نميدونستم باردارم مشروب خوردم!/ عوارض خوردن مشروبات الکلی بر جنین!

مصرف مشروبات الکلی در ۴-۳ هفته اول بارداری یعنی زمانی که خیلی از زنان نمیدانند که آبستن هستند میتواند موجب تغییراتی در مغز جنین شود که آسیب های دائمی را در مغز نوزاد به دنبال خواهد داشت.

این مطالعه که نتایج آن در مجله منتشر شده است نشان داده که مصرف الکل در این دوران در عملکرد ژن ها در بافت های دیگر بدن نیز تغییراتی را موجب میشود.

این مطالعه به توسط محققان فنلاندی و در دانشگاه هلسینکی و در فاز حیوانی بر روی موش ها صورت گرفته و نشان داده است که مصرف الکل در یک هفته اول بارداری موش ها که معادل ۴-۳ هفته اول در انسان است میتواند بر روی قسمت هیپوکامپ مغز که مسئول حافظه و یادگیری است تاثیر بگذارد.

محققان به توسط ام آر آی مغز این موش ها موقعی که بالغ شدند را بررسی کرده و متوجه تغییراتی در قسمت های هیپوکامپ و بطن های مغز شدند.

مطالعات قبلی همچنین نشان داده است که مصرف الکل در دوران بارداری میتواند موجب نقائص مادرزادر در قلب نوزاد شود.

مادراني که طي دوران بارداري خود هفته‌اي ۴ تا ۵ ليوان مشروبات الکلي مي‌نوشند پسران خود را نابارور خواهند کرد.

گرچه اين موضوع به اثبات رسيده است که مصرف الکل در دوران بارداري بسيار مضر بوده و مي تواند آسيب هاي فراواني به جنين بزند تحقيقات اخير نيز بار ديگر جنبه اي ديگر از اين مشکلات را رو نمايي کرده است.

تحقيق‌هاي پژوهشگران دانمارکي نشان داده است که مصرف ۴ تا ۵ ليوان مشروب در هفته طي دوران بارداري "کشنده اسپرماتوزوييدها در جنين پسر" است و ميزان اسپرم اين افراد در ۲۰ سالگي کمتر از ميزان اسپرم‌ها در ديگر افراد بوده و کمتر از يک‌سوم است و بنابراین میزان ناباروری در این مردان بیشتر است.

طبق اين تحقيق‌ها که مشروح آن در مجله Human Reproduction منتشر شده است، بررسي روي ۳۴۷ پسر ۱۸ تا ۲۱ ساله نشان داده است آناني که مادرانشان عادت به مصرف الکل در طول بارداري داشته‌اند در مقايسه با آن دسته که مادرهايشان مصرف الکل را کنار گذاشته بود، ميزان اسپرم و کيفيت اسپرماتوزوييدهايشان پايين‌تر بود.

در هیچ دوره دیگری در طول بارداری نمی توان نوشید. هیچ مقدار بی خطری از مصرف الکل در دوران بارداری و زمان اقدام به بارداری وجود ندارد.

همه انواع مختلف الکل ها به یک میزان مضرر هستند چه شراب باشد چه آبجو. وقتی یک خانم بارداری الکل می نوشد به این معنیست که کودک او هم در حال نوشیدن الکل است.

خانم ها همچنین زمانی که رابطه جنسی دارند و پیشگیری نمی کنند نباید الکل استفاده کنند. بخاطر اینکه ممکن است بادار شوند و قبل از آنکه متوجه شوند کودک خود را در خطرات ناشی از خوردن الکل قرار دهند. بیاری از بارداری ها ناخواسته هستند و خیلی ها تا هفته چهارم و ششم متوجه بارداریشان نمی شوند.

چرا مصرف الکل در دوران بارداری خطرناک است؟
الکل در خون مادر از طریق بند ناف وارد بدن کودک می شود. مصرف الکل در دوران بارداری می تواند باعث سقط جنین، مرگ جنین و طیف وسیعی از ناتوانی های فیزیکی، رفتاری و شناختی در تمام طول عمر شود.

این ناتوانی های بنام سندرم جنین الکلی شناخته می شود.کودکان با این سندرم ممکن است علایم و مشکلات زیر را نشان دهند:

ویژگی های خاص چهره
اندازه کوچک سر
قد کوتاهتر از حد متوسط
وزن کم
هماهنگی ضعیف
بیش فعالی
مشکل در توجه
حافظه ضعیف
اختلالات یادگیری
تاخیر گفتار و ارتباط
هوش و هوش هیجانی پایین
منطق و قضاوت ضعیف
مشکلات خواب و مکیدن در نوزادی
مشکلات بینایی و شنوایی
مشکل در قلب، کلیه و استخوان ها

چه مقدار الکل در دوران بارداری بی خطر است؟
هیچ مقداری از الکل در دوران بارداری بی خطر نیست.

چه زمانی خوردن الکل در حاملگی خطرناک است؟
هیچ محدوده زمانی در دوارن بارداری وجود ندارد که خوردن الکل بی خطر باشد. الکل می تواند به جنین قبل از اینکه حتی او بداند باردار است آسیب بزند.

خوردن الکل در سه ماهه اول بارداری باعث می شود که کودک دچار ویژگی های غیر نرمالی در صورتش شود.

آسیب سیستم عصبی و تکامل آن با خوردن الکل در هر زمان از دوران بارداری می تواند اتفاق بیافتد. مغز کودک در کل دوران بارداری در حال رشد است و می تواند با الکل آسیب ببیند.

اگر خانمی در دوران بارداری الکل نوشیده است به هیچ عنوان برای ترک و قطع آن دیر نشده است. هر چه زودتر مادر نوشیدن الکل را قطع کند به برای هر دوی آنها بهتر است.

کمک بگیرید
اگر شما بارداری هستید یا در حال اقدام به بارداری هستید ولی نمی تواند الکل را ترک کنید حتما از متخصصین کمک بگیرید.

اشتراک‌گذاری
13 نظر
 1. سلام
  من روز اول یا دوم بارداری یکبار آبجو ۷% خوردم و پدرش نوشیدنی الکلی مینوشید.اما مطمئن نیستم قبل بارداری بوده یا بعدش.خواهشا راهنمایی کنید

  1. سلام اگر مصرف آن را ترک کنید مشکلی برای جنین به وجود نمی آید.

 2. سلام من الان هفنه نهم هستم یه لیوان عرق کشمش خوردم ایا مشکلی برای بچم پیش میاد یا نه کمکم کنید دارم از نگرانی میمیرم

  1. سلام نگران نباشید خیر مشکلی ندارد.

 3. چهار روزه که پریودم عقب افتاده چون مدتیه دیگه جلوگیری نمیکنیم احتمال بارداری میدم اما چون تو ماه گذشته سه بار الکل مصرف کردم خیلی نگرانم و دارم سعی میکنم با راههای خونگی زودتر پریود بشم (آب جعفری، زعفرون ، دارجچین، زیره) . اگه ممکنه راهنماییم کنید . سپاسگزارم

 4. من تو هفته دوم یه بار شراب خوردم خیلی نگرانم ?

 5. سلام من هفته سوم بارداری نمیدونستم و مشروب خوردم حدود نصف استکان برا بچم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام نباید دیگر تکرار شود اگر تکرار نشود مشکلی به وجود نمی آید.

 6. با سلام
  دقیقا نمیدونم بارداری ام چه روزی انجام شده ولی در حدود همان روزها من مشروب خوردم همش نگران عوارض آن بر روی جنین هستم ، چکار کنم؟
  اگه جنین اسیبی دیده باشد در سونوگرافی و یا…. نشون می ده؟

  1. سلام نگران نباشید اگر تکرار نشود مشکل جدی معمولا به وجود نمی آید بله در سونوگرافی مشخص می شود .

  2. خب نمیخوردی ،چراخوردی

 7. سلام منم در اوایل بارادریم دو سه بار ب مقدار خیلی کم عرق کشمش خوردم ولی اصلا نمیدونستم باردارم یعنی مشکلی برا بچه پیش نمیاد خیلی نگرانم

 8. من در دوهفته اول هر شب یک لیوان عرق کشمش میخوردم خیلی نگران بچه هستم ایت مشکلی برای بچه وجود دارد یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *