با رعایت نکات زیر ، می‌توانیم موفقیت آی یو آی را افزایش دهیم : رژیم غذایی خوب – تمرینات ورزشی و نرمشی – پرهیز از دخانیات و الکل و کاهش مصرف کافئین – وزن نرمال – دوری از استرس – کاهش تماس با مواد شیمیایی توجه کنید که استحمام آقایان با آب داغ و یا حمام داغ و یا حتی پوشیدن لباس‌های تنگ ، سلامت اسپرم‌ها را تحت تاٌثیر منفی قرار می‌دهد. هم‌چنین مصرف بعضی آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند بروی کیفیت اسپرم‌ها تأثیر منفی بگذارد، بنابراین پزشکتان را در این رابطه مطلع سازید.

تا چند بار می‌شود آی یو آی انجام داد؟
معمولاً ۳ دوره عمل IUI تجویز می‌شود که در شرایط خاص، ممکن است تعداد این دوره‌ها افزایش پیدا کند. ولی حداقل سه دوره برای گرفتن جواب ضروری است. اگرچه بسیاری از بیماران در همان دفعه اول نتیجه گرفته و باردار می‌شوند.

بهترین زمان انجام IUI کی است؟
بهتر است آی یو آی ، حدود ۶-۱۲ ساعت قبل از تخمک‌گذاری انجام شود. حدوداً ۳۶ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق آمپول Hcg . اگرچه در موارد ناباروری به علت مشکل مردانه برخی پزشکان عقیده دارند که بهترین زمان انجام آی یو آی، بعد از تخمک گذاری است.

آیا بعد از انجام آی یو آی، باید استراحت مطلق باشم؟
خیر . به‌هیچ‌وجه . اگرچه اکثر پزشکان ترجیح می‌دهند برای نیم تا یک ساعت به حالت درازکش بعد از آی یو آی باقی بمانید. اما هیچ نیازی به استراحت مطلق در منزل نیست. فقط بهتر است فعالیت‌های سنگین نداشته باشید. همین.

می‌ترسم بعد از آی یو آی ، اسپرم‌ها بیرون بریزند!
نگران نباشید ! اگر بعد از آی یو آی احساس رطوبت و حتی ریزش ترشح می‌کنید، غالباً به دلیل وضعیت هورمونی بدن تون و ورود کاتتر و … هست.

آیا می‌توانم بعد از آی یو آی نزدیکی کنم؟
بله . هیچ منعی وجود ندارد. حتی گاهی این مسئله به شما توصیه هم می‌شود ! (البته در آی یو آی تعیین جنسیت، خیر )

آیا خودم می‌توانم در منزل آی یو آی کنم؟!
گاهی برخی خانم‌ها سؤال می‌کنند آیا خودم می‌توانم با سرنگ یا هر چیز دیگری اسپرم را وارد رحم کنم! خیر، در آی یو آی، یک کاتتر، از وسط دهانه رحم شما عبور داده می شه تا اسپرم دقیقاً داخل حفره‌ی رحم تخلیه شود. شما به این مکان دسترسی نخواهید داشت.

خونریزی و لکه بینی بعد از آی یو آی؟
به دلیل انجام پروسیجر آی یو آی ، لکه بینی شایع هست. اما اگر میزان آن از حد یک خونریزی ساده، بیشتر شد حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

چند روز بعد از آی یوآی لانه گزینی رخ می‌دهد؟
بعد از آی یو آی (بسته به روز تخمک‌گذاری ) از ۹ تا ۱۲ روز ممکن است طول بکشد تا روند لانه گزینی تکمیل شود.

خطرات آی یو آی
در واقع، جالب است بدانید بارداری به روش IUI هیچ خطری برای جنین و مادر ندارد! بلکه ممکن است فوایدی هم داشته باشد. ازجمله اینکه اسپرم‌های سالم و فعال برای لقاح انتخاب می‌شوند. اما به‌هرحال، در این روش‌ها خصوصاً اگر با تحریک تخمک‌گذاری همراه باشد، می‌توان گفت که به میزان کمی، ریسک بارداری خارج رحمی و بارداری ۲ و چند قلویی افزایش خواهد داشت.

پیگیری‌های بعد از آی یو آی
یک تا هفت روز بعد از انجام IUI به دلیل تعیین اینکه آیا تخمک‌گذاری خوب انجام‌شده یا نه، پروژسترون خون اندازه‌گیری می‌شود که باید بیشتر از ۱۵ ng/ml باشد. به دلیل آنکه لانه گزینی ۶ الی ۱۲ روز بعد از تخمک‌گذاری رخ می‌دهد بنابراین ۲ هفته پس از IUI ، باید تست خون حاملگی (بتا ) انجام شود.

مراقبت‌های پس از عمل IUI
• – استراحت مطلق نیم ساعت پس از عمل روی تخت • – انجام مراقبت شب بعد از عمل به‌صورت کاهش فعالیت‌های روزانه • – استراحت نسبی تا نتیجه آزمایش مشخص شود.(فقط خودداری از کارهای سنگین و پله و . ). • – پرهیز از مصرف غذاهای نفاخ و استفاده بیشتر از میوه‌ها و سبزیجات

اشتراک‌گذاری
5 نظر
 1. هزینه ای وی اف ۹۸

 2. روش IUI:
  در این روش مایع منی مرد گرفته می شود و بعد از شست و شو در فضای آزمایشگاهی و جداسازی اسپرم های فعال و سالم و تحریک تخمک گذاری به رحم منتقل می شود. در این شیوه از آنجا که تحریک تخمکگذاری با سونوگرافیهای متعدد در روزهای متوالی یا با اندازهگیری هورمونهای جنسی موجود در ادرار مشخص میشود و متناسب و همزمان با ورود اسپرم این اتفاق انجام میشود، بنابراین احتمال بارداری و باروری زیاد است.
  این روش بدون درد می باشد و نسبت به روش های دیگر بسیار ساده تر و کم هزینه تر می باشد.در این روش بسیار حایز اهمیت می باشد که سلامت لوله های رحمی خانم و مسدود نبودن آن ها مورد بررسی قرار گیرد.در این روش تخمک گیری از خانم انجام نمی شود و تلقیح در داخل خود رحم به صورت طبیعی انجام می شود.به طور کلی هدف از انجام آی یو آی (IUI) ، افزایش تعداد اسپرم‌هایی است که به لوله‌های فالوپ محل باروری تخمک می‌رسند و به این ترتیب احتمال باروری را بالا می‌برند.

 3. شانس موفقیت آی یو آی در چه حالتی بالاتر است؟
  روش آی یو آی در حالتی که ناباروری مرد خفیف تا متوسط است بهتر جواب می‌دهد. برای حالتی که ناباروری مرد شدید است آی وی اف انتخاب بهتری است و احتمال موفقیت آن بیشتر است. اگر از اسپرم اهدایی استفاده می‌شود (اسپرم اهدایی از نظر بعضی مراجع حرام است) در این صورت آی یو ای گزینه خوبی است. به خصوص اگر ناباروری زن خفیف بوده یا اصلا او دچار ناباروی نیست.
  اگر موکوس سرویکس عامل ناباروری است آی یو آی گزینه مناسبی است. فرض می‌شود که بعضی از عوامل ناباروری توجیه نشده به موکوس مربوط می‌شوند. البته سایر عوامل مثل نازایی مرد و سن زن نیز باید مد نظر قرار گیرد.
  همچنین مطابق بعضی از پژوهش‌ها، اگر ۴ سال یا کمتر برای بارداری اقدام کرده باشید شانس موفقیت شما با روش آی یو آی بیشتر است. نتایج یک مطالعه نشان داد نرخ موفقیت آی یو آی برای زوج‌هایی که کمتر از ۶ سال است برای بارداری اقدام کرده‌اند به طور متوسط ۱۴٫۲ درصد و آنهایی که زمان بیشتری را صرف کرده‌اند، ۶٫۱ درصد است.

 4. هزینه آی یوآی چقدرتمام میشه

 5. ۱.۷۰۰؟!کجا اونوقت؟! من ۱۴۰۰ فقط پول آزمایش دادم ۶۰۰ دارو تا الان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *