من به ویروس تبخال مبتلا هستم آیا میتوانم شیرخوارم را باشیر خودم تغذیه کنم؟

گرچه ویروس تبخال براي نوزاد کشنده است و تبخال ژنیتال می تواند به پستان منتقل شود، اما اگر زخم پوشیده شود و دور از دسترس و تماس کودك قرار گیرد، شیردهی بلامانع است. شستن دستها قبل از بغل کردن شیرخوار و همچنین بعد از هر بار تماس با زخم ضروري است. در صورتی که ضایعه تبخال روي پستان باشد ولی بتوان با پوشاندن آن را دور از دسترس کودك قرار داد، شیردهی بلامانع است. اگر ضایعه روي نوك یا هاله پستان باشد، قطع موقت شیردهی از پستان تا بهبود ضایعه لازم است. این عفونت به راحتی از سایر اعضا خانواده هم می تواند به شیرخوار منتقل شود پس احتیاط کنید چون ابتلا به این عفونت در نوزاد (شیرخوار زیر ۴هفته) کشنده است.

برای دیدن پربازدیدترین های نی نی نما لطفاً کلیک کنید…

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. تبخال (Cold sores)، که به آن تاول لب نیز گویند، به دلیل وجود ویروس هرپس ویروس نوع ۱ ایجاد می‌شود. این مقاله، اطلاعاتی را در خصوص عوامل موثر، علائم و درمان تبخال فراهم ساخته است.
    ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) دارای دو نوع یا گونه می‌باشد. ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV 1) ارگانیسمی است که علت ایجاد تبخال در دهان می‌باشد. در حالی که HSV-1 عمدتا باعث تبخال دهانی می‌شود، ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲ (HSV-2) مسبب به وجود آمدن تبخال تناسلی است. لازم به ذکر است که هر دو این ویروس‌ها می‌توانند موجب ایجاد تبخال در دهان و ناحیه تناسلی شوند. تبخال دهان با تشکیل انبوهی از تاول بر روی لب‌ها و اطراف دهان قابل تشخیص است. این ویروس می‌تواند از طریق تماس مستقیم به دیگران منتقل شود. بنابراین، بوسیدن فرد آلوده، دست زدن به زخم و یا مایع آلوده، یا استفاده‌ی مشترک از ظروف و یا ریش تراش و غیره، می‌تواند موجب انتقال ویروس گردد. این ویروس از طریق وجود تَرکی در پوست اطراف و یا داخل دهان وارد بدن می‌شود. بیش از ۸۰٪ از افراد احتمال دارد با این ویروس آلوده شوند، اما اولین عفونت و یا عفونت اولیه، علائمی را ایجاد نمی‌کند. پس از آن، این ویروس خفته (غیر فعال) باقی مانده و می‌تواند هر چند وقت یکبار فعال شود. داشتن استرس، بیماری، آسیب به لب‌ها، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، و غیره، برخی از عواملی هستند که می‌توانند شیوع و وقوع آن را موجب شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *