نکات مهم برای استخدام پرستار کودک در منزل/ وظایف یک پرستار خوب!

بعد از تولد کودک و اضافه شدن یک عضو جدید در خانواده گاهی لازم می شود برنامه زندگی را طوری تنظیم کنیم که فرد دیگری از فرزندمان مراقبت کند، شاید به دلیل اینکه باید به سرکار برگردیم یا اینکه خیلی جوان هستیم و کم تجربه. اغلب به همه کارهای خود نمی رسیم و مراقبت از کودک همه وقت ما را می گیرد طوری که اصلا نمی توانیم به خودمان توجه کنیم. بنابراین با خود فکر می کنیم که برای مراقبت از کودک خود نیاز به یک پرستار کودک داریم اما قبل از اینکه به انتخاب پرستار بپردازید، لازم است که در مورد ویژگی های آن کمی فکر کنید.

۱- به آنچه پرستار کودک باید بداند، بیندیشید.

۲-فهرستی از بایدها و نبایدها و کارهایی که باید انجام دهد را فهرست کنید و قبل از خروج از خانه این موارد را با پرستار مرور کنید.

۳- سعی کنید پرستاری را انتخاب کنید که دارای تحصیلات دیپلم یا کودکیاری بوده، نه خیلی جوان و بی تجربه و نه سالمند و بهتر است که با اصول روان شناسی کودک آشنا باشد.

۴-فرم اطلاعات ضروری را در کنار تلفن نصب کنید. شماره تلفنی را که می توان هنگام دور بودن از خانه پرستار کودک با شما تماس بگیرد، یادداشت کنید. همچنین، شماره تلفن دوست، همسایه، فامیل یا هر آشنایی که می تواند در صورت بروز پیشامد غیرمنتظره به شما کمک کند در آن فرم بنویسید.

۵- به پرستار کودک این نکته را حتما گوشزد کنید که هنگام بروز سانحه، پیش از هر چیز کمک بخواهد و تنها بعد از آن موضوع را به شما اطلاع دهد. به او این اطمینان را بدهید که حتی اگر بی مورد هم درخواست کمک کرد، هیچ مشکلی پیش نمی آید و بهتر از این است که بی جهت خطر کند و اقدامی انجام ندهد.

۶- جعبه کمک های اولیه را در محل مشخصی بگذارید تا در صورتی که کودک نیاز به رسیدگی فوری پزشکی داشت، از آنها استفاده شود اگر کودک تان دچار هرگونه بیماری سابقه دار و مزمنی است یا حساسیت دارد این اطلاعات را هم به فرم پیوست کنید، زیرا ممکن است در درمان کودک موثر باشد.

۷- پرستار کودک را از همه بیماری های کودک آگاه کنید و نیز درباره هر دارویی که در حال حاضر مصرف می کند به او توضیح کامل دهید. باید پرستار کودک را به خوبی با طرز دارو دادن به کودک آشنا کنید،. بهتر است این اطلاعات را در جایی یادداشت و به پرستار بچه ارائه کنید: جای دارو، زمان دارو ، مقداری که باید از هر دارو داده شود. در صورت امکان، خودتان نحوه دادن دارو را به او نشان دهید و از او بخواهید حتما بنویسد که در هر بار، در چه زمانی، از چه دارویی، به چه مقداری به بچه داده است.

۹- ببینید آیا پرستار کودک با کمک های اولیه آشنایی دارد یا خیر. در صورت لزوم مقدمات این کمک را با او مرور کنید و به او محل نگهداری کتاب و جعبه کمک های اولیه را نشان دهید. صفحات مربوط به راهنمای اقدامات فوریتی را از کتاب جدا کنید و در محل مناسبی روی دیوار نصب کنید. حتما سریع ترین راه رسیدن به بیمارستان را به او نشان دهید.

۱۰- تک تک اتاق های خانه را به پرستار نشان دهید. وی باید از محل این اقلام آگاه باشد: تلفن، فیوز برق، چراغ قوه، کلیدچراغ ها و محل های خطرناک احتمالی در خانه.

۱۱- توصیه های ایمنی در مورد آتش سوزی را با پرستار بچه مرور کنید. محل کپسول آتش نشانی و طرز کار با آن را به او یاد بدهید. همچنین به او توضیح دهید که درمواقع اضطراری، بهترین راه خروج از خانه کدام است. همچنین در خارج از خانه محلی را مشخص کنید تا پس از بروز حادثه؛ همگی همدیگر را در آنجا ملاقات کنند. باید از این موضوع اطمینان یابید که پرستار بچه به درستی می داند چگونه باید با مرکز آتش نشانی تماس بگیرد و چگونه کودک را از خانه دچار حریق به سرعت خارج کند.

۱۱- اگر قرار است پرستار بچه، کودک را به حمام ببرد نکات ایمنی حمام را با او مرور کنید.

۱۲- به پرستار بچه، چگونگی استفاده از وسایل خانه را آموزش دهید و اگر استفاده از وسیله ای مجاز نیست، حتما این موضوع را به اطلاع او برسانید.

۱۳- وقتی یک مراقب کودک قابل اطمینان از مراکز معتبر همانند سلامت اول پیدا کردید، بهتر است قبل از اینکه این فرد شروع به مراقبت از کودک کند با او قراردادی امضا کنید. این کار هم موجب اعتماد و اطمینان هر دوی شما می شود و هم می توانید در مورد مواردی چون وضعیت تعطیلات، پرداخت های اضافی و سایر موارد با هم به توافق برسید و نکته ای مبهم نخواهد ماند.

۱۴- پرستار کودک ، فردی است که از کودک مراقبت می کند و معمولا برای مراقبت از کودک می آید اما گاهی وظایف یک پرستار کودک ممکن است با پرستار کودک دیگر متفاوت باشد. به عنوان نمونه ممکن است از یک پرستار کودک توقع داشته باشید تا وعده های غذایی را هم برای شما و کودک تان مهیا کند و و کارهای خانه را هم انجام دهد.

پرستار کودک بد!
درک اینکه پرستار کودک کار خود را انجام می دهد یا نه همیشه هم آسان نیست. برای اطمینان گاهی نیاز به کارآگاه بازی دارید. بعضی از والدینی که نسبت به نادرستی چیزی مشکوک شوند از ابزار های تجسس برای پرستار کودک استفاده می کنند (که البته بدون اجازه و اطلاع پرستار غیرقانونی است و پیگرد قانونی دارد). ولی گاهی بدون این هزینه‌ی اضافه می توان فهمید که مشکلی وجود دارد.

در موارد زیر شما دچار مشکل شده اید:

۱) کودکتان از پرستار کودک متنفر به نظر می آید و مضطرب، خجالتی و ساکت می شود. اکثر اوقات کودکان برای عادت به پرستار کودک جدید نیاز به زمان دارند. ممکن است در ابتدا گریه کنند، اخم کنند یا کج خلقی کنند. ولی اگر کودک از پرستار خود می ترسد یا به ناراحتی ادامه می دهد، پیگیری موضوع اهمیت دارد.

یک پرستار کودک معمولی نمی تواند جای پدر و مادر را بگیرد، ولی کودک نیاز دارد با پرستار خود حس آرامش کند. احتمالا کودکتان و پرستار کودک به هم عادت نکرده اند، یا پرستار حس صمیمیت و آرامش مورد نیاز کودک را فراهم نمی کند. مشابه هر رابطه ی دیگری روشِ درستِ ارتباط مهم است.

۲) پرستار کودک شما در کار های روزمره ی خود مرموز است. اینکه کودک و پرستار اوقات خود را چطور می گذرانند نباید مخفی بماند. زمانی که به خانه برمی گردید احتمالا مشتاق شنیدن اتفاقات آن روز کودکان هستید. اگر پرستار شما با این موضوع خوش برخورد نیست؛ یا در ارتباط با شما مشکل دارد یا چیزی را مخفی می کند. حتی یک پرستار کودک غیر مسلط به زبان شما نیز باید زیر و روی آن روز کودک را به شما بفهماند و درک کند که چرا شما می خواهید بدانید.

۳) برای کودکتان حوادث قابل پیشگیری زیادی می افتد. پرستار کودک مسئول است همواره کودک را زیر نظر داشته باشد و بداند کودک مشغول چه کاریست تا از صدمات احتمالی جلوگیری کند. ممکن است پرستار، کودک را هنگامی که بازی می کند بی توجه رها کرده باشد.

۴) متوجه می شوید که پرستار خواسته های شما را دنبال نمی کند. شما و پرستار هردو در حال مراقبت از فرزند هستید، پس پرستار نباید طوری رفتار کند که در تربیت کودک بیشتر از شما می داند. پرستار کودک می‌بایست از شما در پرستاری از کودکتان تبعیت کند.

۵) پرستار کودک خوب نسبت به رابطه ی مادرانه یا پدرانه ی شما توجه زیادی نشان می دهد. همان طور که گفتیم شما باید یک تیم باشید. شما باید از پیشنهاد های سازنده ی پرستار کودک خود استقبال کنید، به خصوص اگر او زمان زیادی را با کودک در حال تغییر شما می گذراند. ولی اگر حس کردید که هر دوی شما باهم هم جهت عمل نمی کنید حتی در مسائل اساسی مانند تغذیه، خواب و امنیت کودک؛ رابطه ی شما با پرستار کودک در طولانی مدت به مشکل خواهد خورد.

۶) پرستار کودک شما با تاخیر حاضر می شود. پرستار کودک بی مسئولیت، شما را در زمانی که حواستان نیست تنها خواهد گذاشت. کسی را پیدا کنید که نسبت به کارش حس مسئولیت داشته باشد و نیاز های شما را در نظر بگیرد. تاخیر و غیبت های غیر موجه به معنی غیر قابل اطمینان بودن او می باشد.

۷) کودک شما گاها به صورت غیر معمول نا مرتب و کثیف به نظر می آید. کودکان حین بازی شلخته و کثیف می شوند ولی اگر کودکتان همیشه کثیفی های ناهار را تا آخر روز به همراه دارد یا هر بار که می خواهید او را بیرون ببرید باید لباس هایش را عوض کنید؛ موضوع طبیعی نیست. اگر پرستار کودک شما نمی تواند مسائل پایه ای را کنترل کند نشانه ی آن است که دربرابر نیازهای کودک شما به اندازه ی کافی سریع و منضبط نیست.

۸)حرف های پرستار کودک باهم جور در نمی آید. به هیچ وجه دزدی، دروغ و فریب را تحمل نکنید. این حق شماست که بتوانید به پرستار کودک اعتماد کنید.

۹) کودک شما همواره گرسنه یا خسته است. اگر کودک طوری غذا می خورد که انگار در طول روز لقمه ای نخورده یا به قدری خسته است که به سختی چشمانش را باز نگه می دارد؛ این علامت خطر است. ظاهرا پرستار کودک نمی تواند وعده های غذایی و میان وعده های کودک را کنترل کند.

۱۰) شما حس بدی نسبت به پرستار دارید. وقتی مشکوک هستید به غریزه ی خود اعتماد کنید. حدس شما شاید درست باشد، پس اگر یک پرستار کودک به نظر شما مناسب نیست یکی دیگر را انتخاب کنید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *