مصرف ترامادول در دوران بارداری و شیردهی/ عوارض مصرف ترامادول چیست؟

ترامادول چیست؟

ترامادول (teramadol) یک مسکن مشابه ماده مخدر است. ترامادول برای درمان دردهای متوسط تا شدید استفاده می شود.

درباره قرص ترامادول

– اگر مشکل تنفسی دارید، انسداد معده یا روده دارید، اخیراً الکل، داروی مسکن، مواد مخدر یا بازدارنده MAO (isocarboxazid, linezolid, methylene blue injection, phenelzine, rasagiline, selegiline, tranylcypromine) مصرف کرده اید، نباید ترامادول مصرف کنید.

– ترامادول باعث کاهش یا توقف تنفس می شود و مصرف مدوام آن اعتیادآور است و باعث مرگ میشود؛ به خصوص در کودکان و افرادی که قرص را بدون تجویز پزشک مصرف می کنند.

– این دارو برای مصرف کودکان کمتر از ۱۲ سال نیست. همچنین Ultram ER نباید به افراد جوان تر از ۱۸ سال داده شود.

– مصرف ترامادول در طول بارداری می تواند باعث مرگ و ایجاد علائمی در جنین شود.

– عوارض جانبی کشنده در صورت مصرف ترامادول با الکل یا سایر داروهایی که باعث کاهش تنفس و خواب آلودگی می شوند بروز می کند.

– تشنج در افرادی که این دارو را مصرف می کنند دیده می شود. ترامادول باعث تشنج می شود اگر سابقه تشنج داشته باشید، آسیب به سر وارد شده باشد، بیماری متابولیک داشته باشید یا قرص های خاصی مانند ضد افسردگی ( مقاله راههای نجات از افسردگی را بخوانید)، شل کننده عضلات، مواد مخدر یا قرص های حالت تهوع و استفراغ مصرف کرده باشید احتمال تشنج بیشتر می شود.

– ترامادول با برخی از داروهای دیگر تداخل دارد و موجب عوارض جانبی خطرناک و مرگ می شود. در خصوص قرص هایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید.

– قرص های ترامادول را خرد نکنید. این قرص فقط برای مصرف خوراکی است. پودر قرص خرد شده نباید از طریق استنشاق یا رقیق شدن با مایعات و تزریق وارد بدن شود. استنشاق یا تزریق این دارو می تواند باعث عوارض جانبي تهدید کننده و یا مرگ شود. 

مصرف ترامادول در دوران بارداری و شیردهی

در صورت استفاده از ترامادول در حین بارداری، کودک شما می تواند وابسته به دارو شود. این امر می تواند باعث بروز علائم زایمان زودرس شود. نوزادان متولد شده وابسته به دارو چندین هفته به درمان پزشکی نیاز دارند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود بگویید.

در هنگام مصرف ترامادول به نوزاد شیر ندهید. این دارو می تواند وارد شیر مادر شود و موجب خواب آلودگی، مشکلات تنفسی و یا مرگ در نوزاد شود. برای اینکه مطمئن شوید که ترامادول برای شما امن است، اگر تا به حال مشکلات زیر را داشته اید، به پزشک خود بگویید:

بیماری کبد یا کلیه؛
اختلال معده؛
بیماری روانی، یا اقدام به خودکشی؛ یا
اگر از آرامبخشی مانند والیوم استفاده می کنید (دیازپام، الپرازولام، لورازپام، آتیمان، کلونوپین، ترتیلیل، ترنسن، ورس، Xanax ).

چطوری قرص ترامادول را مصرف کنیم؟

– ترامادول را همانطور که تجویز شده است مصرف کنید. همه دستورالعمل های نوشته شده بر روی دارو را رعایت کنید. ترامادول می تواند تنفس را آهسته یا متوقف کند، به ویژه هنگامی که شروع به استفاده از این دارو می کنید یا دوز آن را تغییر می دهید. هرگز ترامادول را در مقادیر زیاد یا طولانی تر از زمان تجویز شده مصرف نکنید. اگر به نظر می رسد دارو در کاهش درد موثر نیست، به پزشک خود بگویید.

– مصرف ترامادول در دوزهای منظم نیز باعث اعتیاد می شود. هرگز این دارو را با فردی دیگر، به ویژه افرادی که سابقه مصرف مواد یا اعتیاد دارند، به اشتراک نگذارید. عوارض جانبی دارو ممکن است باعث اعتیاد، افسردگی، و یا مرگ شود به ویژه در کودک یا فردی که از دارو بدون نسخه استفاده می کند. فروش دارو خلاف قانون است.

– ترامادول را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد، اما هر بار آنرا به همان شیوه مصرف کنید.

– استفاده از ترامادول را بطور ناگهانی متوقف نکنید زیرا باعث علائم ناخوشایند خواهد شد. از پزشک خود بپرسید چگونه این دارو را متوقف کنید.

– دارو را در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت، نگهداری کنید.

عوارض مصرف ترامادول چیست؟

اگر علائم واکنش آلرژیک به ترامادول دارید، به اورژانس مراجعه کنید؛ این علائم عبارتند از تنگی نفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.
ترامادول مانند دیگر داروهای مخدر، باعث تنگی نفس می شود. اگر تنفس شما خیلی ضعیف باشد باعث مرگ می شود.
اگر تنفس شما بسیار آهسته باشد، لب های شما کبود شود، یا به سختی از خواب بیدار شوید، باید به اورژانس مراجعه کنید.

در صورتی که مشکلات زیر را داشتید به پزشک مراجعه کنید:

تنفس پر سر و صدا، افت فشار، نفس کم عمق؛
ضربان قلب آهسته یا ضعیف؛
سرگیجه؛
تشنج
ناباروری، دوره های قاعدگی نامنظم؛
ناتوانی جنسی، مشکلات جنسی، از دست دادن علاقه به رابطه جنسی؛
سطح کورتیزول کم – تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، سرگیجه، تشدید خستگی یا ضعف؛ یا
واکنش شدید پوست – تب، گلودرد، تورم در چهره یا زبان، سوزش در چشم، رنگ پریدگی، بثورات پوست قرمز یا بنفش به خصوص در صورت یا بدن و پوسته پوسته شدن.
– اگر علائم سندرم سروتونین دارید به پزشک مراجعه کنید این علائم عبارتند از: تحریک، توهم، تب، عرق کردن، لرز، ضربان سریع قلب، سفتی عضلانی، تکان، از دست دادن هماهنگی، تهوع، استفراغ یا اسهال. عوارض جانبی جدی بیشتر در افراد مسن و افراد دارای اضافه وزن، سوء تغذیه یا ناتوان دیده میشود.

– استفاده طولانی مدت از داروهای مخدر ممکن است بر روی باروری (توانایی داشتن فرزند) در مردان یا زنان تأثیر بگذارد. معلوم نیست که آیا اثرات مهاری بر باروری دائمی هستند یا نه. عوارض جانبی معمول ترامادول ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، احساس خستگی؛
یبوست، اسهال، تهوع، استفراغ، درد معده.
احساس عصبی یا اضطراب یا
خارش، عرق کردن، سرخ شدن (گرما، قرمزی، یا احساس تنهایی).
مقادیر مجاز مصرفی برای قرص ترامادول

معمولا بزرگسالان برای تسکین درد:

۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی هر ۴ تا ۶ ساعت برای درد
حداکثر دوز: ۴۰۰ میلی گرم در روز

مصرف روزانه بزرگسالان برای درد مزمن:

برای بیماران مبتلا به درد مزمن متوسط تا شدید که نیازی به شروع سریع عوارض جانبی ندارند، مصرف دارو به مقدار کم آغاز می شود:

دوز ابتدائی: ۲۵ میلی گرم خوراکی یک بار در روز؛ هر روز ۳ روز به میزان ۲۵ میلی گرم برای دوز ۲۵ میلی گرم چهار بار در روز؛ پس از آن افزایش ۵۰ میلی گرم هر ۳ روز برای رسیدن به دوز ۵۰ میلی گرم چهار بار در روز
دوز نگهدارنده: پس از تيتراسيون، هر ۵۰ تا ۱۰۰ ميلي گرم به صورت خوراکي برای تسکین درد هر ۴ تا ۶ ساعت
بیشترین دوز: ۴۰۰ میلیگرم در روز

دوز اولیه (ترامادول ساده): ۱۰۰ میلی گرم خوراکی یک بار در روز

حداکثر دوز: ۳۰۰ میلی گرم خوراکی در روز
دوز افراد پیر برای تسکین درد:

سن: ۷۵ سال یا بیشتر
حداکثر دوز: ۳۰۰ میلی گرم در روز
دوز افراد پیر برای درد مزمن:

سن: ۷۵ سال یا بیشتر
حداکثر دوز: ۳۰۰ میلی گرم در روز
داروهای معمول برای درد:

۱۷ سال یا بیشتر
۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی هر ۴ تا ۶ ساعت برای درد
حداکثر دوز: ۴۰۰ میلی گرم در روز

چه داروهای دیگری بر ترامادول تاثیر می گذارد؟

داروهای مخدر (مخدر) می توانند بر داروهای دیگر تاثیر بگذارند و باعث عوارض جانبی خطرناک یا مرگ شوند. اگر از داروهای زیر استفاده می کنید به پزشک خود بگویید:

داروهای مخدر – داروهای ضد افسردگی:

آمی تریپتیلین (Elavil)، سیتالوپرام(Celexa)، کلومی پرامین (Anafranil)، دزیپرامین (Norpramin)، فلوکستین (Prozac, Sarafem).
مواد مخدر که باعث خواب آلودگی یا کند شدن تنفس می شوند – قرص خواب، آرام بخش عضلانی، داروهای ضد آفت؛ یا داروهایی که سطح سروتونین را در بدن شما تحت تأثیر قرار میدهد- دارو برای افسردگی، بیماری پارکینسون، سردرد میگرنی، عفونت های جدی یا پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ، مانند: مهارکننده های MAO: ایزوکربوکساید (Marplan)،ترانیل سیپرومین (Parnate)،فنلزین (Nardil)،سلژلین (Eldepryl, Emsam)

در صورت مصرف کاربامازپین، وارفارین، دیگوکسین، کتوکنازول، اریترومایسین،ریفامپین و کینیدین قبل از استفاده از ترامادول ،پزشک خود را در جریان بگذارید.

چه کسانی ترامادول استفاده می کنند؟

ترامادول را سه دسته از افراد مصرف می کنند:

افرادی كه معتاد بودن و حالا در ترك هستن.
افرادی كه به اصطلاح خودشون میخوان حال کنند و یا اصطلاحا فاز بگیرند. (این افراد عده‌ایشون فكر میكنن ترامادول اعتیاد آور نیست و فقط میخوان خوش باشن و چون به شكل قرص هم هست كسی بهشون مشكوك نمیشه.
افرادی كه دچار انزال زودرس هستن و میخوان رابطه طولانی داشته باشن. صراحتاً اعلام میكنم كه ترامادول به مرور و در طول زمان اعتیادآوره و عوارض جبران ناپذیری رو به بدن وارد میكنه.

چگونگی ترک ترامادول

– علائم جسمی ترک ترامادول احتمالاً به علت خواص ضدافسردگی این دارو (جلوگیری از بازجذب سروتونین و نورآدرنالین) شدیدتر از علائم ترک مخدرهایی مانند تریاک می‌باشد، حتی بعد از قطع مصرف کوتاه مدت ترامادول علائمی مانند بی خوابی، سندروم_پای_بی‌قرار (RLS) و افسردگی بروز می‌کند. مصرف بدون وقفه آن در طولانی مدت باعث ایجاد مقاومت بدنی نسبت به مواد اپیوییدی شده و دوز مصرف آن باید افزایش یابد تا اثری مشابه مقدار مصرف اولیه را ایجاد کند، مدتی بعد از قطع مصرف دارو مقاومت بدنی نسبت به ترامادول و دیگر مواد اپیوئیدی به حالت اولیه بر می‌گردد.

– با توجه به اینکه مکانیسم کنترل درد در ترامادول مشابه مورفین است. مصرف مداوم آن منجر به وابستگی فیزیکی و روانی مشابه اعتیاد به مواد مخدر می‌شود و مصرف طولانی مدت ترامادول منجر به اعتیاد به آن شده و درمانی کاملاً مشابه با درمان سوء مصرف مواد مخدری چون تریاک، کراک و هروئین دارد. 

اشتراک‌گذاری
2 نظر
  1. سلام من ب مدت چهارسال ترامادول مصرف میکنم اوایل خیلی کم بود مثلا ماهی یکبار اما طی یکسال اخیر هرشب مصرف میکردم متوجه شدم باردارم خواستم ترک کنم نفسم قطع میشد تب و لرز شدید میکردم وخیلی علائم بدی داشتم بعدش خودم دوزمو از ۶۰۰به ۲۰۰رسوندم روزی ی ۲۰۰مصرف میکنم تا بدنم نرمال باشه الان تو شش ماهگی بارداری هستم همه ی ازمایش ها و غربالگری ها نرمال بوده ولی بازم خیلی نگرانم ایا ممکنه بچم مشکلی داشته باشه یاایرادی چیکارکنم

    1. سلام باید تحت نظر پزشک هفته ای ۳ روز و بعد مصرف آن را قطع کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *