نکات مهم برای انتخاب کفش و لباس/ خرید کردن اصلا آسان نیست!

لباس خریدن اصلا آسان نیست
هرچه به نوروز نزدیك‌تر شویم قیمت لباس و كفش بالاتر می‌رود، اجناس فروشگاه‌های خرید پوشاك گران‌تر می‌شوند و امكان پرو لباس برایتان دشوارتر خواهد شد. خوشبختانه خیلی از فروشگاه‌ها تقریبا از یكی دو ماه پیش، پوشاك نوروزی‌شان را برای مشتری‌های دور اندیشی كه نمی‌خواهند شب عید سرگردان باشند، آماده كرده‌‌اند.
در خرید لباس یادتان باشد كه حتما آن را به تن‌تان امتحان كنید. خیلی از ما تصور درستی از اندازه‌های مان نداریم برای مثال برخی افراد چاق خودشان را لاغرتر از آنچه هستند می‌بینند و لاغرهایی هم هستند كه گمان می‌كنند چاق هستند! بهتر است حتما با یك آشنای با سلیقه خرید بروید و یادتان باشد هیچ فروشنده‌ای به شما نمی‌گوید لباس به تن‌تان زار می‌زند آنها می‌خواهند كالایشان را به هر قیمتی شده بفروشند و بنابراین از چیزی كه شما پوشیده‌اید تعریف می‌كنند و در این شرایط شما به كسی كه درباره آنچه پوشیده‌اید نظری واقعی بدهد نیاز دارید.
در خرید لباس برای كودكان این نكته را به یاد داشته باشید كه آنها معمولا برای اثبات توانمندی‌هایشان اصرار می‌كنند خودشان لباس‌شان را به تن كنند پس اگر می‌خواهید لباسی پر از دكمه و بند‌های عجیب و غریب كه به هم گره می‌خورند بخرید باید انتظارهای طولانی را برای این كه كودك‌تان بتواند آن را بپوشد را بپذیرید.

شایسته‌تر آن است كه لباس كودكان عكس چاپی قهرمان‌های فیلم‌ها یا كارتون‌های مشهور را نداشته باشد، چرا كه بنابر گفته روان‌شناس‌ها، رفتارهای خشن این قهرمان‌ها كه اغلب از كشور خودمان نیستند باعث می‌شود خشونت در نظر كودكان امری عادی تلقی شود.

پوست بچه‌ها حساس و لطیف است پس در انتخاب جنس لباس‌شان دقت كنید و پوشاكی را برایشان در نظر بگیرید كه الیاف طبیعی داشته و فاقد نایلون باشد. به بچه‌ها حق انتخاب بدهید. از آنها بپرسید كه آیا لباس‌شان را می‌پسندند یا نه؟ برای خرید پوشاك نوزادان نیز فراموش نكنید كه آنها به سرعت بزرگ می‌شوند و اگر لباسی كاملا اندازه برایشان بگیرید ممكن است تا ماه آینده كمی‌ برایشان تنگ‌شده باشد و به همین دلیل باید پوشاك‌شان را كمی ‌بزرگ‌تر انتخاب كنید.

بهتر است كف كفش آج‌دار باشد تا احتمال لیزخوردنتان را كاهش بدهد. كفش‌های بنددار یا چكمه‌هایی كه ساق‌های بلند و زیپ‌دار دارند برای عید دیدنی مناسب نیستند
برای كودكان چند دست لباس كه روی هم پوشیده شوند از یك دست لباس گرم بهتر است. دلیلش هم این است كه وقتی به مهمانی می‌روید محیط خانه گرم‌تر از محیط بیرون است و شما می‌توانید لباس رویی را از تن كودك خارج كنید و هنگام خارج شدن از خانه بار دیگر آن را تنش كنید تا سرما نخورد.

بهترین كفش، كفشی است كه پاشنه‌ای متوسط (تقریبا ۲ سانتی‌متری) دارد و نوكش گرد است و به پنجه‌ها آسیب نمی‌زند. در خرید كفش به این نكته دقت داشته باشید كه پاشنه‌اش زیاد بلند نباشد و اگر اصرار دارید كفش پاشنه بلند بپوشید دست‌كم آن را پهن و یكدست انتخاب كنید تا بهتر بتوانید تعادل‌تان را حفظ كنید.

بهتر است كف كفش آج‌دار باشد تا احتمال لیزخوردنتان را كاهش بدهد. كفش‌های بنددار یا چكمه‌هایی كه ساق‌های بلند و زیپ‌دار دارند برای عید دیدنی مناسب نیستند. تصور كنید كه هر بار به مهمانی می‌روید ناچار باشید بخشی از وقت‌تان را جلوی در خانه صاحبخانه به بازكردن یا بستن بند‌های كفش‌تان یا بالا یا پایین كشیدن زیپش بگذرانید!

می‌دانید چرا مراكز خرید كفش معمولا شب‌ها شلوغ‌تر از روزها هستند؟ دلیلش این است كه مردم می‌خواهند در ساعات پایانی روز كفش بخرند تا به این ترتیب با احتساب ورم كردن پاهایشان در این ساعات، كفشی با اندازه مناسب برای خود انتخاب كنند.
به عبارت دیگر اگر روز كفش بخرید ممكن است در شب، وقتی پاهایتان در اثر پیاده‌روی ورم می‌كنند، حس كنید كفش‌ها پاهایتان را می‌زنند و برایتان كوچك شده‌اند.

در خرید كفش برای كودكان، فقط به سایز پایشان توجه نكنید، چرا كه ممكن است قالب‌های مختلف با وجود سایزهای ظاهرا یكسان اندازه‌های متفاوتی داشته باشند.

كودكان نمی‌توانند دقیقا تشخیص بدهند كه آیا كفشی اندازه‌شان هست یا نه. این وظیفه شماست كه نوك كفش را لمس كنید تا بفهمید آیا فضای خالی جلوی كفش وجود دارد یا كفش تنگ است و به انگشت‌های پای شان فشار می‌آید؟ و… .
هرگز حرف فروشنده‌ای را كه می‌گوید كفش كوچك‌تر بردارید چون به مرور زمان جا باز می‌كند نپذیرید! در نظر داشته باشید كه كفش‌های روباز برای بچه‌ها چندان مناسب نیستند و آنها نمی‌توانند تعادل‌شان را با این نوع كفش‌ها حفظ كنند. كفش‌های پاشنه‌دار هم برای دختربچه‌های كم سن و سال مضر هستند و ممكن است باعث پیچیدن مچ پا یا زمین خوردن‌شان شوند.

هنگام خرید لباس به این نکات توجه داشته باشید:

کیفیت پارچه: کیفیت پارچه و دوخت آن باید طوری باشد که لباس، مدت زمان معقولی عمر کند. پیش از خرید، به بافت و مرغوبیت پارچه لباس توجه کنید. یکی از نشانه های پارچه خوب این است که هر دو روی آن از یک کیفیت واحد برخوردار است. هر چه بافت پارچه نرم و در عین حال مقاوم باشد، ارزش آن هم بالاتر است. پارچه هایی که دارای درصدی مواد پلاستیکی هستند اگر چه عمر طولانی تری دارند اما با پوست سازگاری خوبی نداشته و به خصوص در آب و هوای گرم باعث تعریق زیاد و عرقسوز شدن پوست می شوند. برخی پارچه ها نیز بعد از یک بار شستن ممکن است کمی کوتاه تر شوند که باید در این مورد از فروشنده سوال کنید.

اندازه و رنگ لباس: اگر می خواهید لباسی که انتخاب می کنید، دوام زیادی داشته باشد، دور لباس های چسبان و تنگ را خط بکشید. البته لباس نباید خیلی هم بزرگ تر از سایز معمول شما باشد. به رنگ لباس هم دقت کنید که از نوع ثابت باشد تا مبادا با چند بار شستشو بی رنگ شود. پارچه لباس هم باید به گونه ای باشد که آب نرود و یا سریع چروک نشود.

لباسی برای دیابتی ها: توصیه می شود بیماران دیابتی از لباس هایی با جنس نرم و لطیف استفاده کنند. بهتر است در البسه این دسته از بیماران، از دکمه و قلاب کمتر استفاده شده باشد تا فشار حاصل از آن باعث آسیب رساندن به پوست نشود. همچنین کسانی که دچار حساسیت های پوستی هستند باید حتی الامکان از لباس های نخی و راحت استفاده کنند. لباس های تنگ و چسبان نیز حساسیت های پوستی را تشدید می کنند.

لباسی برای لاغرها: اگراندامی بلندتر و باریک تر از حد متعارف دارید و می خواهید لاغری تان زیاد به نظر نیاید، از لباس هایی استفاده کنید که چسبان نیستند و به صورت آزاد روی بدنتان حرکت می کنند. بهتر است جنس لباس تان پنبه ای یا نخی و بافت آن ریز باشد.
اگر کوتاه قد و لاغرید، بهتر است محور انتخاب لباس های خود را بر مبنای یک رنگ روشن و یا ترکیبی از چند رنگ روشن نزدیک به هم، قرار دهید. پارچه هایی که دارای طرح های عمودی هستند، می توانند گزینه های خوبی برای بلندتر کردن قد شما باشند
لباس برای چاق ها: اگر چاق هستید، از لباس های تک رنگ و تیره استفاده کنید تا شما را لاغر تر نشان دهد. کت ها و ژاکت های بلند و آنهایی که تا روی ران قرار می گیرند، برای چنین اندامی مناسب تر است. اگر می خواهید لباسی طرح دار انتخاب کنید، بهتر است طرح های ریز را انتخاب کنید. از پوشیدن لباس های تنگ اجتناب کنید.

لباس برای افراد کوتاه قد: اگر کوتاه قد و لاغرید، بهتر است محور انتخاب لباس های خود را بر مبنای یک رنگ روشن و یا ترکیبی از چند رنگ روشن نزدیک به هم، قرار دهید. پارچه هایی که دارای طرح های عمودی هستند، می توانند گزینه های خوبی برای بلندتر کردن قد شما باشند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *