مصرف قرص مولتی پریناتال در سه ماه اول بارداری اشکالی دارد؟!

پریناتال را از هفته ۱۶ بارداری به بعد مصرف کنید!

میخواستم بدونم من که در دو ماهگی بارداری هستم اگر قرص مولتی ویتامین پریناتال از الان بخورم ضرری برای بچه ام نداره؟ مصرف قرص مولتی پریناتال در سه ماه اول بارداری توصیه می شود؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

باید در ۳ ماه اول بارداری روزی یک عدد قرص اسید فولیک یک میلی گرمی استفاده کنید و از هفته ۱۶ بارداری به بعد شروع به مصرف مکمل های ویتامینی مثل قرص مولتی پریناتال تحت نظر پزشک کنید.

مصرف قرص مولتی پریناتال در سه ماه اول بارداری

قرص پریناتال (prenatal) برای زنان در دوران بارداری و شیردهی طراحی شده است. این مولتی ویتامین حاوی ۱۳ نوع از ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای دوران بارداری و شیردهی است و توصیه می‌شود از ماه چهارم بارداری تا پایان شیردهی از آن استفاده شود. این دارو احتمال بروز ناهنجاری‌های مغز یا نخاع در جنین را از بین می‌برد و در تقویت سیستم عصبی موثر است. از دیگر فواید مصرف این مولتی ویتامین می‌توان موراد زیر را برشمرد:

در تکامل جنین اهمیت به سزایی دارد.
در روند رشد سالم جنین موثر است.
در سلامت استخوان‌های مادر و نوزاد اهمیت به سزایی دارد.
در تسریع رشد و نمو جنین و برای تقویت قوای ذهنی مادر موثر است.
چنانچه باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید به منظور سلامت جنین و مادر بهتر است با فرآیند بارداری به صورت هفتگی و تغییراتی که در روند زمان رخ می‌دهد آشنایی کافی داشته باشید.

 موارد مصرف قرص مولتی پریناتال:

 پیشگیری از بروز ناهنجاری‌های مغزی و نخاعی جنین
 تقویت سیستم عصبی
 سلامت استخوان مادر و جنین

 عوارض:

حالت تهوع

 تداخل دارویی:

 تداخل دارویی خاصی گزارش نشده است

مقدار و نحوه مصرف پریناتال
این مولتی ویتامین باید در دوران بارداری با مشورت پزشک مصرف شود. به طور معمول میزان مصرف آن به صورت روزانه ۱ عدد همراه با غذا می‌شود.

نکاتی که در ارتباط با مصرف قرص پریناتال باید بدانید
در بسیاری از موراد مصرف پریناتال موجب تهوع می‌شود. در چنین شرایطی باید با پزشک خود مشورت کنید و به طور خودسرانه مصرف آن را قطع ننماید.
در صورت مصرف داروی خاص، در پیش داشتن اعمال جراحی، مشکلات خونریزی، تحت درمان بودن با داروهای منعقد کننده خون، پیش از مصرف دارو با پزشک خود مشورت نمایید.
در کودکان زیر شش سال مصرف بیش از حد مورد نیاز تصادفی محصولات حاوی آهن می‌تواند منجر به مسمومیت کشنده گردد لذا در موارد اووردوز تصادفی مولتی پریناتال فورا به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه نمایید.
این مولتی ویتامین حاوی اسید فولیک (۸۰۰ میکروگرم) بوده که برای تشکیل لوله عصبی جنین ضروری است و ۱۰۰% نیاز روزانه مادر باردار به این ماده حیاتی را تامین می‌کند.
این مولتی ویتامین حاوی آهن (۲۷ میلی‌گرم) بوده که برای رشد و نمو جنین و جلوگیری از کم خونی مادر ضروری است و ۱۰۰% نیاز روزانه به این ماده حیاتی را تامین می‌کند.
این مولتی ویتامین حاوی زینک یا روی (۲۵ میلی‌گرم) بوده که جهت شکل‌گیری سیستم عصبی جنین و همچنین رشد و تکامل جنین ضروری است.
این مولتی ویتامین حاوی ویتامین A و D می‌باشد که از ویتامین‌های ضروری برای رشد و تکامل جنین و همچنین سلامت استخوان‌های مادر می‌باشد.

منبع خبر : setare،nininama

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *