نازایی به علت خشکی رحم و واژن/ آیا ژل لوبریکانت اسپرم کش است؟!

آیا خشکی رحم باعث نازایی می شود؟
منظور از خشکی رحم، نبودن مخاط کافی در دهانه رحم است. خشکی رحم ممکن است باعث مشکلات نازایی شود؛ اما این مشکلات چندان جدی نیستند و با روش ها مختلفی درمان می شوند. خشکی رحم، به خودی خود موضوع مهمی محسوب نمی شود؛ اما می تواند نشان دهنده وجود مشکلات مهمی مانند عدم تخمک گذاری باشد؛ به ویژه اگر با پریود نامنظم و عدم وقوع خونریزی ماهیانه همراه شود.

برای تعیین این که آیا تخمک گذاری به درستی انجام می شود یا خیر، می توان از کیت تعیین تخمک گذاری استفاده کرد. عدم تخمک گذاری علت های مختلفی ممکن است داشته باشد. خانم هایی که بیش از حد کمبود وزن داشته باشند، استروژن کافی در بدنشان تولید نمی شود و تخمدان ها تخمک گذاری نمی کنند. ۲۲ درصد بافت چربی برای تخمک گذاری مورد نیاز است.

خانم هایی که اضافه وزن دارند، استروژن بالایی در بدنشان تولید می شود. مقادیر بالای استروژن، پاسخ های هورمونی بدن که مسئول اعلام بلوغ فولیکول تخمک است را از کار می اندازد. به همین خاطر این خانم ها برای این که باردار شوند، کافی است به وزن متعادل برسند.

علت های خشکی رحم
موارد زیر باعث خشکی رحم می شوند:

خشکی رحم ناشی از عوارض جانبی داروهای مصرفی جهت درمان درد های مزمن
مصرف داروهای تنظیم قاعدگی؛ این داروها ممکن است در دو ماه ابتدایی مصرف، کیفیت مخاط دهانه رحم را دچار تغییر کنند.
استرس ممکن است روی تخمک گذاری تأثیر بگذارد و مخاط دهانه رحم را کاهش دهد.
سن. خانم ها در سنین بیست سالگی پنج روز در ماه مخاط چسبناک و لغزنده در دهانه رحم (مناسب برای باردار شدن) دارند؛ در سی سالگی این مدت به دو روز و در چهل سالگی به یک روز کاهش پیدا می کند.
کاهش هورمون استروژن. این موضوع نیز ممکن است وابسته به سن خانم ها باشد. مصرف مکمل استروژن این مشکل را برطرف نمی کند؛ زیرا این موضوع پاسخ های هورمونی طبیعی بدن را مختل می کند و ممکن است شرایط را بدتر کند.
مصرف داروی درمان ناباروری کلومیفن سیترات. این دارو باعث تحریک تخمک گذاری می شود، اما مخاط دهانه رحم که برای انتقال اسپرم به داخل رحم است را از بین می برد.

خشکی واژن و ژل های لوبرایکاتور 
برخی از خانم هایی که دچار خشکی واژن هستند، هنگام برقراری روابط جنسی از لوبریکاتور واژینال استفاده می کنند. استفاده از لوبریکاتور واژینال، امکان بارداری را کاهش می دهد؛ علت این موضوع این است که ژل های لوبرایکاتور برای اسپرم کشنده هستند.

درمان نازایی ناشی از خشکی رحم
در برخی از خانم ها، تخمک گذاری به طور عادی در بدن انجام می شود؛ اما به خاطر خشکی رحم و فقدان مخاط دهانه رحم قادر به باردار شدن نیستند. این خانم ها با استفاده از روش های کمک باروری مانند تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI) می توانند باردار شوند. در روش IUI، مسیر اسپرم کوتاه می شود و اسپرم با عبور از دهانه رحم، به طور مستقیم داخل رحم قرار می گیرد.

نوشیدن آب کافی و اجتناب از مصرف آنتی هیستامین ها، مخاط دهانه رحم را افزایش می دهد.

اگر قصد باردار شدن دارید از مصرف داروهای سرفه و سرماخوردگی خودداری کنید؛ زیرا این داروها غشاهای مخاطی بدن را خشک می کنند. البته مصرف داروهایی که حاوی اکسپکتورانت هستند، از این قاعده پیروی نمی کند. داروهای حاوی اکسپکتورانت، لایه مخاط را نازک و مخاط دهانه رحم را لغزنده می کنند. جالب است بدانید که این دارو، به باردار شدن خانم ها کمک می کند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *