مهمترین علائم حساسیت به بادام زمینی در کودکان!

خارش پوست و کهیر، خارش و احساس سوزش اطراف دهان یا گلو، آبریزش از بینی و تهوع از علائم حساسیت به بادام زمینی در کودکان می باشد. تنها و بهترین راه برای درمان آلرژی به ماده ی غذایی حذف آن از رژیم غذایی می باشد…

بادام زمینی و کره بادام زمینی سوخت و ساز بدن شما را حمایت می کنند و موجب کاهش چربی وقتی که  آن ها را با امگا ۳ مصرف می کنید خواهند شد. مانند دانه های کتان و دانه های چیا.

بادام زمینی منبعی غنی از اسید چرب امگا ۶، فیبر رژیمی، پروتئین، پتاسیم، کلسیم، آهن، ویتامین B6 و منگنز می باشد. در ادامه چندین مقاله که نشان داده  اند بادام زمینی برای بدن مورد نیاز است را مشاهده خواهیم کرد:

تحقیقی در سال ۲۰۱۰ منتشر شد و نشان داد که مصرف بادام زمین، هر دو نوع بادام زمینی و آجیل درختی آن، موجب کاهش بیماری های قلبی و عروقی خواهند شد و کاهش ایجاد سنگ های صفراوی در هر دو جنس و دیابت در زنان می گردد. تحقیقات اندکی نشان می دهند که آجیل ها تاثیرات مفیدی بر روی فشار خون، کلسترول، سرطان و التهاب دارد.

علائم حساسیت به بادام زمینی در کودکان

تحقیق دیگری در سال ۲۰۱۵ به این نتیجه رسید که مصرف آجیل بویژه مصرف بادام زمینی موجب کاهش مرگ و میر و بیماری های قلبی عروقی بخصوص در گروهی از افراد که جز طبقه ضعیف جامعه می باشند می شود.

عوارض مصرف بادام زمینی
خوردن بادام زمینی و کره بادام زمینی مشکلاتی نیز ایجاد می کنند از جمله:

زیرا بادام زمینی غنی از چربی امگا ۶ و مقدار کمی چربی امگا ۳ می باشد. این امر موجب عدم تعادل در مقدار این دو اسید چرب در بدن خواهند شد. این مشکل معمول و امروز امریکایی ها می باشد.

دیگر مشکل به دلیل مصرف کره بادام زمینی این است که بادام زمینی در زمین رشد می کند و رطوبت زیادی به خود می گیرند که خود موجب گسترش مایکوتوکسین ها و قارچ می گردند. قارچ موجود در بادام زمینی می تواند قارچی به نام آلفاتوکسین را رشد دهد که بر سلامت روده شما تاثیر خواهد گذاشت.

بادام زمینی می تواند موجب حساسیت غذایی، سندروم روده ضعیف و کندی سوخت و ساز گردد. علت این اتفاق این است که آلفاتوکسین با پروبیوتیک های موجود در روده به مبارزه می پردازد و در نتیجه به روده و سلامت دستگاه گوارش آسیب وارد می کند. این گفته بیشتر در مورد کره بادام زمینی که طبیعی نیستند صادق است.

دلیل ایجاد التهاب در سیستم ایمنی کودکان و واکنش نشان دادن به بادام زمینی وجود همین قارچ ها می باشد.

افرادی که نسبت به بادام زمینی آلرژی ندارند، از خوردن بادام زمینی هایی که پتانسیل وجود قارچ در آن ها وجود دارد باید خودداری کنند. می توانید از بادام زمینی هایی که به صورت وحشی و در جنگل ها می رویند استفاده کنید. این نوع بادام زمینی ها در رطوبت زمین رشد نمی کنند و بالاتر از سطح زمین قرار دارند در نتیجه میزان قارچ در آن ها کمتر خواهد بود.

علائم حساسیت به بادام زمینی در کودکان
آلرژی به بادام زمینی یکی از واکنش های جدی و سریع بدن نسبت به مواد غذایی می باشد.

طبق دانشگاه آلرژی، آسم و ایمیونولوژی آمریکا، آلرژی به بادام زمینی علائم زیر را دارد:

خارش پوست و کهیر (کهیر ها می توانند کوچک یا بزرگ باشند)
خارش و احساس سوزش اطراف دهان یا گلو
آبریزش از بینی
تهوع
آنافلاکیسز (کمتر رایج است)
آنافلاکسیز شدیدترین واکنش بدن نسبت به مواد حساسیت زا می باشد. این حالتی بسیار خطرناک است و حتی تهدید کننده زندگی و حیات فرد می باشد.

آنافلاکسیز بسیار به ندرت اتفاق می افتد اما علائم آن بسیار جدی و خطرناک است.

علائم آنافلاکسیز عبارت است از:

تنفس سخت
تورم گلو
کاهش ناگهانی فشار خون
کبودی پوست یا لب ها
غش
سرگیجه
مشکلات گوارشی
آنافلاکسیز را می توان با تزریق سریع اپینفرین ( آدرنالین) درمان کرد.

در خلاف این که اطلاعات در مورد علائم آلرژی نسبت به غذاها افزایش یافته است، باز هم آنافلاکسیز ایجاد شده ناشی از حساسیت غذایی موجب مراجعه تعداد زیادی اط افراد به بیمارستان می شود و افراد زیاد به این موارد توجه نمی کنند.

تخمین زده شده است که تقریبا ۳۰ هزار آنافلاکسیز ناشی از غذا در امریکا مشاهده شده است. مرکز اورژانس سالانه ۲۰۰ مرگ ناشی از این مشکل را گزارش می کند. که بیشترین عاملان ایجاد کننده آنافلاکسیز ( بیش از ۸۰ درصد) بادام زمینی و کره بادام زمینی می باشد.

درمان حساسیت به بادام زمینی در کودکان
تنها و بهترین راه برای درمان آلرژی به ماده ی غذای حذف آن از رژیم غذایی می باشد. با این وجود، درمان هایی طبیعی برای رفع آلرژی وجود دارد که با دنبال کردن آن ها می توانید علائم آلرژی را بهبود ببخشید.

این درمان نشان داده است که آلرژی به غذاهای مشخصی را از بین برده است از جمله بادام زمینی. تحقیقی در مجله آلرژی ایران منتشر شده است. در این تحقیق آنالیزهای آسم و سیستم ایمنی بدن بر روی موش های آزمایشگاهی که به بادام زمینی حساسیت دارند صورت گرفته است. بعد از ۴ هفته موش ها با مصرف ۵۰ میلی گرم از Quercetin به صورت روزانه درمان شده اند.

محققان دریافتند که Quercetin به طور کامل بادام زمینی را که موجب لغو تمام واکنش های ایجاد کننده آنافلاکسیز می شود. بر طبق این یافته Quercetin می تواند به عنوان یک روش درمانی از بین برنده علائم آلرژی های غذایی باشد.

ایمنوتراپی دهانی
در چند سال اخیر، تحقیقات زیادی در زمینه ایمنوتراپی دهانی نسبت به درمان آلرژی به بادام زمینی انجام شده است. در سال ۲۰۱۸، تحقیقاتی انجام شد و به این نتیجه رسیدند که ایمنوتراپی دهانی در کودکان و بزرگسالانی که حساسیت شدیدی به بادام زمینی دارند، می تواند علائم آن را کاهش دهد.

این سومین مرحله از سری آزمایش های انجام شده بر روی تاثیر ایمینوتراپی دهانی بود. در این مرحله بیماران دارویی با دوز کم از بادام زمینی دریافت می کنند.

در زیر گزیده ای از این تحقیق را برای شما شرح خواهیم داد:

در این تحقیق ۵۵۱ نفر که به بادام زمینی آلرژی داشتند شرکت کردند. بیشترین آن ها بین رده سنی ۴ تا ۱۷ سال بودند. این بیماران دارویی به نام AR101 با دوز بسیار کمی برای ۲۴ هفته دریافت می کردند.

در انتهای درمان ۶۷ درصد از بیماران بهبود یافته و ۴ درصد از آن ها قادر بودند که دوز کمی از بادام زمینی یا پروتئین آن ۶۰۰ میلی گرم را مصرف کنند در حالی که علائم آن ها بسیار محدود می باشد. افرادی که از ایمینوتراپی دهانی استفاده کردند علائم حساسیت کمتری بعد از مصرف بادام زمینی تجربه کردند.

در مرحله ای که خروج از چالش غذایی نامیده می شد مشاهده کردند ۲۵ درصد از افرادی که ۶۰۰ میلی گرم بادام زمینی یا مقدار بیشتری پروتئین آن را مصرف کرده اند علائم حساسیت در آن ها متوسط است.

نتایج تحقیقی که برای سه سال به طول انجامید در سپتامبر ۲۰۱۹ منتشر شد. این مطالعه تاثیر ایمینوتراپی دهانی بر آلرژی نسبت به بادام زمینی را مورد بررسی قرار داد.

مراحل این مطالعه به صورت زیر بود:

۱۲۰ بیمار که نسبت به بادام زمینی آلرژی داشتند و بین رده سنی ۷ تا ۵۵ سال بودند در این آزمایش شرکت کردند. به صورت اتفاقی آن ها را به سه گروه تقسیم کردند. به یک گروه ۴ هزار میلی گرم پروتئین بادام زمینی برای ۱۰۴ هفته داده شد. گروه دوم ۴ هزار میلی گرم پروتئین بادام زمینی برای ۱۰۴ هفته و سپس ۳۰۰ میلی گرم به صورت روزانه برای ۵۲ هفته داده شد. گروه سوم آرد جو دریافت کردند.

محققان دریافتند که ایمینوتراپی دهانی قادر به کاهش حساسیت زایی در افراد بیمار می شود و قطع درمان حتی اگر میزان بادام زمینی مصرفی روزانه کم باشد موجب برگشت حساسیت ها به صورت شدیدتر خواهد شد.

در انتهای تحقیق، مشاهده کردند که بیشتر علائم مربوط به دستگاه گوارش و مشکلات پوستی بود. از ۱۲۰ نفر ۹۰ نفر مشکل گوارشی و از ۱۲۰ نفر ۵۰ نفر مشکل پوستی داشتند که با گذر زمان این مشکلات بهبود خواهند یافت. در تمام مدت این تحقیق تنها دو نفر علائم خطرناک حساسیت را تجربه کردند.

مطالعاتی از این قبیل چنان موفق بوده اند که مشاور FDA این روش را به عنوان راهی برای درمان آلرژی بادام زمینی توصیه کرده  است. دارویی با نام Palforzia نوعی از ایمینوتراپی دهانی می باشد که بیمار را در معرض دوز بالایی از پروتئین بادام زمینی قرار می هد تا بتواند با گذر زمان آن را هضم و با آن سازگاری پیدا کند.

پروبیوتیک ها
همان طور که دانشمندان تحقیق کرده اند ریزباکتری های روده نقش مهمی در ایجاد تعادل سیستم ایمنی بدن بازی می کنند. پروبیوتیک ها فاید بسیاری برای روده انسان ها دارند. پروبیوتیک ها قادر به ایجاد کلنی ها و ذخیره آن ها در روده می باشند.

اخیرا تحقیقات بسیاری در مورد نقش پروبیوتیک ها در جلوگیری و درمان بیماری های آلرژی انجام شده است. برخی از یافته های آن ها به قرار زیر می باشد:

مطالعه ای در سال ۲۰۰۵ نشان داد که، پروبیوتیک ها موجب کاهش اگزمای اتوپیک می شوند. در درمان نوزادان از پروبیوتیک لاکتوباسیلوس استفاده شده است. مطالعات اخیر نشان داده اند که وقتی که پروبیوتیک ها با مقداری از پروتئین بادام زمینی ترکیب می شوند، تبدیل به نوعی ایمینوزیشن دهانی می شوند که حساسیت و آلرژی به بادام زمینی را کاهش می دهد.

مطالعه ای دیگر در سال ۲۰۱۵ منتشر شد که در این تحقیق از ۶۲ کودک در بازه سنی ۱ تا ۱۰ سال شرکت داشتند. بر روی این کودکان هر دو درمان به کمک مکمل پروبیوتیک و ایمینوتراپی دهانی انجام شد. از بین این کودکان ۸۹٫۷ درصد نسبت به بادام زمینی هیچ حسی نداشتند و ۸۲ درصد بدنشان نسبت آن پاسخ نداد. بدین مفهوم که مشکلات پوستی ناشی از حساسیت به بادام زمینی کاهش یافت.

محققان به این نتیجه رسیدند که ترکیب پروبیوتیک ها با مقدار بسیار اندکی  از پروتئین بادام زمینی تغییراتی در سیستم ایمنی بدن ایجاد می کند و آن ها را با بادام زمینی بیشتر سازگار می کند. تحقیق دیگری در سال ۲۰۱۷ کودکانی را که به بادام زمینی حساسیت داشتند را تحت درمان های پروبیوتیک و ایمینوتراپی دهانی قرار دادند. مدت این پژوهش ۲ تا ۴ سال بود.

۶۷ درصد از کودکان قادر به خوردن بادام زمینی بعد از اتمام پروژه می باشند. ۴ نفر از ۲۴ کودک بعد از متوقف کردن درمان باز هم نسبت به بادام زمینی حساسیت داشتند اما هیچ کدام دچار آنافلاکسیز نشد. محققان بعد از این پروژه به این نتیجه رسیدند که این نوع درمان قادر به سرکوب آلرژی بادام زمینی می باشد.

بروملین
بروملین خاصیت ضد التهابی و ضد تورمی دارد و از دیرباز به همین از آن استفاده می کردند. مطالعه ای در سال ۲۰۱۳  به بررسی تاثیر بروملین بر بیماری های نظیر آسم، آلرژی غذایی و درماتیتیس پرداخته است. آن ها دریافتند که بروملین علائم آلرژی را محدود خواهد کرد و داده ها نشان دادند که بروملین خاصیت ضد التهابی و ضد آلرژی دارد.

این خواص مفید بروملین می تواند به افرادی که از آلرژی رنج می برند کمک خواهد کرد و علائم آلرژی را در آن ها کاهش می دهد.

مکمل های مولتی ویتامین
تحقیقات نشان داده اند کودکانی که برخی از غذاها آلرژی دارند در خطر رشد ضعیف و کمبود ویتامین ها و مواد معدنی هستند.
کودکانی که آلرژی غذایی دارند دچار کمبود ویتامین D مس، زینک و سلنیوم می باشد.
کودکانی که آلرژی غذایی دارند ۳ تا ۷ روز غذای لبنی می تواند کمبود این ویتامین ها را جبران کند.
مطمئن شوید که کودک تان تمام مواد ریز مغذی مورد نیاز را دریافت می کند. زیرا این مواد به بهبود سیستم ایمنی کمک می کنند.

مصرف بادام زمینی و ایجاد آلرژی در نوزادان
تحقیقی در مجله پزشکی انگلیس منتشر شد. در این تحقیق ۶۴۰ نوزاد (در بازه سنی ۴ تا ۱۱ ماه) که دارای بیماری های اگزما، آلرژی به تخم مرغ یا هر دو، تحت نظر گرفته شدند. از بین آن ها به صورت تصادفی عده ای را برای مصرف یا عدم مصرف بادام زمینی تا ۶۰ ماهگی انتخاب کردند.

چیزی که محققان به آن رسیدند آن بود که هر چه زودتر علائم حساسیت به بادام تشخیص داده شود، تداوم این آلرژی در کودکان کاهش خواهد یافت و سیستم ایمنی بدن شان کمتر به این ماده غذایی واکنش نشان خواهد داد.

این تحقیق پیشنهاد می کند شما می توانید ریسک ابتلا به آلرژی بادام زمینی را در کودکان خود در سنین بالا تر کاهش دهید به شرط این که در دوران نوزادی از کره بادام زمینی استفاده کرده باشند. با این برخی از مراحل نیاز به مراقبت و آگاهی زیاد نسبت به این مسئله دارد که باید توسط یک پزشک انجام شود.

در سال ۲۰۱۷، متخصصان سلامتی، توسط موسسه ملی آلرژی و بیماری های نوزادان حمایت شدند و راهنمایی برای کلنیک آن ها منتشر کردند تا آن ها در انجام این تست راهنمایی کند. راهنمایی هایی در مورد غذای نوزادان در سنین بسیار کم به آن ها ارائه شد.

۳ نوع متفاوت پیشنهاد بر اساس خطرات تهدید کننده نوزادان
نوزادانی که در خطر بالای آلرژی می باشند ( نوزادانی که مبتلا به اگزما، آلرژی به تخم مرغ یا هر دو هستند) باید از غذاهایی حاوی بادام زمینی در بازه سنی ۴ تا ۶ ماه استفاده کنند. از این که از دستورات متخصص کودک پیروی می کنید مطمئن شوید. متخصص ممکن است تست خون برای تشخیص آلرژی انجام دهند یا تستی بر اساس سلامت و سابقه بیماری نوزاد توصیه کند. پزشک ممکن است توصیه کند که این غذاها باید تحت نظر او خورانده شود یا برای همیشه نباید به نوزاد این غذاها را داد.

نوزادانی که مبتلا به اگزما از خفیف تا شدید می باشند باید از غذاهای حاوی بادام زمینی درتقریبا ۶ ماهگی استفاده کنند. این بستگی به رژیم خانوادگی شما خواهد داشت. مهم است که به متخصص کودک خود در مورد غذاهای حاوی بادام زمینی اطلاعات لازم را گوشزد کنید زیرا ممکن است که به نظارت خاصی نیاز داشته باشد.

نوزادانی که مبتلا به اگزما نمی باشند یا آلرژی غذایی ندارند می توانند به راحتی از غذاهای حاوی بادام زمینی به راحتی استفاده کنند.

صرف نظر از خطراتی که نوزاد را تهدید می کند، تمام نوزادان باید قبل از انجام این تست غذا خوردن را شروع کرده باشند. همچنین نباید هرگز به نوزاد بادام زمینی کامل داد زیرا ممکن است باعث خفگی او شود. در عوض آن را به پودر تبدیل کنید یا آن را به قطعات کوچک خورد کنید.

هشدارها
بادام زمینی در غذاهای کمی وجود دارد اما گاهی برخی از آن ها حین فرآوری در کارخانه ها با بادام زمینی در ارتباط بوده اند. پس برای احتیاط بیشتر به دنبال مواد غذایی باشید که در برچسب آن ها قید شده باشد که از بادام زمینی استفاده نشده است.

افرادی که مبتلا به آلرژی بادام زمینی می باشند با از هر ماده غذایی که حتی حاوی مقدار بسیار اندکی از بادام زمینی می باشد خودداری کند. حتی ممکن است که نیاز باشد پرهیز از جایگزین های آن نیز باشد از جمله بادام، کره دانه آفتاب گردان. پس برچسب مواد غذایی را به دقت مطالعه کنید. تعدای از ایمینوتراپی های دهانی باید زیر نظر پزشک و متخصص نیز باید انجام شود.

به کودکان نباید روغن بادام زمینی یا هر غذایی که حاوی بادام زمینی می باشد، خوراند  مگر تا زمانی که متخصص به شما دستور این کار را بدهد.

منبع خبر : برگرفته از hidoctor

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. کره بادام زمینی برای صبحانه یکی از بهترین انتخاب ها است. البته به شرط آنکه کودک شما به آن آلرژی نداشته باشد. آن را روی نان و یا پن کیک بمالید و روی آن نیز مقداری عسل، موز ورقه شده، میوه ها و یا حتی هویج بریزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *