نوزادان چرا گریه می کنند؟

گریه‌های شیرخواران دلایل مختلفی دارد که مهمترین دلیل آن گرسنگی است. البته ناراحتی محیطی نیز می‌تواند منجر به گریه و بی‌قراری کودک شود که خیس بودن پوشک، بستن نوزاد با قنداق سفت و گرم نگه داشتن بیش از حد نوزاد باعث ناراحتی و گریه نوزاد می‌شود.

در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند تشنگی می‌تواند به صورت گریه بروز پیدا کند پس مادران توجه داشته باشند که در فاصله تغذیه کودک با شیر خشک باید به نوزاد آب داده شود.

تمام موارد ذکر شده می‌تواند باعث گریه نوزاد به مدت یک ربع تا ۲۰ دقیقه شود که مادر می‌تواند با جابجایی نوزاد و باز کردن لباس و تعویض پوشک مشکل را برطرف کند.

گاهی اوقات گریه نوزاد دوام بیشتری پیدا می‌کند و در موقع شیر خوردن نوزاد دچار بی‌قراری و گریه می‌شود یا اینکه بعد از اتمام شیر خوردن و زمانی که نوزاد در حال استراحت است با گریه شدید از خواب بیدار می‌شود که باید به دنبال علت آن باشیم. گریه شیرخواران از دو هفتگی تا سه ماهگی می‌تواند به خاطر کولیک نیز باشد.

کولیک نوزادان از دو هفتگی آهسته آهسته زیاد می‌شود و در حدود یک و نیم ماهگی به اوج خود می‌رسد و دوباره از یک و نیم ماهگی شدتش کم می‌شود تا حدود ۴ ماهگی که نهایتاً گریه شیرخواران کم می‌شود.

این گریه ها در هنگام غروب و به مدت ۲ تا ۳ ساعت طول می‌کشد که به این گریه‌ها گریه‌های گولیک بچه‌های شیرخوار می‌گویند.

مادرانی که در سه ماهه اول زندگی شیرخوار به کودک خود شیر می‌دهند باید از خوردن یک سری مواد پرهیز کنند چرا که خوردن این دسته از مواد باعث دل‌درد نوزاد و در ادامه گریه نوزاد می‌شود.

نخود و لوبیا، شکلات، قهوه، خانواده کلم، پیاز خام، بادمجان، کاهو و غذاهای پر ادویه مانند سوسیس و کالباس و انواع سس از این دسته‌اند.

گاهی اوقات پیش می‌آید که نوزاد از صبح تا شب به طور مکرر گریه می‌کند و حتی با شیر خوردن نیز آرام نمی‌شود یا در سن نامتعارف گریه می‌کند – این گریه از ۲ هفتگی تا ۳ ماهگی نیست که جزء کولیک حساب شود – و باید دنبال علت بود که علل مرضی برای این نوع گریه‌ها می‌تواند رفلکس، آلرژی شیر گاو، سنگ کلیه و غیره باشد که باید بررسی‌های جدی‌تری انجام شود.

 در نوزادان شیرخوار – شیر مادر یا شیر خشک – باید هوایی که در حین شیر خوردن وارد معده نوزاد می‌شود تخلیه شود بدین منظور باید مادران ۲۰ دقیقه نوزاد را در آغوش داشته و آهسته به پشت نوزاد زده تا هوای اضافی تخلیه شود.

 بی‌قراری نوزادان به غیر از علل گفته شده می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد چرا که نوزاد به دنبال هر مشکلی، بی‌قراری‌اش را به صورت گریه بروز می‌دهد.

از عفونت ادراری، خون، مغز گرفته تا موارد دیگر می‌تواند مشکل به صورت گریه بروز پیدا کند که اگر این بی‌قراری از حد متعارف بیشتر شد و ساعات طولانی‌تری را در بر گرفت باید به آن توجه جدی شود.

بی‌قراری نوزاد همراه با استفراغ و تب نشانه‌هایی است که باید در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کرد.
 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *