معاینه شبکیه چشم نوزادان نارس در چند هفتگی است؟!

معاینه شبکیه چشم نوزادان نارس یک ماه بعد از تولد بسیار ضروری است و در صورت عدم پیگیری معاینات بطور منظم ممکن است باعث نابینایی نوزاد شود!

 نوزادان نارس باید در زمان مناسب خود که معمولا ۴ هفته پس از تولد است مورد معاینه شبکیه چشم پزشک قرار می گیرند.

 کودک بطور طبیعی باید چهل هفته در رحم مادر زندگی کند، ولی وقتی نوزاد زودتر متولد می شود عروق شبکیه نارس هستند و بنابراین به قسمتی از شبکیه خون رسانی اتفاق نمی افتد و آن قسمتی که خون به آن نمی رسد عواملی را ترشح می کند که منجر به تولید عروقی می شود شکننده هستند و سریع از بین رفته و خون ریزی می کنند و در نهایت باعث می شوند که قسمتی را که سالم بوده از بین ببرند.

معاینه شبکیه چشم نوزادان نارس

بنابراین بیماری شبکیه کودک نارس بیماری بسیار خطرناکی است ولی این بیماری که در اینگونه بچه ها اتفاق می افتد قابل پیشگیری است.

اگر درباره کودک نارس این مورد به موقع نارس تشخیص داده شود و به موقع برای او کارهای درمانی انجام شود در اغلب مواقع این بیماری قابل درمان است.

اما اگر به هر دلیلی غربالگری و درمان به موقع انجام نشود، موارد زیادی از آنها ممکن است به نابینایی کودک بینجامد که طی آن پرده شبیکه کنده می شود و به نابینایی را سبب می شود.

هر چه کودکان نارس تر باشند و هر چه وزن تولد کمتری داشته باشند، این مخاطره در آنها بیشتر خواهد بود.

 مهمترین اقدام برای جلوگیری از نابینایی نوزاد این است که شرایط را بوجود آوریم که کودک به موقع به دنیا بیاید و از برخی عوامل قابل پیشگیری که موجب تولد کودک نارس است باید جلوگیری شود.

 اما درباره کودکانی که به صورت نارس به دنیا می آیند باید در زمان مناسب خود که معمولا ۴ هفته پس از تولد است معاینات لازم توسط چشم پزشکی که در این کار مهارت دارد، باید صورت بگیرد.

همچنین لازم است که تا زمانی که چشم پزشک درباره برطرف شدن خطر برای کودک اطمینان حاصل نکرده است، تعداد معاینات ادامه یابد.

 البته این معاینات با معاینات معمولی فرق داشته و ممکن است خانواده از تکرار از خسته شوند که این مورد مساله خطرناکی است و زمان اطمینان درباره سلامت چشم کودک باید معاینات ادامه پیدا کند.  

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *