۱۰ نکته شگفت انگیز و عجیب (اما کاملاً عادی) درباره نوزاد تازه متولد شما

ما همه چیزهایی را که در بیمارستان به شما نمی گویند را ، جمع آوری کرده ایم تا به شما بگوییم. مطمئناً ، همه آن کتاب ها و کلاس ها شما را برای چیزهای اصلی و مهم آماده کرده اند: درد زایمان و زایمان ،بیخوابی های اجتناب ناپذیر شبانگاهی و البته غدا دادن به نوزادن به صورت شبانه روزی. اما در مورد مدفوع کردن یهویی(منظور مثلا میخواین پوشک بگیرین بچه رو یهو دستشویی میکنه) و چشم های سرگردان ( یک یا هر دو چشم همچنان به درون ، بیرون ، بالا یا پایین پرسه بزنند) چطور؟ قبل از اینکه بخواهید برای تماس با پزشک متخصص اطفال به سمت تلفن بروید ، ما خلاصه ای نکته عجیب درباره نوزاد ، اما کاملاً طبیعی را در اینجا گرد هم آورده ایم تا آنها را هرچه سریع تر درباره نوزادان خود کشف کنید.

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه لعاب برنج برای نوزاد و فواید و مضرات آن

نکات عجیب درباره نوزاد اما کاملاً طبیعی

۱٫ درماتیت سبوره نوزادی در نکته عجیب اما طبیعی درباره نوزاد

(یک بیماری پوستی که گاهی اوقات در نوزادان دیده می شود و ناشی از تولید بیش از حد سبوم است و مشخصه آن نواحی پوسته های مایل به زرد یا قهوه ای در بالای سر است.چگونه وضعیتی است ؟ هیچ راهی برای دور زدن آن وجود ندارد – زردی پوست سر (وقتی پوست سر کودک خشک و پوسته پوسته می شود) کمی عجیب به نظر می رسد ، اما کاملاً معمول است. چرا؟ راستش ، کسی به طور قطع نمی داند. خبر خوب این است که خشکی یا پوسته پوسته شدن معمولاً در چند ماه اول زندگی کودک از بین می رود (هرچند برای برخی ، می تواند برای مدت طولانی تری ادامه یابد و بیشتر شود). در این فاصله ، سعی کنید هفته ای دو یا سه بار روغن کودک را روی پوسته ها /زخم ها بمالید. آلانا لوین،دکتر داروساز ، متخصص والدین و اطفال در انجمن اطفال اورنج تاون در نیویورک، پیشنهاد می کند که قبل از حمام کودک آن را به یک روال عادی تبدیل کنید(روفن مالیدن را) و پوسته ها را با یک شانه دندانه ریز(شانه ای با دندان های باریک که نزدیک به هم هستند) از بین ببرید. چه زمانی باید نگران شوید:خوشبختانه ، نگرانی زیادی برای این مورد وجود ندارد – این در واقع چیزی بیش تر از یک بثورات معمولی و رایج نیست. اما اگر این امر فراتر از پوست سر کودک شما پخش میشود و گسترش می یابد یا به نظر می رسد شدت آن بیشتر شده است ، از دکتر خود درخواست یک پماد تجویز شده بکنید.

نکته عجیب درباره نوزاد اما کاملاً طبیعی

۲٫ پس دادن مدفوع(مدفوع خیلی زیاد) در نکته عجیب اما طبیعی درباره نوزاد

چگونه وضعیتی است ؟بسیار خوب ، شاید استفاده ما از کلمه‌ی “خیلی زیاد” کمی اغراق باشد. .اما حقیقت این است که شما تا زمانی که مجبور به رودرو شدن با یک یا دو دستشویی پس داده شده از پوشک نشوید ، رسماً به پدر و مادر تبدیل نشده اید.به عبارت دیگر ، شما تنها مادری نیستید که مجبورید با وجود پوشک، مدفوع کودکتان را از روی ملافه‌ها تمیز کنید.برای آموزش کمی در مورد فیزیک همه چیز ، لوین آن را تجزیه می کند:او می گوید: ” مدفوع کودکان بیشتر مایع است و بافت‌هایی شبیه به دانه‌ در آن وجود دارد.هنوز حالتون بهم نخورده است(واستون ناخوشایند نیست)؟فقط صبر کنید تا ان در دستان شما قرار بگیرید!چه زمانی باید نگران شوید:تا زمانی که رنگ ان (از قهوه ای تا سبز تا زرد متغیر است) و دارای برخی از ذرات چربی در آن باشد ، دستشویی بزرگ کودک شما باید مورد توجه قرار بگیرد .اما اگر علائمی از خون را مشاهده کردید ، لوین می گوید وقت آن است که با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

۳٫ سینه‌های بزرگ در نکته عجیب اما طبیعی درباره نوزاد

هورمون‌هایی که در تمام بارداری شما را اذیت می‌کردند را به یاد می‌آورید؟ خوب مقداری از آن به نوزاد شما هم منتقل‌شده است. متأسفانه یکی از عوارض جانبی نه ماه بودن نوزاد در شکم شما می‌تواند همین بزرگ شدن سینه‌ها باشد. قرار گرفتن نوزاد در معرض هورمون‌های بدن شما سبب رشد بافت سینه شده است و از بین رفتن این هورمون‌ها زمان می‌برد. اما نگران نباشید، چیزی وجود ندارد که بخواهد ذهن شما را درگیر کند، این مشکل خودش برطرف خواهد شد.چه زمانی باید نگران شوید: دقت کنید آیا هرگونه قرمزی اطراف سینه‌های نوزاد می‌بینید یا نه. اگر این‌طور است دمای بدن او را اندازه بگیرید. اگر قرمزی با تب همراه بود می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر باشد و باید کودک خود را نزد پزشک ببرید.

۴٫ تولید صداهای عجیب در نکته عجیب اما طبیعی درباره نوزاد

اگر انتظار کمی گریه‌ی گاه‌ و بیگاه از نوزاد خود داشته‌اید بهتر است دوباره به این موضوع فکر کنید. نوزاد شما ممکن است خروپف کند، ناله کند و خرناس بکشد و هر نوع صداهای عجیب و خنده‌دار دیگری که انتظار آن را نداشته‌اید. همه‌ی این صداهای عجیبی که شما می‌شنوید به علت باریک بودن مسیرهای عبور هوا در مراحل اولیه‌ی زندگی نوزاد تازه متولدشده است. این مسیر باریک باعث می‌شود مخاط در آن گیرکرده و این صداها ایجاد شوند. چه زمانی باید نگران شوید: دقت کنید آیا نوزاد با هر بار نفس کشیدن خرخر می‌کند یا نه. اگر این‌طور است شاید مشکل تنفسی داشته باشد.اگر نوزاد شما با هر بار نفس کشیدن خرخر می‌کند او را نزد پزشک ببرید

۵٫ عطسه‌های مداوم در نکته عجیب اما طبیعی درباره نوزاد

به یاد داشته باشید کودک شما تازه وارد این جهان شده است و ممکن است به بسیاری از چیزهایی که شما در مقابل آن ایمن اید حساس باشد. بنابراین اگر کودک شما بیمار نیست اما مرتباً عطسه می‌کند شاید در تلاش است ذرات خارجی را از مسیرهای تنفسی خود دور کند. نگاه کردن به خورشید نیز می‌تواند عامل دیگری برای عطسه باشد. دلایل رایج دیگر عطسه‌های زیاد تلاش کودک برای رهایی از مخاط اضافی و حتی مایع آمنیوتیک از مسیرهای تنفسی است. چه زمانی باید نگران شوید: اگر عطسه‌های کودک با صدای خس‌خس همراه است او را برای معاینه نزد پزشک ببرید. ممکن است علت عطسه‌ها آلرژی یا چیزهای دیگری باشد که نیاز به درمان دارند.

عطسه‌های مداوم نکته عجیب درباره نوزاد 

۶٫ حرکات تشنجی ناگهانی در نکته عجیب اما طبیعی درباره نوزاد

حرکات تشنجی رندم و انقباض عضلات می‌تواند در ابتدا برای شما نگران‌کننده به نظر برسد اما همه ‌ی این‌ها را بخشی از مراحل رشد کودک بدانید. در ماه‌های اول پس از تولد کودک با تغییرات زیادی مواجه می‌شود که هریک می‌تواند باعث واکنش‌های ناشی از وحشت‌زدگی در کودک شود. شاید این واکنش‌ها رندم بوده و یا اینکه بر اثر صدایی باشند که کودک شنیده است، به‌هرحال این‌ها بعد از سه یا چهار ماه رفع می‌شوند.چه زمانی باید نگران شوید: تنها اگر کودک این واکنش‌ها را نشان نداد باید نگران شوید. این یعنی چیزی درست نیست. در این شرایط بهتر است با پزشک مشورت کنید.

۷٫ شکل عجیب سر در نکته عجیب اما طبیعی درباره نوزاد

زایمان کار سختی است اما باید به یاد داشته باشید شما این کار را تنهایی انجام نداده‌اید. نوزاد برای پایین آمدن از کانال تلاش زیادی می‌کند، درنتیجه ظاهر ملتهب و قرمز او پس از تولد چیز عجیبی نیست. ازآنجایی‌که سر کوچک نوزاد هنوز نرم و قابل‌انعطاف است استخوان لگن شما می‌تواند باعث صاف شدن بخشی از آن شود. حتی اگر این اتفاق زمان زایمان نیفتد ممکن است با زیاد خوابیدن نوزاد به پشت یا پهلو تکه‌ای از سر او صاف شود. اگر متوجه این حالت شدید بهتر است بیشتر نوزاد را در دستان خود نگه‌دارید و زمانی که بیدار است او را دمر بخوابانید. چه زمانی باید نگران شوید: اگر تلاش خود را کردید ولی بازهم تکه‌هایی از سر نوزاد صاف بودند بهتر است با پزشک مشورت کنید. شاید لازم باشد نوزاد شما موقتاً از کلاه‌های مخصوص استفاده کند تا شکل سر او درست شود. دقت کنید بیشترین زمان اثرگذاری این کلاه‌ها ۴ تا ۶ ماهگی است، پس بهتر است برای رفتن نزد پزشک زیاد تعلل نکنید.

۸٫ اندام تناسلی متورم در نکته عجیب اما طبیعی درباره نوزاد

اگر نوزاد شما به‌تازگی متولدشده است شاید متوجه شوید برخی از اندام‌های او بزرگ‌تر از چیزی است که شما انتظار داشتید. کودک قبل از تولد در شکم شما در معرض هورمون‌ها قرار می‌گیرد. از طرف دیگر این تورم می‌تواند ناشی از مایع اضافه‌ای باشد که در اطراف بیضه‌ها جمع شده است. اما نگران نباشید، این مایع به‌تدریج در طی چند روز از بدن نوزاد دفع خواهد شد. چه زمانی باید نگران شوید: اگر این تورم تا چند روز پس از تولد نوزاد برطرف نشد بهتر است نزد پزشک بروید، خصوصاً اگر نوزاد شما پسر است.

اندام تناسلی متورم نکته عجیب درباره نوزاد 

۹٫ خون در پوشک  در نکته عجیب اما طبیعی درباره نوزاد

حتی کوچک‌ترین لکه‌های خون در پوشک نوزاد کافی است تا والدین را بترساند. اما همیشه چیز خطرناکی وجود ندارد. دلایل زیادی برای وجود خون در پوشک وجود دارد که اغلب آن‌ها موقت‌اند. اگر نوزاد شما دختر است شاید این خون ناشی از قرارگیری نوزاد در معرض هورمون‌های زیاد در رحم شما بوده است. این حالت شبیه به یک عادت ماهانه‌ی خیلی کوچک است که برای نوزاد دختر بر اثر هورمون استروژن در روزهای زایمان ایجاد می‌شود. هورمون‌ها به‌سرعت از بدن او خارج خواهند شد. دلیل دیگر می‌تواند حرکت سخت مدفوع در روده‌ها باشد که سبب یک زخم کوچک‌شده است. اگر کودک را ختنه کرده‌اید شاید این خون برای زخمی باشد که در حال ترمیم است. چه زمانی باید نگران شوید: باوجودی که این وضعیت اغلب عادی است اما بهتر است احتمالات را کنار گذاشته و با پزشک مشورتی کنید.

۱۰٫ چپ بودن چشم‌ها در نکته عجیب اما طبیعی درباره نوزاد

در ابتدا انتظار ضعیف بودن چشم‌های نوزاد را باید داشته باشید. کودک شما در تلاش است با توانایی‌هایی که به‌تازگی متوجه آن شده است کار کند، مانند حس بینایی. زمان می‌برد تا بتواند کودک ماهیچه‌های چشم خود را کنترل کند و از تکنیک‌های تمرکز استفاده کند.زمان رفتن نزد پزشک: اگر پس از گذشت شش ماه هنوز هم کودک شما چشم‌هایش چپ به نظر می‌رسید و نمی‌توانست آن را کنترل کند شاید مشکلی وجود داشته باشد. اگر چشم‌های کودک در دو جهت متفاوت حرکت می‌کند شاید چشم‌های او لوچ است. اگر تنها یک چشم اشتباه حرکت می‌کند شاید مشکل تنبلی چشم و یا آمبلوپی باشد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.