مهمترین علت ناباروری در زنان/ مراقب غذاهای هورمونی باشید!

بسیاری از بیماری های زنان که سبب ناباروری می شود ارتباط مستقیم با چاقی دارد، از جمله این بیماری ها می توان به بیماری تخمدان های پلی کیستیک، نامنظمی قاعدگی، بیماری های بدخیم رحم و سینه اشاره کرد….

علل ناباروری در زنان چیست

دکتر آتوسا شایگانفر، متخصص زنان، زایمان و نازایی در خصوص دلایل ناباروری در ایران و افزایش نرخ ناباروری به ٢٠درصد در مقابله آمار جهانی که ۱۲ تا ۱۵ درصد است اظهار داشت: علت اصلی افزایش ناباروری در ایران، افزایش سن ازدواج در خانم ها و آقایان است.

وی ادامه داد: افزایش فاصله ازدواج تا اولین فرزند که باید نهایتا دوسال باشد نیز متاسفانه به حدود ٣/٥سال رسیده است که همین امر، از دیگر عوامل افزایش ناباروری در ایران گردیده است.

متخصص زنان، زایمان و نازایی ابراز داشت:

عوامل ژنتیکی، کهولت سن، تاثیرات محیطی، آلودگی هوا، استرس شغلی، مصرف مشروبات الکی و دخانیات نیز از عوامل دیگر افزایش نرخ ناباروری در ایران می باشد.

دکتر شایگانفر افزود: تاثیر مسایلی همچون آلودگی هوا، زندگی شهر نشینی، استرس، مواد غذایی آلوده، در ناباروری بسیار مهم است و زندگی شهری و بدنبال آن استرس در خانم ها باعث عدم تخمک گذاری و عدم تنظیم سیکل های قاعدگی میشود.

وی بیان داشت: عواملی که بیان شد در آقایان نیز مساله ساز بوده و کاهش تعداد اسپرم وتمایل جنسی و در نهایت نازایی را بدنبال دارد.

غذای هورمونی از دلایل تنبلی تخمدان
دکتر آتوسا شایگانفر ادامه داد: امروزه مواد غذایی اکثراً هورمونی است و باعث اختلال در وضعیت هورمون های بدن می شود و بعضاً با افزایش هورمورن های مردانه در زنان و یا چاقی در آنها، ایجاد pco یا همان تنبلی تخمدان می کند.

متخصص زنان، زایمان و نازایی اشاره کرد: حشره کش ها و سموم نیز بر روی ناباروری موثرند؛ استفاده از آنها نیز ممکن است بر روی بیضه ها و تخمدان ها اثرات منفی داشته باشد.

وی گفت: سونا و آب گرم نیز در دراز مدت بر روی ناباروری تاثیر دارد و کاهش حرکت اسپرم را به دنبال خواهد داشت.

بهترین زمان باروری ۱۸ تا ۳۵ سال
دکتر آتوسا شایگانفر ابراز داشت: از مهمترین موارد تاثیر گذار بر اختلالات باروری در ایران و دنیا می توان به آلودگی هوا اشاره کرد؛ آلودگی هوا منجر به مشکلات قلبی، سرطان و اختلال در باروری می شود، اما در حال حاضر افزایش سن ازدواج سهم عمده ای در ناباروری، در کشورمان را داراست؛ این در حالی است که بهترین زمان باروری همان ٣٥-١٨ سال می باشد و افزایش سن ازدواج نیز تاثیر منفی در روند باروری خواهد داشت چرا که بعد از ٣٥ سال قدرت باروری تخمک کاهش می یابد.

وی گفت: حال با توجه به تعریف ناباروری که، رابطه منظم بدون جلوگیری در طی یک سال در زنان کمتر از ٣٥ سال و رابطه منظم شش ماه در زنان بالای ٣٥ سال می باشد و پس از این زمان زوجین می بایست به نزدیکترین پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نموده و مورد ارزیابی قرار گیرند که معمولاً از این بین چهل درصد مشکلات، زنانه و چهل درصد مردانه بوده و پانزده درصد بین زن و مرد مشترک است و پنج درصد نیز نا شناخته می باشد.

متخصص زنان، زایمان و نازایی، تاثیر چاقی در نازایی را بسیار مهم و قابل تامل عنوان کرد و گفت:

بسیاری از بیماری های زنان ارتباط مستقیم با چاقی دارد، از جمله این بیماری ها می توان به بیماری تخمدان های پلی کیستیک، نامنظمی قاعدگی، بیماری های بدخیم رحم و سینه اشاره کرد؛ از طرفی چاقی در خانم ها در سنین پایین تر نیز آنها را مستعد دیابت و بیماری های قلبی کرده که خود بر روند بارداری اثرات سوئی دارد.

وی اظهار داشت: کسانی که در سنین بالا تمایل به باروری دارند می توانند از روش های تخمک فریز و نسج تخمدان استفاده نمایند، این روش ها می تواند در آنها موثر واقع شود.

تخمک فریز و نسج تخمدان در اغلب موارد از زوجینی که با مشکلاتی همچون شغلی و تحصیلی روبرو بوده اند تا کسانی که با سرطان دست و پنجه نرم می کرده اند موثر قرار گرفته و این روش تا حدودی می تواند کمک کننده باشد، برای این موضوع نیز نگهداری ده تخمک فریز کافی می باشد.

دکتر آتوسا شایگانفر در پایان گفت: دختران جوان قبل و حین بلوغ باید به تصحیح رژیم تغذیه ای خود توجه ویژه ایی داشته باشند و اگر از افزایش وزن یا کاهش شدید وزن رنج می برند حتماً درصدد اصلاح آن از طریق پزشکان متخصص برآیند و مصرف مکمل هایی همچون: آهن، کلسیم و … را نیز قطعاً با تجویز پزشک در برنامه غذایی خود قرار دهند و ورزش و فعالیت بدنی را بعنوان رکن اصلی و مداوم برگزیده و فراموش نکنند. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *